Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokaz Łukasza Jemioła rozpoczął święto mody w Kielcach

Dorota Klusek
- Chciałbym, żeby kobiety tak chodziły ubrane – mówił Łukasz Jemioł, znakomity polski projektant, który w środę po raz pierwszy pokazał swoją kolekcję w Kielcach. Na wybiegu Kieleckiego Centrum Kultury można było zobaczyć 32 propozycje dla pań jego autorstwa. Były to sylwetki z wiosenno-letniej kolekcji pret-a-porter na 2016.

Kolekcję najlepiej opisał sam projektant. – Jest pełna kolorów, różnych wzorów, pięknych tkanin, jedwabnych, zwiewnych. Myślę, że wprowadzi wszystkich w nastrój iście słoneczny, bo myślę, że jest ona taka wiosenna, radosna, pogodna – podkreślił Łukasz Jemioł. – Bardzo dużo jest motywów hippie, boho, są długie, powłóczyste rzeczy, różne marszczenia, wiązania u szyi – takie lata 70. Okres ten przywodzą na myśl także printy w palmy, kwiaty. Do tego kolorystyka pastelowa, z różnymi akcentami kolorystycznymi oranżu, czerwieni makowej, dużo niebieskości, żółtego i barw, które wyciszają: beż, biel oraz odcienie szarości, które podbijają tę kolorystykę. Chciałbym, żeby kobiety tak chodziły ubrane. To linia pret-a-porter, którą można nosić od rana do wieczora. Jest dużo propozycji, które można założyć do biura, na imprezę i na wielkie wyjście. Taka kompleksowa kolekcja, która, mam nadzieję, przypadnie paniom do gustu.

Po raz pierwszy w Kielcach. Zaproszenie na **wysokościach**

Nic oddać, nic ująć. Pojawiły się garnitury, spódniczki i sukienki w wersji mini i maxi. Były wspomniane zwiewności, ale nie zabrakło także cieplejszych okryć, które rozgrzewały już samym swoim kolorem. Paniom zgromadzonym w Kieleckim Centrum Kultury najbardziej spodobały się długie suknie, które, co tu dużo mówić, robiły wrażenie.

Projektant, choć niedawno świętował dziesięciolecie swojej pracy, po raz pierwszy pokazał swoją kolekcję w Kielcach. Zaproszenie otrzymał od Magdaleny Kusztal, dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury, w niecodziennych okolicznościach. – Leciałem na British Fashion Awards do Londynu i właśnie w samolocie pani dyrektor mnie zaprosiła – wspomina. – Z miłą chęcią podjąłem to wyzwanie. Miałem pokazy w Lizbonie, za chwilę będę miał w Nowym Jorku, ale w Kielcach nie miałem – żartował.

Znajomość z Warszawy

I choć w stolicy regionu świętokrzyskiego pojawił się po raz pierwszy, były osoby, które szczególnie na niego czekały. Jedną z nich jest tancerka, Kamila Drezno. – Znamy się od 6-7 lat, z czasów, kiedy mieszkałam w Warszawie i robiłam choreografie do „Tańca z Gwiazdami” – wspomina. – Łukasz zawsze był niesamowitą, wspaniałą osobą, miły, ciepły, towarzyski, nie selekcjonował ludzi i myślę, że dlatego odniósł sukces.

Kamila Drezno przyznaje, że mimo znajomości z tym znakomitym projektantem nie ma w swojej szafie żadnego ubrania z jego metką. – Mam za to od niego biżuterię, która jest dla mnie wyjątkowa – zdradza.

Pokaz kolekcji Łukasza Jemioła zgromadził w Kieleckim Centrum Kultury liczne grono miłośników mody. Na widowni zasiadł między innymi prezydent Kielc, Wojciech Lubawski, który żartował, że modelki od ostatniej edycji Off Fashion wyraźnie podrosły: - O jakieś 10 centymetrów – szacował. Buty na obcasach, które sprawiły dziewczynom wiele bólu, jak widać zostały zauważone. – A sama kolekcja podobała mi się, rzeczywiście była bardzo wiosenna – dodał prezydent.

Kolejne imprezy towarzyszące Off Fashion

Środowe wydarzenie było pierwszą z imprez towarzyszących XVIII edycji Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody Off Fashion. Sam finał odbędzie się w sobotę, 4 czerwca. Do gali finałowej nawiązywało otwarcie pokazu Łukasza Jamioła, czyli występ tancerek falmenco z Teatru Tańca FlamencoArte Nadii Mazur z Warszawy. Na gitarze zagrał Tomasz Skłodowski, zaś flamanco zaśpiewała Kinga Pajek.

A kolejna impreza towarzysząca Off Fashion już w sobotę, 14 maja. O godzinie 19, w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kielcach zostanie otwarta wystawa malarstwa Olgi Wolniak, zatytułowana „Abra Kadabra”. Artystka urodziła się w Birmie. W latach 1975 - 1980 skończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest aktywna twórczo, uczestniczy w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. „Tkanina to punkt wyjścia do kolorystyczno-emocjonalnych poszukiwań” – powiedziała kiedyś Olga Wolniak i te słowa znajdują potwierdzenie w jej obrazach. W ostatnich nawet jeszcze bardziej wyraziście: magia uwolnionego koloru, czarowanie barwą. Kolor wyzwolony od obowiązku podążania za wzorem i kierunkiem linii, niezależny od szlaków ornamentu. Wstęp na wystawę wolny.

Natomiast w środę, 18 maja, o godzinie 20, w Galerii Kostiumeria w Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej „Czarne i Białe”. Będzie można tu zobaczyć między innymi suknię Poli Negri oraz zabytkowe eksponaty z okresu Art Deco, pochodzące ze zbiorów Muzeum Teatralnego w Warszawie. Wstęp wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie