Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po rewitalizacji historyczne centrum Wiślicy zmieni się nie do poznania. Gmina otrzyma dofinansowanie unijne na realizację inwestycji

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Po rewitalizacji historyczne centrum Wiślicy zmieni się nie do poznania. - Inwestycja da nowy impuls do rozwoju turystyki – podkreśla burmistrz Jarosław Jaworski. Gmina czeka obecnie na podpisanie umowy o dofinansowanie zadania z funduszy unijnych. „Echo Dnia” ustaliło, iż może się to stać już w przyszłym tygodniu.

Jak mówi Jarosław Jaworski, projekt odnowienia centrum miejscowości jest dopięty na ostatni guzik. Gmina wystąpiła do marszałka województwa z wnioskiem o udzielenie dofinansowania z pieniędzy europejskich na realizację inwestycji. Kosztorysowa wartość całego przedsięwzięcia wynosi około sześć milionów złotych, a dotacja, o którą ubiegają się władze miasta – pięć milionów złotych.

- Zadanie obejmuje rewitalizację grodziska wczesnośredniowiecznego, budowę ścieżki historycznej, utworzenie terenów rekreacyjnych nad Nidą, wymianę wodociągu azbestowego, budowę dróg dojazdowych, oświetlenia i parkingów, a także modernizację budynku po gimnazjum, gdzie swoją siedzibę znajdzie dom kultury z salą widowiskową, a może nawet kinową. Mamy prawomocne pozwolenia. Gdy tylko podpiszemy umowę z marszałkiem na dofinansowanie, i ogłaszamy przetarg. Chcemy w tym roku rozpocząć inwestycję i zakończyć w przyszłym – mówi Jarosław Jaworski.

Prace na grodzisku, które jest pomnikiem historii, będą prowadzone w zakresie wyznaczonym przez konserwatora zabytków. Dlatego póki co nie powstanie brama wjazdowa w miejscu historycznego usytuowania. Ale pojawi się ścieżka historyczna. Wzdłuż niej staną figury postaci historycznych znajdujące się obecnie na Łące Wszystkich Świętych.

- Zbudujemy kładkę przez starorzecze, który będzie prowadził do wejścia na grodzisko. Samo grodzisko zostanie ogrodzone. Planujemy także odtworzenie studni – mówi Jarosław Jaworski.

Wiślica dysponuje jednym z najważniejszych zabytków z pierwszych wieków istnienia państwa polskiego. Niewielu turystów jednak o tym wie. Grodzisko, którego początki datowane są na przełom IX i X wieku jest dobrze znane w zasadzie tylko w środowiskach archeologicznych.

Prezydent Andrzej Duda w grudniu 2018 roku nadal grodzisku status pomnika historii. Gmina chce wykorzystać stworzoną w ten sposób markę. Grodzisko ma być ogrodzone i zabezpieczone. Po koronie wałów samorząd chciałby poprowadzić ścieżkę. W środku mają być zaznaczone domostwa, które tam kiedyś istniały, cysterna oraz studnia.

Ścieżka poprowadzona po koronie wałów będzie mieć około 400 metrów. Trasa prowadząca do grodziska będzie mieć około 600-700 metrów, mówi się nawet o kilometrze. Sposób, w jaki będzie wykonana oraz jej otoczenie, ma wprowadzać turystów w nastrój związany z epoką.

- Inwestycja da Wiślicy nowy impuls do rozwoju turystyki. Będzie również spójna z prowadzoną modernizacją Muzeum Archeologicznego w Wiślicy w ramach dofinansowania przyznanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – podkreśla Jarosław Jaworski.

Przypomnijmy. Rozpoczęta jesienią 2019 roku modernizacja Muzeum Archeologicznego w Wiślicy ma zakończyć się w drugiej połowie 2021 roku. Projekt obejmuje nie tylko prace modernizacyjne, zabezpieczające, remontowo – renowacyjne, ale także archeologiczne. Zastosowano nowoczesne technologie. Muzeum uzyska trójwymiarowe obrazy pozwalające pokazać w atrakcyjny sposób historię Wiślicy, będą one także przydatne w dalszych badaniach. W planach jest jeszcze modernizacja nowej siedziby muzeum w Wiślicy, która będzie się mieścić w budynku dawnego zakładu energetycznego. Koszt inwestycji w Wiślicy to ponad 26 milionów złotych.

Jak dodaje Jarosław Jaworski, grodzisko zostanie udostępnione dla turystów. - Po wykonaniu prac będzie można swobodnie tam przejść od Placu Króla Kazimierza Wielkiego zahaczając o fundamenty kościoła Świętego Marcina i Świętego Ducha. Wyeksponujemy także "psią górkę", czyli miejsce, w którym odbywał się sąd nad rycerzem Gniewoszem, który niesłusznie posądzał królową Jadwigę o wiarołomstwo wobec męża i ostatecznie został zmuszony od odszczekania pomówień. Całość uzupełnią super nowoczesne tablice multimedialne oraz iluminacja dla kościoła Świętego Marcina. Na "psiej górce" przy tablicach będzie można zapoznać się z historią w sposób zupełnie nowoczesny – podkreśla burmistrz Wiślicy.

Czy gmina otrzyma dofinansowanie z funduszy unijnych na realizację tej inwestycji? - Tak. Wniosek oceniono pozytywnie. Umowa być może zostanie podpisana w przyszłym tygodniu. Dzięki temu Wiślica stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna turystycznie. To miejsce o szczególnym znaczeniu dla kultury wczesnego budowania państwa polskiego. Jesteśmy z tego dumni i chcemy pokazać Wiślicę całej Polsce – mówi marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie