Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Mariana Lesiaka, komendanta szydłowskich strzelców. Żegnali go bliscy, przyjaciele i przedstawiciele władz (ZDJĘCIA)

OPRAC.:
Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Uroczystości pogrzebowe miały miejsce na cmentarzu w Szydłowie.
Uroczystości pogrzebowe miały miejsce na cmentarzu w Szydłowie. Piotr Walczak
W piątek, 12 listopada na cmentarzu w Szydłowie miały miejsce uroczystości pogrzebowe Mariana Lesiaka, legendarnego komendanta szydłowskich strzelców.

Ostatnia droga komendanta Mariana Lesiaka w Szydłowie

W pogrzebie wzięło udział wiele znanych osób. Zmarłego pożegnał między innymi były staszowski starosta Andrzej Kruzel.

W dniu dzisiejszym przyszło nam w udziale towarzyszenie w ostatniej ziemskiej drodze naszego zmarłego przyjaciela i współpracownika komendanta Mariana Lesiaka. Z ziemią szydłowską związany był od urodzenia, ale w sposób szczególny zapisał się w naszej pamięci za sprawą swojej patriotycznej działalności w Szydłowskim Towarzystwie Strzeleckim, które 25 lat temu założył i nieprzerwanie prowadził, w zasadzie do chwili tragicznej śmierci. Wraz ze swoimi strzelcami komendant Marian Lesiak był nieocenionym partnerem w realizacji szeregu projektów edukacyjnych i inicjatyw patriotycznych, które swoim zasięgiem wykraczały daleko poza gminę Szydłów i powiat staszowski, docierając nawet do innych krajów z nami współpracujących, między innymi na daleką Ukrainę czy do Kongresu Polonii w Szwecji. Ze wzruszeniem obserwuję obecność w dniu dzisiejszym podopiecznych komendanta Mariana Lesiaka, byłych szydłowskich strzelców z różnych roczników, którzy jak wiem chętnie odwiedzali swojego komendanta, niektórzy już z własnymi pociechami, co jest najlepszym świadectwem jakie można wystawić śp. Marianowi za jego działalność na rzecz patriotycznego wychowania najmłodszego pokolenia naszego kraju - mówił Andrzej Kruzel.

Następie głos zabrał burmistrz Szydłowa Andrzej Tuz.

- Marian Lesiak był człowiekiem o niezwykle silnej osobowości. Był osobą, która wywarła duży wpływ na życie społeczne naszej gminy w ostatnich trzydziestu latach. Spośród wielu jego zasług jakim było propagowanie historii, szacunku do tradycji, krzewienie patriotyzmu, dbałości o pomniki pamięci narodowej, chyba największą zasługą była jego wychowawcza praca z dziećmi i młodzieżą. Praca społeczna, całkowicie bezinteresowna. Jemu właśnie najbardziej zależało na tym, żeby dzieci i młodzież, zrzeszona w Szydłowskim Towarzystwie Strzeleckim wyrosła na prawych, porządnych ludzi. I do wielu tych młodych osób docierał: przykładami, perswazją, przyjacielskim, ojcowskim podejściem. To niejednokrotnie pod Jego wpływem bardziej przykładali się do nauki, szli do szkół, żeby nauczyć się zawodu, a kilku jego wychowanków związało swoje życie zawodowe z mundurem. Za to Panie Komendancie z całego serca Ci dziękujemy!

Mariana Lesiaka pożegnał również Komendant Związku Strzeleckiego „Strzelec” Rzeczypospolitej Polskiej marszałek Związku Strzeleckiego inż. dypl. Stanisław Chomko. W swojej mowie pożegnalnej stwierdził między innymi, że Marian Lesiak był osobą zasłużoną nie tylko dla Szydłowa, powiatu staszowskiego ale dla całej Rzeczpospolitej Polskiej. Z kolei Jan Klamczyński, wójt gminy Szydłów w latach 2002-2018 przypomniał między innymi o jego inicjatywie porządkowania ruin szpitala i kościoła pod wezwaniem świętego Ducha, przy których będzie teraz spoczywać Marian Lesiak.

Komendant spoczął w grobie przy dźwiękach melodii „Śpij kolego śpij”, „Pieśni pożegnalnej” i „Piechoty” odegranej na trąbce przez muzyka Adama Kluszczyńskiego. Hołd oddali Mu szydłowscy strzelcy ze sztandarem, strażacy OSP Szydłów ze sztandarem, władze samorządowe, żołnierze i strzelcy różnych formacji. Kwiaty i znicze na grobie składało liczne grono przyjaciół, znajomych i bliskich.

Marian Lesiak z Szydłowa, kim był?

Starszy inspektor Związku Strzeleckiego Marian Lesiak to osoba niezwykle zasłużona dla gminy Szydłów i całego województwa świętokrzyskiego. Urodził się w Szydłowie w 1938 roku. Tutaj przeżył II wojnę światową. Dorastał i pracował w Kielcach, cały czas żywo interesując się historią i kolekcjonerstwem. Przez wiele lat był właścicielem największej kolekcji odmian orła wojskowego w Polsce. Zajmował się także wykonawstwem ciekawych instalacji metaloplastycznych nawiązujących do historii Polski.

Po przejściu na emeryturę powrócił do rodzinnego Szydłowa. W 1996 roku współzakładał Związek Strzelecki w Kielcach i w tym samym roku oddział tego związku założył w Szydłowie, choć nieformalną grupę strzelców utworzył tutaj już nieco wcześniej. W marcu 1998 roku zarejestrowano w sądzie Szydłowskie Towarzystwo Strzeleckie, któremu prezesował przez cały okres działalności. Na przestrzeni lat członkami Szydłowskiego Towarzystwa Strzeleckiego było około 800 osób, głównie dzieci i młodzież z gminy Szydłów ale także z innych miejscowości – Staszowa, Buska-Zdroju, Tucząp, Rakowa czy Gnojna. Brali oni udział w marszach upamiętniających wydarzenia historyczne między innymi szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej imienia Józefa Piłsudskiego czy Powstania Styczniowego. Strzelcy brali udział także w uroczystościach patriotycznych takich, jak Święto 3 Maja, rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości czy Święto Wojska Polskiego, podczas których pełnili warty honorowe przy pomnikach i grobach poległych żołnierzy. Marian Lesiak organizował również obozy strzeleckie, głównie na Wybrzeżu. Dla wielu dzieci pochodzących z ubogich rodzin wiejskich była to jedyna możliwość wakacyjnego wypoczynku w ciągu roku. Sześciu wychowanków Mariana Lesiaka związało swoje życie zawodowe z mundurem - czterech zostało żołnierzami zawodowymi, a dwóch – policjantami. Szydłowskie Towarzystwo Strzeleckie jako jedno z nielicznych organizacji w Polsce dysponowało własną strzelnicą z bronią palną krótką i długą na której można było trenować strzelectwo. Odbywało się tam wiele imprez i turniejów strzeleckich dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

W 2000 roku Marian Lesiak zainicjował i kierował pracami porządkowymi w ruinach szpitala i kościoła pod wezwaniem świętego Ducha w Szydłowie skupiając wokół akcji swoich strzelców oraz dorosłych mieszkańców gminy. Opiekował się miejscami pamięci narodowej, pielęgnował pamięć o ludziach, którzy stracili życie w czasie powstań narodowych i wojen. Został odznaczony między innymi Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Złotym Medalem za Zasługi dla Strzelca, Złotym Krzyżem Strzeleckim, Brązową Odznaką Honorową Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

Zawsze podkreślał przywiązanie do rodzinnego Szydłowa. W czerwcu 2021 roku część swojej prywatnej kolekcji pamiątek i militariów przekazał do miejscowego muzeum. Był chodzącą skarbnicą wiedzy o dawnych mieszkańcach miasteczka i jego okolic. W połowie października uległ poważnemu wypadkowi i od tamtej pory przebywał w szpitalu. Zmarł 1 listopada 2021 roku.

Źródło: UMiG Szydłów

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie