Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podłoga z drewna

Kamil WOJTCZAK <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
O wyglądzie i funkcjonalności podłogi drewnianej decyduje rodzaj zastosowanego drzewa.
O wyglądzie i funkcjonalności podłogi drewnianej decyduje rodzaj zastosowanego drzewa.
Drewno to jeden z najstarszych materiałów wykończeniowych, który stale cieszy się dużą popularnością.

Charakteryzuje się małą przewodnością ciepła, dużą wytrzymałością i szerokimi możliwościami dekoracyjnymi. Cenione jest głównie za swój wygląd i niepowtarzalność wzoru. Najpopularniejsze rodzaje podłóg drewnianych, stosowane zarówno w mieszkaniach, domach, jak i w obiektach użyteczności publicznej, to: parkiet, mozaika, lite deski i panele drewniane.

Twarda egzotyka

O wyglądzie i funkcjonalności podłogi drewnianej decyduje rodzaj zastosowanego drzewa, który jest wyznacznikiem jej twardości, a co za tym idzie wytrzymałości.

Twardość drzewa określana jest współczynnikiem Brinella, który im wyższy, tym twardsze jest drewno. Najtwardsze są drewna egzotyczne (Merbau, Mutenye, Sukupira, Jatoba). Najmniej odporna na uszkodzenia jest tradycyjna sosna.

Decydując się na określony gatunek drewna, należy wziąć pod uwagę w jakich warunkach będziemy go eksploatować. Do miejsc częściej używanych, lepiej wybrać twardsze drewno, które będzie bardziej odporne na uszkodzenia i wgniecenia.

Żółte, pomarańczowe, czerwone

Z uwagi na dużo wyższą wytrzymałość oraz nietypowy wygląd, coraz większą popularność zdobywają podłogi egzotyczne. Ich kolorystyka waha się od jasno- i ciemnożółtej, poprzez pomarańczowy i czerwony, oraz od różnych odcieni brązu przechodzących w czerń. Uroku podłodze dodają nietypowe usłojenia. Niektóre gatunki mają wyraźnie pasiaste i fladrowe słoje (na przykład doussie, jatoba), inne słabo zaznaczone lub niemalże niewidoczne (na przykład kempas, hewea), z ciemnymi cętkami żywicznymi lub cętkami promieni rdzeniowych i naczyń drewna. To wszystko sprawia, iż podłoga z drewna egzotycznego jest atrakcyjna i bardzo oryginalna.

Gatunki drewna europejskiego także odznaczają się dużym zróżnicowaniem kolorów, jednolitością odcieni, liczbą sęków i regularnością usłojenia.

Należy pamiętać, iż na ostateczny wygląd podłogi drewnianej wpływ ma sposób wykończenia jej powierzchni. W zależności od zastosowania określonego lakieru (matowego, półmatowego lub z połyskiem), oleju czy wosku, powierzchnia tej samej podłogi może przybrać odmienny wygląd.

Charakter wnętrz

Walory estetyczne drzewa sprawiają, iż podłogi drewniane układane są zarówno w pomieszczeniach o wystroju klasycznym, jak i przy nowoczesnych aranżacjach wnętrz.

Oczywiście wszystko zależy od wzoru, czyli wielkości oraz ułożenia pojedynczych elementów i koloru posadzki. Jasne podłogi, o regularnym wzorze i ciemne egzotyki pozwalają wyeksponować piękno minimalistycznego wyposażenia w pomieszczeniu. Natomiast tradycyjny wystrój wnętrza idealne będzie się komponował z podłogą z wyraźnie zaznaczonymi słojami.

Sztuczki optyczne

Podłoga drewniana pozwala także na optyczne kształtowanie wielkości pomieszczenia. Duże elementy (na przykład deski, duże klepki) pomniejszają pomieszczenie, a drobniejsze (na przykład mozaika, parkiet przemysłowy, bruk drewniany) powiększają ją wizualnie. Istotny jest także kierunek ich ułożenia. Klepki (na przykład parkiet o wzorze cegiełki lub jodełki) wzdłuż dłuższej ściany podkreślą długość pomieszczenia, a ułożone w poprzek znacznie je poszerzą.

Do pokoi dobrze nasłonecznionych wybierajmy podłogi z drewna w chłodnych odcieniach. Do ciemnych i niskich pasują tonacje jasne i ciepłe. W małych lepiej położyć parkiet lub deski z jasnego drewna, lecz w cieplejszym odcieniu (np. z sosny, klonu czy buku). Podłogi ciemne i z drewna egzotycznego najlepiej komponują się w pomieszczeniach dużych i wysokich.

Jaka twardość?

Twardość każdego gatunku określa tak zwany współczynnik Brinell`a. Im jest on wyższy, tym twardsze jest drewno. Poniżej podajemy wartość współczynnika dla wybranych gatunków:

Sosna - 1,6

Olcha - 2,1

Brzoza - 2,6

Klon europejski - 3,0

Czereśnia - 3,2

Mahoń - 3,2

Orzech amerykański - 3,4

Iroko - 3,5

Wiśnia - 3,6

Dąb - 3,7

Buk - 3,8

Jesion - 4,0

Palisander - 4,5

Merbau - 4,9

Jatoba - 7,0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie