Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwójny nabór w szkołach średnich w powiecie ostrowieckim. Czy wystarczy miejsc dla wszystkich?

Redakcja
archiwum
Podwójny nabór będzie w tym roku prowadzony do szkół średnich. Do klas pierwszych pójdą absolwenci trzecich klas gimnazjów i ósmych klas szkół podstawowych. Co to oznacza? Czy dla wszystkich chętnych wystarczy miejsc w najlepszych szkołach?

Podwójna rekrutacja, podwójne profile klas, podwójna siatka godzin - wszystko to czeka od września szkoły średnie nie tylko w powiecie ostrowieckim, ale całym kraju. W związku z likwidacją gimnazjów, w tym roku do klas pierwszych pójdą zarówno ich ostatni absolwenci, jak i kończący po raz pierwszy od wielu lat - klasy ósme.

W wielu miastach, podwójna liczba uczniów, jacy zjawią się w szkołach, to prawdziwy problem. Brakuje dla nich miejsca oraz czasu, a to oznacza na przykład wprowadzenie dwuzmianowości. Z podobnymi dylematami zmaga się teraz także Starostwo Powiatowe w Ostrowcu, odpowiadające za funkcjonowanie szkół średnich.

Jak wynika ze statystyk zebranych w sześciu gminach powiatu ostrowieckiego, klasy trzecie gimnazjów ukończy w czerwcu 830 uczniów, a klasy ósme szkół podstawowych - 840 osób.

- Łącznie daje to 1670 osób, do tego zakładamy około 10 procent uczniów, którzy przyjdą do nas spoza powiatu - mówi Antoni Maciejko, zastępca naczelnika wydziału edukacji w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu. - To łącznie daje 1767 osób. W bieżącym roku szkolnym do pierwszych klas przyjęliśmy 885 uczniów, rekrutacja będzie więc dwukrotna. Oczywiście szkoły opuszczą absolwenci klas trzecich liceów i czwartych gimnazjów.

W bieżącym roku szkolnym w szkołach średnich stworzono 27 klas pierwszych. W liceach ogólnokształcących łącznie 11 (po cztery w „Chreptowiczu” i „Broniewskim” oraz trzy w „Staszicu”. Liceum Mistrzostwa Sportowego ma 3 klasy pierwsze. Po cztery takie klasy stworzono w Zespołach Szkół numer 1 i 3, trzy oddziały w Zespole Szkół numer 2 oraz dwa w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

W szkołach i urzędzie trwa przygotowywanie oferty dla pierwszoklasistów. Niestety, ponieważ te dwie grupy uczyły się na podstawie innej podstawy programowej, nie mogą zostać połączone. Trzeba więc będzie stworzyć dla nich oddzielne klasy, a to oznacza między innymi dublowanie profili.

- Zastanawiamy się nad przeprowadzeniem ankiety dotyczącej preferencji uczniów. Nie będą one wiążące, ale dadzą jakiś obraz tego, czego oczekują - mówi Antoni Maciejko dodając, że latach ubiegłych ponad 40 procent pierwszoklasistów wybierało licea ogólnokształcące. Ubiegłoroczna rekrutacja do nowo powstałych szkół branżowych (dawnych zawodowych) była mizerna i zakończyła się utworzeniem zaledwie trzech klas w całym powiecie.

Zapewnia jednak, że pod względem bazy lokalowej szkoły są przygotowane na przyjęcie większej ilości uczniów.

- To duże gmachy, w których kiedyś uczyło się dwa razy tyle uczniów - mówi. - Nie przewidujemy dwóch zmian, ani nauki w soboty, chociaż na pewno system pracy będzie trzeba zmodyfikować.

Dodaje, że chociaż ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, najbardziej prawdopodobny jest scenariusz zdublowania liczby klas pierwszych, które istnieją w tym roku. Ostateczne wyniki naboru pozwolą go potem zweryfikować.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie