Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziękowali za plony w powiecie pińczowskim. Udane dożynki w Działoszycach, Węchadłowie i Złotej

Bartłomiej Bitner [email protected]
Prowadziła korowód, akompaniowała przy ośpiewywaniu wień­ców. O oprawę muzyczną w Złotej dbała kapela ludowa Olbryszanie.
Prowadziła korowód, akompaniowała przy ośpiewywaniu wień­ców. O oprawę muzyczną w Złotej dbała kapela ludowa Olbryszanie. Paweł Bochniak
W czterech gminach powiatu pińczowskiego świętowano dożynki w niedzielę, 23 sierpnia. Były tam tańce, śpiewy i dobra zabawa.

Święto Plonów odbyło się w Działoszycach, Węchadłowie (gmina Michałów), Złotej i Pińczowie. To w największym wydaniu miało miejsce w tej ostatniej miejscowości – o tym TUTAJ.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z DOŻYNEK W GMINACH DZIAŁOSZYCE, MICHAŁÓW I ZŁOTA

Najwcześniej, bo o godzinie 15.30, dożynki rozpoczęły się w Złotej. Wtedy to po mszy świętej nastąpiły ceremoniały dożynkowe, w których prym wiedli starostowie - Małgorzata Woźniak z Nieprowic i Dariusz Tarka z Chrobrza. Po obrzędach, czyli między innymi dzieleniu się chlebem, wybierano najładniejszy wieniec, uprzednio ośpiewany. Spośród dziewięciu zdecydowano się wyróżnić dwa, przygotowane przez Gminne Koło Gospodyń Wiejskich w Złotej i Chroberskie Stowarzyszenie Kobiet z Chrobrza.

Nieco później, około 16, otwarto dożynki w gminie Michałów. W tym roku odbyły się one w Węchadłowie. Tam również wybierano najładniejszy dożynkowy wieniec, którym okazał się ten wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Górach. – To dla nas wielka radość. Wieniec z naszej miejscowości zwyciężył po raz pierwszy. Przygotowywałyśmy go długo, bo dwa miesiące. Do jego stworzenia wykorzystałyśmy zboże takie jak pszenica i jęczmień, a także między innymi bukszpan czy goździki – powiedziała Barbara Sobczyk z Koła Gospodyń Wiejskich w Górach, sołtys tej miejscowości.

O tej samej porze dożynki rozpoczęły się w Działoszycach. Choć ich gospodarzem było sołectwo Chmielów, imprezę po raz pierwszy zorganizowano na niedawno odnowionym działoszyckim stadionie. Tam zaprezentowano aż 23 wieńce, ale konkursu na ten najładniejszy, zgodnie z gminną tradycją, nie przeprowadzono. Na dożynki powiatowe do Kij (odbędą się 30 sierpnia) pojedzie – jak co roku – wieniec gospodarzy, czyli teraz ten z Chmielowa.

Starostą dożynek w Działoszycach był Witold Chałuda z Chmielowa, a starościną Anna Gołąb z Pierocic. To oni prowadzili Święto Plonów, wraz z jego gospodarzem Zdzisławem Leksem, burmistrzem Działoszyc. W imprezie uczestniczyło kilkaset osób, które bawiły się do późnego wieczora przy utworach zespołu Evers. W chwilach wolnych od muzyki mogły między innymi skosztować pysznego jedzenia, które na swoich stoiskach oferowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Dziekanowic, Biedrzykowic, Pierocic, Niewiatrowic i Opatkowic.

 

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie