Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziemną trasą... do bazyliki. Wiślica czeka na pieniądze na ważną inwestycję

Adam Ligiecki
Pawilon archeologiczny, stojący tuż obok bazyliki  w Wiślicy, ma przejść kosztowną modernizację.
Pawilon archeologiczny, stojący tuż obok bazyliki w Wiślicy, ma przejść kosztowną modernizację. Adam Ligiecki
Jeśli sprawy ułożą się pomyślnie i co ważne - znajdą się pieniądze, Wiślica niedługo wzbogaci się o... podziemną trasę turystyczną. To element dużego, kosztownego projektu, jaki ma być realizowany pod szyldem wiślickiego muzeum.

Przez dziesiątki lat było to Muzeum Regionale. Dzisiaj, po zmianach właścicielskich, nosi nazwę - Muzeum Archeologiczne i jest placówką Muzeum Narodowego w Kielcach.

Budowa trasy podziemnej dla turystów stanowi element projektu, jaki zamierza realizować nowy właściciel. Długi, podświetlony tunel - według założeń - ma okalać wiślicką bazylikę i prowadzić do podziemi świątyni. Znajdują się tam cenne zabytki, w tym legendarna płyta Orantów - posadzka z wyrytymi na niej postaciami, z drugiej połowy XII wieku.

Tunel ma mieć ponad 2 metry wysokości. Zainstalowane zostaną w nim także nowoczesne urządzenia multimedialne, co pozwoli na prezentowanie turystom historii Wiślicy, jej cennych zabytków.

Projekt inwestycji został złożony do krajowego programu Infrastruktura i Środowiska. To droga, którą - zgodnie z procedurami - można starać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Podziemny tunel wydaje się najbardziej „medialnym” elementem tego przedsięwzięcia, jednak eksperci wskazują przede wszystkim na konieczność modernizacji pawilonu archeologicznego. To priorytetowa sprawa dla Wiślicy.

Pawilon zabezpiecza pozostałości po kościele świętego Mikołaja - romańskiej budowli datowanej na XI wiek, wraz z kaplicą grobową. Znajduje się tam również misa chrzcielna, prawdopodobnie z IX wieku. To prawdziwe perły archeologiczne, a bez należytej opieki z biegiem czasu niszczeją.

Wiślicki pawilon po modernizacji zmieni się nie do poznania. Ma być nowoczesnym, przeszklonym obiektem, z zapleczem. Dzięki podświetleniu będzie można oglądać pozostałości fundamentów kościoła świętego Mikołaja także nocą.

Kolejna sprawa, to ratowanie fundamentów i ścian Bazyliki Narodzenia Najświętszej Marii Panny z połowy XIV wieku. Są w bardzo złym stanie, zamakają. Wybudowanie tunelu ma pozwolić na ich stopniowe osuszanie. W programie inwestycji znalazły się też prace konserwatorskie w dzwonnicy.

Wiślica to kolebka chrześcijaństwa na ziemiach polskich, historyczna perła Ponidzia. O znaczące wsparcie finansowe na prowadzenie prac konserwatorskich, które przywrócą zabytkom dawny blask, stara się poseł Krzysztof Lipiec, szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Mówił też o tym podczas ostatniej wizyty w Busku-Zdroju, w drugiej połowie maja. Gra idzie o poważną kwotę: ponad 20 milionów złotych dotacji z funduszy Unii Europejskiej. Ubiega się o nią - formalnie - oddział Muzeum Narodowego w Kielcach.

Czy Wiślica otrzyma unijne dofinansowanie? Dowiemy się o tym nie wcześniej, jak we wrześniu. Jeżeli będzie to decyzja „na tak”, prace potrwają około trzech lat.

ZOBACZ TAKŻE: 60sekundBIZNESU - o społecznym wymiarze nowoczesnych zakupów i płatności

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie