Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie z nową ofertą dla turystów

MLE
Opatowski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego zabrał wyposażenie piwnic.
Opatowski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego zabrał wyposażenie piwnic. archiwum prywatne
Wbrew temu co mówiono, powiat opatowski poradził sobie z przejęciem i prowadzeniem Podziemnej Trasy Turystycznej w Opatowie. W weekend majowy dawne, kupieckie piwnice odwiedziło mnóstwo osób.

Powiat opatowski chce stworzyć kompleksową ofertę dla turystów odwiedzających Opatów i okolice.

Wiosną powiat przejął Podziemną Trasę Turystyczną od opatowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Zdaniem niektórych, miała to być antyreklama dla miasta i regionu.
- W długi majowy weekend podziemna trasa była oblegana - mówi Zbigniew Zybała, regionalista i przewodnik po opatowskich lochach. - Tylko 1 maja podziemne komory odwiedziło kilkaset osób.

Na razie w ofercie Podziemnej Trasy Turystycznej jest wystawa herbów oraz eksponatów Muzeum Ruchu Ludowego i Muzeum Geodezji i Kartografii.
- Mieliśmy mało czasu na wykonanie wystroju wnętrz - mówi Zbigniew Zybała. - W holu, z którego wchodzi się do podziemi, mamy Izbę Pamięci Ruchu Ludowego. Są mundury żołnierzy Batalionów Chłopskich, pamiątkowe zdjęcia, dokumenty historyczne, ale także przedmioty codziennego użytku, wykorzystywane przez mieszkańców wsi i miast w poprzednim wieku. Jest też kilka eksponatów Muzeum Geodezji i Kartografii. Turyści chętnie oglądają obrazy Mayera Kirchenblatta, opatowianina pochodzenia żydowskiego - dodaje.

Nowy zarządca, w jednej z sal Podziemnej Trasy Turystycznej urządził wystawę herbów właścicieli Opatowa, od biskupów lubuskich po Karskich.
Nowy zarządca, w jednej z sal Podziemnej Trasy Turystycznej urządził wystawę herbów właścicieli Opatowa, od biskupów lubuskich po Karskich. archiwum prywatne

Zagospodarowano jedną z komór, w której wyeksponowano herby właścicieli Opatowa, chronologicznie od biskupów lubuskich skończywszy na herbie Karskich.

Aby turysta chętnie odwiedził Opatów i jego okolice, samorząd powiatu opatowskiego chce mu dać kompleksową ofertę. W tym celu powołane zostało Powiatowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji. Powiat ubiega się także o pieniądze na turystykę i rekreację. Cieszącą się popularnością była oferta bezpłatnego zwiedzania podziemi w kwietniu. Skorzystały grupy szkolne i turyści indywidualni.

- Po rozstrzygnięciu konkursu na zagospodarowanie trasy podziemnej mamy kilka koncepcji jej urządzenia - mówi Mariusz Szwajkowki, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji. - Z prac konkursowych wykorzystamy to, co mają najlepszego. Chcemy, by zwiedzanie było atrakcyjne i przyciągało turystów. W tym celu wykorzystamy środki audiowizualne. Prace w urządzaniu trasy planujemy rozpocząć dopiero we wrześniu, aby nie utrudniać zwiedzającym poruszania się lochach w środku sezonu turystycznego. Chcemy też jak najszybciej udostępnić komory znajdujące się pod budynkiem sądu.

Powiat opatowski złożył wniosek o pieniądze na wyposażenie trasy podziemnej, remont i przystosowanie budynku przy szpitalu na Dom Muzealny, gdzie oprócz biur, siedzibę miałoby muzeum geodezji.

Mariusz Szwajkowski jest pewien, że uda się dojść do porozumienia z właścicielami zabytków i zrobić kompleksową ofertę dla turystów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie