Po rewitalizacji historyczne centrum Wiślicy zmieni się nie do poznania. Gmina otrzyma dofinansowanie unijne na realizację inwestycji

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Po rewitalizacji historyczne centrum Wiślicy zmieni się nie do poznania. - Inwestycja da nowy impuls do rozwoju turystyki – podkreśla burmistrz Jarosław Jaworski. Gmina czeka obecnie na podpisanie umowy o dofinansowanie zadania z funduszy unijnych. „Echo Dnia” ustaliło, iż może się to stać już w przyszłym tygodniu.

Jak mówi Jarosław Jaworski, projekt odnowienia centrum miejscowości jest dopięty na ostatni guzik. Gmina wystąpiła do marszałka województwa z wnioskiem o udzielenie dofinansowania z pieniędzy europejskich na realizację inwestycji. Kosztorysowa wartość całego przedsięwzięcia wynosi około sześć milionów złotych, a dotacja, o którą ubiegają się władze miasta – pięć milionów złotych.

- Zadanie obejmuje rewitalizację grodziska wczesnośredniowiecznego, budowę ścieżki historycznej, utworzenie terenów rekreacyjnych nad Nidą, wymianę wodociągu azbestowego, budowę dróg dojazdowych, oświetlenia i parkingów, a także modernizację budynku po gimnazjum, gdzie swoją siedzibę znajdzie dom kultury z salą widowiskową, a może nawet kinową. Mamy prawomocne pozwolenia. Gdy tylko podpiszemy umowę z marszałkiem na dofinansowanie, i ogłaszamy przetarg. Chcemy w tym roku rozpocząć inwestycję i zakończyć w przyszłym – mówi Jarosław Jaworski.

Prace na grodzisku, które jest pomnikiem historii, będą prowadzone w zakresie wyznaczonym przez konserwatora zabytków. Dlatego póki co nie powstanie brama wjazdowa w miejscu historycznego usytuowania. Ale pojawi się ścieżka historyczna. Wzdłuż niej staną figury postaci historycznych znajdujące się obecnie na Łące Wszystkich Świętych.

- Zbudujemy kładkę przez starorzecze, który będzie prowadził do wejścia na grodzisko. Samo grodzisko zostanie ogrodzone. Planujemy także odtworzenie studni – mówi Jarosław Jaworski.

Wiślica dysponuje jednym z najważniejszych zabytków z pierwszych wieków istnienia państwa polskiego. Niewielu turystów jednak o tym wie. Grodzisko, którego początki datowane są na przełom IX i X wieku jest dobrze znane w zasadzie tylko w środowiskach archeologicznych.

Prezydent Andrzej Duda w grudniu 2018 roku nadal grodzisku status pomnika historii. Gmina chce wykorzystać stworzoną w ten sposób markę. Grodzisko ma być ogrodzone i zabezpieczone. Po koronie wałów samorząd chciałby poprowadzić ścieżkę. W środku mają być zaznaczone domostwa, które tam kiedyś istniały, cysterna oraz studnia.

Ścieżka poprowadzona po koronie wałów będzie mieć około 400 metrów. Trasa prowadząca do grodziska będzie mieć około 600-700 metrów, mówi się nawet o kilometrze. Sposób, w jaki będzie wykonana oraz jej otoczenie, ma wprowadzać turystów w nastrój związany z epoką.

- Inwestycja da Wiślicy nowy impuls do rozwoju turystyki. Będzie również spójna z prowadzoną modernizacją Muzeum Archeologicznego w Wiślicy w ramach dofinansowania przyznanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – podkreśla Jarosław Jaworski.

Przypomnijmy. Rozpoczęta jesienią 2019 roku modernizacja Muzeum Archeologicznego w Wiślicy ma zakończyć się w drugiej połowie 2021 roku. Projekt obejmuje nie tylko prace modernizacyjne, zabezpieczające, remontowo – renowacyjne, ale także archeologiczne. Zastosowano nowoczesne technologie. Muzeum uzyska trójwymiarowe obrazy pozwalające pokazać w atrakcyjny sposób historię Wiślicy, będą one także przydatne w dalszych badaniach. W planach jest jeszcze modernizacja nowej siedziby muzeum w Wiślicy, która będzie się mieścić w budynku dawnego zakładu energetycznego. Koszt inwestycji w Wiślicy to ponad 26 milionów złotych.

Jak dodaje Jarosław Jaworski, grodzisko zostanie udostępnione dla turystów. - Po wykonaniu prac będzie można swobodnie tam przejść od Placu Króla Kazimierza Wielkiego zahaczając o fundamenty kościoła Świętego Marcina i Świętego Ducha. Wyeksponujemy także "psią górkę", czyli miejsce, w którym odbywał się sąd nad rycerzem Gniewoszem, który niesłusznie posądzał królową Jadwigę o wiarołomstwo wobec męża i ostatecznie został zmuszony od odszczekania pomówień. Całość uzupełnią super nowoczesne tablice multimedialne oraz iluminacja dla kościoła Świętego Marcina. Na "psiej górce" przy tablicach będzie można zapoznać się z historią w sposób zupełnie nowoczesny – podkreśla burmistrz Wiślicy.

Czy gmina otrzyma dofinansowanie z funduszy unijnych na realizację tej inwestycji? - Tak. Wniosek oceniono pozytywnie. Umowa być może zostanie podpisana w przyszłym tygodniu. Dzięki temu Wiślica stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna turystycznie. To miejsce o szczególnym znaczeniu dla kultury wczesnego budowania państwa polskiego. Jesteśmy z tego dumni i chcemy pokazać Wiślicę całej Polsce – mówi marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Nie lekceważ migreny. To może być niebezpieczne!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie