Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pobiegli wokół Klekotu dla Żołnierzy Niezłomnych

Rafał Banaszek
Michał Janik, UG Włoszczowa
150 osób uczciło w gminie Włoszczowa pamięć o bohaterach antykomunistycznego podziemia.

Włoszczowa, jako jedno z nielicznych miast województwa świętokrzyskiego (obok Kielc, Sandomierza i Końskich) włączyła się w ogólnopolski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. I to po raz drugi.

W ostatnią niedzielę lutego w całym kraju odbyła się czwarta edycja tego edukacyjno-patriotycznego przedsięwzięcia, zorganizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja z Warszawy. Przypomnijmy, że 1 marca obchodzony był w naszym kraju Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Podobnie jak w roku ubiegłym organizatorem wydarzenia w powiecie włoszczowskim był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia hetmana Stefana Czarnieckiego, wspierany przez Drużynę Wędrowniczą Związku Harcerstwa Polskiego przy tej placówce oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji.

W tym roku bieg odbył się na dwóch dystansach: pierwszy to rodzinny o długości 1963 metrów (dookoła zbiornika wodnego Klekot), którego długość odnosiła się do daty pojmania i śmierci ostatniego żołnierza wyklętego - Józefa Franczaka, pseudonim „Lalek”. Drugi bieg, zwany głównym przeprowadzono na dystansie 10 kilometrów i podzielony był na dwie kategorie: cywilną i militarną. Uczestnicy wersji militarnej startowali w pełnym umundurowaniu z plecakiem o wadze minimum 10 kilogramów.

Z uwagi na złe warunki pogodowe ostatecznie w biegu wzięło udział blisko 150 osób, choć zarejestrowało się 193. Panowały trudne warunki (deszcz, wiatr, błoto), ale to nie przeszkodziło uczestnikom w odwołaniu imprezy. Zawodnikom podawana była gorąca grochówka, kiełbasa z grilla, o co zadbali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej we Włoszczowie.

Ostatecznie zwycięzcami biegu zostali: Jakub Caban z Moskorzewa (zarówno w biegu rodzinnym na 1963 metry jak i w biegu cywilnym na 10 kilometrów), Jakub Łysek z gminy Oksa (bieg militarny na 1000 metrów). Laureaci otrzymali puchary i gadżety ufundowane przez powiat i gminę Włoszczowa. Każdy uczestnik dostał pamiątkowy medal i pakiet startowy. - Panowała ciepła, rodzinna atmosfera - podkreślali koordynatorzy wydarzenia: Damian Skiba i Rafał Pacanowski – nauczyciele z „Czarnieckiego”.

Imprezie towarzyszyła też strzelnica oraz ciekawe stoiska, między innymi Grupy Orlęta Poland Commando Ligi Obrony Kraju Survival-Military z Małogoszcza. Ciekawym dopełnieniem wydarzenia była inscenizacja historyczna zaprezentowana przez nowo utworzoną Grupę Rekonstrukcji Historycznej oddziału Armii Krajowej „Marcina”, działającą w ramach Fundacji Folwark Podzamcze we Włoszczowie.

Na imprezie pojawili się między innymi radny wojewódzki i doradca wojewody świętokrzyskiego Bartłomiej Dorywalski, przedstawiciel komendanta wojewódzkiego policji w Kielcach, władze samorządowe gminy i powiatu włoszczowskiego - patroni wydarzenia.

Zwycięzcy biegu
Bieg rodzinny na 1963 metry: 1. Jakub Caban z Moskorzewa, 2. Oskar Wychowaniec z Rudy Strawczyńskiej, 3. Maciej Ciszek ze Strawczyna; bieg cywilny na 10 kilometrów: 1. Jakub Caban z Moskorzewa, 2. Szymon Lipniak ze Świdna, 3. Mateusz Kaczyński z Koniecpola.
Bieg militarny na 10 kilometrów: 1. Jakub Łysek z gminy Oksa, 2. Jakub Pasieka z Włoszczowy, 3. Damian Skiba z Włoszczowy; najmłodszy zawodnik: Krzysztof Brymerski z Krasocina; najstarszy zawodnik - Stanisław Skiba z Koniecpola.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie