Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie projektu „Otoczeni matematyką” w szkole w Młodzawach [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Michał Kolera
Michał Kolera
W poniedziałek, 6 grudnia podczas mikołajek w Szkole Podstawowej w Młodzawach odbyło się podsumowanie projektu dofinansowanego przez Fundację mBanku, a realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Młodzaw – Nasza Przyszłość w ramach programu grantowego mPotęga. Wszyscy uczniowie szkoły obejrzeli przygotowaną przez uczestników galerię zdjęć umieszczoną na górnym korytarzu oraz film podsumowujący poszczególne działania.

W ramach trwającej od września inicjatywy uczniowie klas 4-6 podczas warsztatów matematycznych przekonali się, że matematyka jest wszechobecna w naszym otoczeniu i w ogóle w życiu. W projekcie bardzo licznie uczestniczyli również rodzice uczniów, towarzysząc im podczas gier terenowych i warsztatów.

Matematyczne zmagania rozpoczęły się we wrześniu od warsztatów „Matematyka w przyrodzie”. Uczniowie dostrzegli między innymi symetrię płatków koniczyny, liści i motyla, podziwiali i nazywali kształty na ich skrzydełkach. Zamiast liści widzieli różne figury: koła, trójkąty, prostokąty. Listki dookoła ziarenek słonecznika przypominały trójkąty, tak jak jego nasionka. Dowiedzieli się również, że pszczoły są super matematykami, ponieważ lepią niezwykłe plastry miodu zbudowane z sześciokątów, a ptaki nie znając matematyki tworzą ramiona kąta, lecąc w kluczu.

W kolejne, sobotnie popołudnie uczniowie wraz z rodzicami pojawili się w pobliskim lesie, aby wspólnie rywalizować podczas podchodów matematycznych. W grupach wykonywali zadania. Była wspaniała, zdrowa rywalizacja. Z uśmiechem na twarzach uczestnicy pokonywali drogę wśród drzew, liści i krzaczków szukając karteczek. Prowadziły ich strzałki i wskazówki z rozwiązań.

Podczas warsztatów „Bryły w naszym otoczeniu” uczestnicy dostrzegli między innymi, że doniczka, ręcznik papierowy i bojler to walec. Pudełko i gąbka to prostopadłościan, a globus jest kulą. Później wyszliśmy na zewnątrz i tutaj też znaleźliśmy bardzo dużo brył. Nasza szkoła to prostopadłościany, kosz to walec. Kontener na śmieci i domy to prostopadłościany z graniastosłupami na górze, nawet krzaczki „ukazały” nam się jako stożki, walce i kule, schody zbudowane są z różnych graniastosłupów, a krawężniki to prostopadłościany. Gdzie tylko spojrzeć… same bryły. Świat naprawdę jest pełen brył.

Z kolei w sobotę, 23 października uczniowie wraz z licznie przybyłymi rodzicami, spotkali się koło szkoły, aby wziąć udział w kolejnej grze terenowej. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy, po czym otrzymali tablety, mapy, długopisy oraz notesy. Zadaniem każdej grupy było odnalezienie karteczek zaznaczonych na mapie, zeskanowanie kodów QR i rozwiązanie zadania ukrytego pod nimi. Po wyjaśnieniu zasad rozpoczęła się zabawa. Wszyscy, nie tylko uczniowie, ale i ich rodzice z ogromnym zaangażowaniem szukali kodów. Podczas gry bardzo przydatne były umiejętności matematyczne, orientacja w terenie oraz sprawność fizyczna. W trakcie zabawy słychać było gwar, radosne nawoływania, a na twarzach uczestników gościły uśmiechy. Po znalezieniu wszystkich karteczek, dotarciu do mety i sprawdzeniu poprawności rozwiązania zadań, wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.

Na listopadowych warsztatach „Praktyczne ułamki” dzieci i ich rodzice przygotowywali pizzę. Przeliczali proporcje według przepisu, ważyli produkty, dzielili na części, a także ugniatali ciasto i układali na nim składniki. Wszystko po to, aby pokazać, że pieczenie to też matematyka, a ułamki są łatwiejsze do zrozumienia wtedy, gdy posługujemy się konkretami.
Podczas „Wieczornego spotkania z matematyką”, który odbył się w piątkowy wieczór, uczniowie przygotowali kolację. Obliczali proporcje/części, liczyli ułamki, bawili się przy tym matematyką. Po samodzielnie przygotowanej kolacji była gotowa przyszedł czas na gry matematyczne, testy i zabawy. Pojawiły się gry planszowe, uczniowie rywalizowali poprzez aplikacje Quizizz i Kahoot, nie zabrakło również zabaw matematycznych.

Przyszedł czas na zajęcia z dietetykiem. Uczniowie dowiedzieli się jaka jest prawidłowa waga i wzrost dla ich grupy wiekowej, jak sporządzić wartościowy posiłek oraz obliczali kalorie posiłków. Liczyli ile kalorii w ciągu dnia potrzebuje ich organizm, sporządzali plan dnia z uwzględnieniem posiłków i odstępów czasowych między nimi.

W realizację całego projektu bardzo mocno zaangażowali się nie tylko uczniowie, ale również ich rodzice. Po odbytych zajęciach uczniowie dostrzegli wszędobylskość matematyki w życiu i otoczeniu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie