Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podanie o zwolnienie z wfu - jak je napisać? Czy na pewno to najlepsze rozwiązanie dla twojego dziecka?

Monika Żurawska
Podanie o zwolnienie z wfu - jak je napisać? Czy na pewno to najlepsze rozwiązanie dla twojego dziecka?
Podanie o zwolnienie z wfu - jak je napisać? Czy na pewno to najlepsze rozwiązanie dla twojego dziecka? Jeffrey Lin [unsplash.com]
Zwolnienia z wfu masowo były wystawiane przez lekarzy rodzinnych w ostatnich latach. Zjawisko pisania podań o zwolnienia z wychowania fizycznego osiągnęło taką skalę, że nawet państwowe instytucje zaczęły zastanawiać się, w czym tkwi problem. Najwyższa Izba Kontroli przeprowadzając badania odnotowała, że grupa dzieci, które nie ćwiczyły to ok. 15-35% wszystkich uczniów (w zależności od wieku). Szokującą informacją były odpowiedzi w ankietach, w których aż 31% dzieci stwierdziło, że ma zwolnienie z wf, ponieważ zajęcia te w ich mniemaniu nie są atrakcyjne. Czy dalej powinniśmy ulegać najmłodszym w tej kwestii?

Spis treści:

  • Podanie o zwolnienie z wf - czy jest potrzebne?
  • Zwolnienie z wf - powody
  • Skąd się bierze niechęć do wfu u twojego dziecka?
  • Dlaczego nie warto zwalniać dziecka z WF-u? Konsekwencje braku aktywności fizycznej
  • Jak napisać zwolnienie z lekcji z wf [wzór]

Podanie o zwolnienie z wf - czy jest potrzebne?

Jeśli dziecko nie może brać czynnego udziału w lekcjach wychowania fizycznego, a powody takiego stanu rzeczy potwierdzone są orzeczeniem lekarskim nie wystarczy jedynie wydanie zgody przez rodzica lub rozmowa z nauczycielem wychowania fizycznego. Obowiązkowe jest napisanie podania z prośbą o zwolnienie z lekcji wf adresowane do dyrektora konkretnej szkoły. Następnie musi zostać przez niego zaakceptowane. Ministerstwo Edukacji Narodowej w jednej z broszur informuje: ,,Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wykonywania konkretnych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia tych ćwiczeń. Dokument taki wydaje lekarz na czas określony w tej opinii.” Często jednak rodzic, a nawet lekarz może zostać wprowadzony w błąd przez dziecko, które za wszelką cenę nie chce ćwiczyć. Zanim podejmiesz decyzję o chęci zwolnienia z wfu swojego syna lub córki postaraj się poznać prawdziwe pobudki jego próśb, ponieważ aktywność fizyczna w okresie szkolnym jest tak samo istotna jak rozwój emocjonalny i intelektualny.

Zwolnienie z wf - powody

Mateusz Domalewski, Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie opowiada o swoich doświadczeniach podczas prowadzenia lekcji wfu i o powodach masowych zwolnień:

Prowadziłem różne grupy wiekowe dzieci i nigdy nie było zajęć, w których wszyscy uczniowie braliby udział. Oczywiście często wynikało to z oczywistych przyczyn, jak np. złamana ręka lub noga, ale dało się zauważyć też dzieci, które zwyczajnie nie miały na to ochoty. W takich sytuacjach zazwyczaj ich rodzice przychodzą osobiście lub dzwonią i proszą o możliwość absencji ich pociech na jednej lub dwóch lekcjach wfu. Podają wtedy wymyślne powody. O wiele gorzej jest, gdy taki rodzic wystosuje podanie o zwolnienie z wfu do dyrektora placówki, dołączając do niego orzeczenie lekarskie, które zostało wydane przez lekarza pod naciskiem ze strony opiekuna dziecka. W takiej sytuacji szkoła nie może zmusić ucznia do uczestnictwa w wfie, ponieważ byłoby to niezgodne z prawem, a dodatkowo naraziłoby placówkę na ewentualne konsekwencje w sytuacji wystąpienia wypadku z udziałem tego konkretnego dziecka. Przerażający jest fakt, że rodzice często ustępują dzieciom z miłości, a tak naprawdę kierując się tym uczuciem powinni rozsądnie przeanalizować sytuację. Jeśli dojrzewający człowiek wyklucza aktywność fizyczną ze swojego codziennego grafiku ma to degradacyjny wpływ na całokształt jego rozwoju. Każdy powinien wiedzieć, że rozwój intelektualny powinien iść w parze z rozwojem związanymi z naszym ciałem. Nie można się zatem dziwić, że w mediach pełno jest informacji, że polskie dzieci są najgrubsze w Europie. Szkoda tylko, że o wiele rzadziej mówi się o przyczynach tego zjawiska, a przede wszystkim o jego długofalowych konsekwencjach.

Skąd się bierze niechęć do wfu u Twojego dziecka?

  • Czy twoje dziecko jest odpowiednio zintegrowane z klasą?
  • Czy twoje dziecko ma zaniżoną samoocenę?
  • Czy twoje dziecko ma nadwagę lub jest otyłe?
  • Czy twoje dziecko podczas absencji na lekcjach wychowania fizycznego może swobodnie korzystać ze smartphona?
  • Czy nauczyciel wychowania fizycznego w jakikolwiek sposób stara się zachęcić twoje dziecko, ale i całą grupę do ćwiczenia na zajęciach?
  • Czy twoje dziecko podchodzi apatycznie/niechętnie nie tylko do wfu, ale także innych zajęć?
  • Czy zachęciłeś kiedykolwiek swoje dziecko do aktywności fizycznej, tłumacząc mu, że jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania?

Być może odpowiedź na któreś z powyższych pytań jest przyczyną niechęci twojego dziecka do lekcji wfu? Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań każdy rodzic powinien przeanalizować sytuację korzyści i ewentualnych strat, jakie poniesie jego dziecko zwalniając się z wfu.

Dlaczego nie warto zwalniać dziecka z WF-u? Konsekwencje braku aktywności fizycznej:

  • negatywny wpływ na układ krążenia - pogorszenie ukrwienia obwodowego i serca,
  • negatywny wpływ na układ oddechowy - zmniejszenie wentylacji płuc, zmniejszenie zdolności pochłaniania 02,
  • negatywny wpływ na płyny ustrojowe - zwolnienie przepływu krwi, zwiększone ryzyko zakrzepowo-zatorowe,
  • Ujemny bilans azotowy-białkowy i wapniowo-fosforanowy, tzn. osłabienie siły i zmniejszenie masy mięśniowej, osłabienie pompy mięśniowej, odwapnienie kości, osłabienie aparatu stawowo- więzadłowego,
  • Brak regulacji naczynio-ruchowej, która objawia się, np. zawrotami głowy,
  • wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
  • ogólne upośledzenie mechanizmów odpornościowych i termoregulacyjnych ustroju,
  • Niepokój, narastanie lęku, stany depresyjne, niestabilność emocjonalna.

Jak napisać zwolnienie z lekcji z wf [wzór]:

Jeśli twoje dziecko jest przewlekle chore i zdiagnozował to specjalista stwierdzając, że nie powinno ono wykonywać określonych ćwiczeń, jako opiekun musisz napisać podanie o zwolnienie go z lekcji:

  • W lewym górnym rogu należy wpisać imię i nazwisko oraz adres osoby, która tworzy podanie (najczęściej rodzic lub opiekun prawny).
  • Po przeciwnej stronie na tej samej wysokości trzeba zamieścić miejscowość i datę
  • Pod nią zaleca się wpisać organ, do którego kierujemy podania o zwolnienie z lekcji wfu (najczęściej będzie to dyrektor szkoły, do której uczęszcza dziecko),
  • W centralnym punkcie kartki umieszczamy napis: PODANIE O ZWOLNIENIE Z ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO,
  • Pozostaje tylko wypełnienie następującego wzoru zwolnienia z wf: ,,Proszę o zwolnienie mojego/jej syna/córki (nazwisko i imię), ur. (data), ucznia/uczennicy klasy (dane dziecka) z zajęć wychowania fizycznego w okresie od dnia (X) do dnia (Y), lub na okres I/II* semestru roku szkolnego 20....../20.... albo na okres całego roku szkolnego 20....../20...... (w zależności od tego na jaki okres chcemy zwolnić dziecko), z powodu (...). W załączeniu przedstawiam zaświadczenie lekarskie.
  • Po wypełnieniu powyższych rubryk pod nimi rodzic/ opiekun musi złożyć czytelny podpis.

W podaniu o zwolnienie dziecka z lekcji wfu można także wziąć na siebie odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo, np. w sytuacji, w której w tym samym czasie chciałoby przebywać ono poza szkołą. W takim przypadku pod zwolnieniem należy dodać formułę: ,,W związku ze zwolnieniem syna/córki (nazwisko i imię), ucznia/ uczennicy klasy (...) w okresie (od X do Y) z zajęć wychowania fizycznego zwracam się z prośbą o zwolnienie syna/córki z obowiązku obecności na w/w zajęciach w dniach, gdy są one na pierwszej lub ostatniej lekcji (wpisać dni tygodnia i godziny zajęć). Biorę na siebie pełną odpowiedzialność prawną za pobyt i bezpieczeństwo syna/ córki w tym czasie poza terenem szkoły (czytelny podpis rodzica lub opiekuna).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie