Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podpisano umowę na długo oczekiwaną przebudowę Rynku

Lidia CICHOCKA [email protected]
Tak ma wyglądać Rynek w stolicy regionu.
Tak ma wyglądać Rynek w stolicy regionu.
13 stycznia o godzinie 13.13 podpisano umowę z wykonawcą przebudowy kieleckiego Rynku. Prace zaczną się jak tylko umożliwi je pogoda.

Obecność trzynastek ma być dobrą wróżbą dla tej inwestycji. A zaczynała się ona nadzwyczaj niefortunnie. Projekt sporządzony już w 2005 roku musiał czekać aż pięć lat.

W związku w przyjęciem Polski do Unii zmieniły się przepisy, zwłaszcza te dotyczące ochrony środowiska. - Czas, w którym uchwalano nowe regulacje wykorzystaliśmy bardzo dobrze - przypominał Piotr Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg. - Badania archeologiczne Rynku pozwoliły wyjaśnić kilka tajemnic, a to, co udało się ustalić wzbogaciło projekt. Poznaliśmy położenie renesansowego ratusza i zarys jego murów zostanie wyciągnięty nad powierzchnię płyty - podkreślił.

KAMIENICZKI BĘDĄ PODŚWIETLONE

Był też czas na sprecyzowanie jak będzie wyglądała iluminacja kamieniczek wokół Rynku. Projekt przygotował prof. Antoni Różowicz z Politechniki Świętokrzyskiej. Profesor zaproponował podświetlenie budynków tak, by wydobyć ich walory a zatuszować mankamenty.

Kolejne przeszkody pojawiły się po rozstrzygnięciu przetargu. Protesty i dowołania sprawiły, że od jesieni do początku stycznia tego roku trzeba było czekać na wyrok sądu Krajowej Izby Odwoławczej, który uznał, że protest firmy Spurek (jej kompetencje MZD uznało za niewystarczające) jest bezpodstawny. Zwycięzcą przetargu zostało konsorcjum firm: Zakład Instalacji Sanitarnych D. Świederska & H. Fałdziński z Kielc wraz z Zakładem Przerobu Kamienia Budowlanego Dabrówka, które zaproponowało 9 mln 700 tys. zł.

Jak będzie wyglądał Rynek po remoncie? Powierzchnia zostanie wyłożona płytami i kostką. Kształt dawnego ratusza zostanie odtworzony kostką o innym zabarwieniu, wyciągnięte nad powierzchnię zostaną fragmenty ścian (od strony ulicy Bodzentyńskiej) - będą one służyć jako siedziska. Z elementów przypominających dawny wygląd tego miejsca pojawią się także okrągły słup ogłoszeniowy, pręgierz i żeliwna XIX wieczna studnia. Zachowanych zostanie kilka drzew, a fontanna będzie taka, jak na placu Artystów - kilka wytryskujących z ziemi słupów wody.

NA POCZĄTEK ŚW. TEKLA

Zupełnej przemianie ulegnie plac św. Tekli. Kioski kwiatowe zostaną przeniesione za pomnik, tam też, w rogu placyku znajdzie się publiczna toaleta o nowoczesnym kształcie.

Prace mają się zacząć właśnie od placu św. Tekli. - Kiedy dokładnie to będzie nie wiem, to zależy tylko od pogody. Zaczniemy od rozbiórek, bo chcemy przygotować miejsce pod kioski kwiatowe - wyjaśnia Grażyna Świderska.

W pierwszej kolejności będzie zamknięta dla ruchu ulica Warszawska od Orlej do Rynku oraz skrzyżowanie ulic Leśnej z Małą, bo od początku prace będą też prowadzone wzdłuż pierzei z Sołtykami.
Przewidywany termin zakończenia remontu to maj - czerwiec 2011 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie