Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podniosłe uroczystości Wielkiego Czwartku w Starachowicach

Kazimierz CUCH
Wszyscy księża z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach, otrzymali kwiaty od delegacji kilkunastu środowisk
Wszyscy księża z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach, otrzymali kwiaty od delegacji kilkunastu środowisk Kazimierz Cuch
Okazale wypadły uroczystości Wielkiego Czwartku w starachowickim kościele Najświętszego Serca Jezusowego. Msza św. Wieczerzy Pańskiej była sprawowana przez pięciu księży, pod przewodnictwem księdza prałata Aleksandra Sikory, proboszcza tej parafii.

W tym roku zdecydowaliśmy się odwiedzić tę dużą, starachowicką parafię, przy osiedlach Majówka i Skałka. Jest jedną z niewielu parafii w regionie, w której od lat jest kultywowana tradycja umywania nóg 12 mężczyznom. Wiele parafii zrezygnowało z tej tradycji.

Najpierw proboszcz i wszyscy księża, koncelebrujący mszę św., otrzymali kwiaty od kilkunastu środowisk związanych z parafią, z Kościołem. W Wielki Czwartek, podczas Ostatniej Wieczerzy, Chrystus ustanowił sakrament kapłaństwa i bezkrwawą ofiarę mszy św., bez której teraz nie można sobie wyobrazić niedzieli, święta, czy ważniejszej uroczystości patriotycznej, rocznicowej. Kwiaty otrzymali: ksiądz prałat Aleksander Sikora- proboszcz, ksiądz kanonik Artur Lach- administrator parafii oraz trzej księża wikariusze: Rafał Grzywacz, Karol Kowalczyk i Łukasz Ślęzak.

Siedmiu chłopców zostało uroczyście włączonych do służby liturgicznej kościoła, do grona tutejszych ministrantów. Są to: Filip Styś, Michał Amborski, Patryk Korycki, Franciszek Sierpień, Jakub Dudek, Alan Akson, Krzysztof Bondura.

W tej parafii, tradycyjnie ksiądz podczas tej mszy św. umywa nogi 12 mężczyznom. W tym roku zrobił to ksiądz Artur Lach, administrator parafii. Tak samo uczynił podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus Chrystus, umywając nogi swoim 12 apostołom. Było to najważniejsze wydarzenie tego dnia w kościele katolickim.

Oprawę wokalną mszy św. sprawował chór parafialny, złożony z młodych dziewcząt, prowadzonych przez parafialną organistkę. Na koniec mszy św. Najświętszy Sakrament ksiądz prałat Aleksander Sikora przeniósł w uroczystej procesji do Ciemnicy. Podczas ostatniej wieczornej mszy w tym dniu zamilkły kościelne dzwony i organy. Zastąpiły je głuche kołatki. Tak cicho będzie do Wielkiej Soboty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie