Poczuj nowy rytm pracy! - Weź udział w projekcie

Materiał informacyjny TOP FOCUS

Pracownicy, którzy są zagrożeni zwolnieniem bądź znajdują się w okresie wypowiedzenia mają obecnie szansę na podniesienie swoich kwalifikacji poprzez udział w projektach typu outplacement. Jednym z realizatorów tego typu wsparcia na obszarze Województwa Świętokrzyskiego jest TOP FOCUS, które realizuje projekt Wkomponowani w nowy rytm pracy”.

Czym są programy typu outplacement?

Jest to program wsparcia w poszukiwaniu nowej pracy dla pracowników zwalnianych przez firmy grupowo lub indywidualnie. Outplacement bywa określany w dokumentacji formalnej „programem aktywizacji zawodowej dla osób, u których doszło do rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy”, tj. na rzecz pracowników będących w stanie rozwiązania umowy o pracę lub zagrożonych wypowiedzeniem.

Proces outplacementu obejmuje szereg działań mających za zadanie wsparcie pracowników w wielu aspektach, m.in. poprzez doradztwo zawodowe i psychologiczne, poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy, szkolenia zawodowe, płatne staże czy zatrudnienie subsydiowane.

Potrzeby wynikające z sytuacji na rynku pracy

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Urząd Statystyczny w Kielcach i Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach wojna w Ukrainie oraz pogłębiający się kryzys surowcowy i energetyczny przyczyniły się do zwiększonej skali zwolnień z przyczyn dotyczących zakładów pracy w województwie świętokrzyskim.

Coraz bardziej odczuwalna dla pracodawców była rosnąca presja na wzrost płac, która w połączeniu z inflacją i wzrostem cen nośników energii zmusiła część przedsiębiorców do redukcji poziomu zatrudnienia. W 2022r. zwolnionych zostało 484 pracowników z 11 zakładów.

Skala problemu, jakim jest trudna sytuacja przedsiębiorstw przekładająca się na zwolnienia pracowników pokazuje potrzebę realizacji działań mających na celu nie tylko zwiększenie szans pracowników na utrzymanie się na rynku pracy, ale również na znalezienie zatrudnienia poprzez proces kompleksowego wsparcia.

Działania nie tylko dla osób pracujących

Ze wsparcia w ramach projektu „Wkomponowani w nowy rytm pracy” mogą skorzystać nie tylko osoby będące pracownikami. Projekt zakłada również wsparcie dla osób odchodzących z rolnictwa.

Obszary wiejskie charakteryzuje niski poziom przedsiębiorczości, brak lub niewielka skala sektora pozarolniczego i stereotypy dot. ich mieszkańców zw. najczęściej z niższym wykształceniem. Mieszkańcy wsi z uwagi na brak odpowiednich kwalifikacji zawodowych nie są w stanie podjąć pracy, bądź wykonują proste czynności niewymagające specjalistycznej wiedzy branżowej.

Dlatego istotne jest zwiększenie szans osób zamieszkałych na obszarach wiejskich i odchodzących z rolnictwa poprzez zapewnienie możliwości udziału we wsparciu, które dają projekty takie jak „Wkomponowani w nowy rytm pracy”, w ramach którego osoby odchodzące z rolnictwa mogą skorzystać ze wsparcia w postaci doradztwa zawodowego, pośrednictwa pracy czy płatnych staży.

Pracodawco, zatrudnij pracownika!

Pracodawcy często wyrażają potrzebę zatrudnienia pracownika, jednak wysokie koszty związane z przygotowaniem, przeszkoleniem i płacami często zniechęcają ich od poszukiwań nowego personelu. Odpowiedź na tą potrzebę może stanowić subsydiowanie zatrudnienia.

Na czym polega taka forma wsparcia? Pracodawca zatrudniający osobę bezrobotną w ramach zatrudnienia subsydiowanego otrzymuje refundację kosztów wynagrodzenia brutto wraz ze składkami po stronie pracodawcy w określonej kwocie, w przypadku projektu „Wkomponowani w nowy rytm pracy” jest to 5 250,00 zł. Wsparcie realizowane jest przez okres 6 miesięcy. W ramach umowy pracodawca zobowiązuje się m.in. do zatrudnienia danego pracownika przez wymagany okres i zapewnienia warunków pracy zgodnymi z przepisami BHP.

Subsydiowanie zatrudnienia stanowi zachętę dla pracodawcy do zatrudnienia pracownika oraz pełnego przygotowania go do pracy na danym stanowisku. Dla pracownika to przede wszystkim szansa na znalezienie i utrzymanie stabilnego zatrudnienia, a także zyskanie cennych umiejętności praktycznych.

Głównym celem projektu jest zwiększenie zdolności adaptacyjnych do wymogów rynku pracy 50 osób dorosłych, w tym:

  • pracowników przewidzianych do zwolnienia,
  • zagrożonych zwolnieniem z pracy,
  • osób zwolnionych z przyczyn niedotyczących pracownika w okresie ostatnich 6 miesięcy przed przystąpieniem do projektu,
  • osób odchodzących z rolnictwa,
  • zamieszkujących w rozumieniu ustawy KC na obszarze woj. świętokrzyskiego,

poprzez realizację kompleksowego programu typu outplacement.

W ramach projektu realizowane będą działania:

  1. Identyfikacja potrzeb oraz diagnoza możliwości doskonalenia zawodowego przez zastosowanie IPD
  2. Indywidualne poradnictwo zawodowe
  3. Indywidualne poradnictwo psychologiczne
  4. Szkolenia zawodowe
  5. Staże zawodowe
  6. Indywidualne pośrednictwo pracy
  7. Subsydiowane zatrudnienie

Projekt pn.: "Wkomponowani w nowy rytm pracy", realizowany przez Top Focus współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027.

Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie projektu: "Wkomponowani w nowy rytm pracy" - zwiększenie możliwości zawodowych - Top Focus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie