MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pokochaj swoje serce na Walentynki - zmień jadłospis !

KAK
archiwum
Sprawom sercowym poświęcamy zazwyczaj sporo uwagi, ale już kondycji naszego serca - niekoniecznie. Warto zastanowić się jak wyjątkową częścią nas jest serce, które jest symbolem zbliżającego się Dnia Zakochanych.

- Choroby sercowo naczyniowe są główną przyczyną śmierci na świecie. Co roku ponad 17,2 mln osób umiera z powodu chorób serca - informuje prof. Marek Naruszewicz z Polskiego Instytutu Badań nad Miażdżycą, członek Koalicji na rzecz Zdrowego Serca. - Czas porozmawiać z samym sobą. Podsumować własny styl życia i zadać sobie kilka podstawowych pytań: Czy jestem zdrowy? Czy odżywiam się prawidłowo? Czy dbam o swoje serce? Taka analiza bardzo często uświadamia nam, że wciąż są obszary, które wymagają zmiany lub poprawy np. sposób odżywiania - wyjaśnia prof. Naruszewicz.

Dla serca zmień jadłospis
Szczególne miejsce w trosce o serce zajmuje codzienny sposób odżywiania. Z badań przeprowadzonych przez kampanię Flora - "Pokochaj swoje serce" wynika, że ponad 70% ankietowanych przynajmniej raz w miesiącu sięga po żywność typu fast food, a 24% badanych spożywa tego typu jedzenie przynajmniej raz w tygodniu.
Wciąż panuje ogólne przekonanie, że chcąc zdrowo się odżywiać należy zrezygnować z tłuszczu. Nie jest to jednak prawdą.
- Tłuszcze powinny dostarczać człowiekowi od 30 do 35% dziennej energii. Jedynie 10% z nich powinny stanowić nasycone kwasy tłuszczowe. Pozostałe zapotrzebowanie powinniśmy uzupełniać spożywając wysokiej jakości tłuszcze roślin, które można znaleźć w olejach roślinnych i produktach, które z nich otrzymujemy. - podkreśla prof. dr hab. n med. Longina Kłosiewicz-Latoszek z Instytutu Żywności i Żywienia, członkini Koalicji na rzecz Zdrowego Serca.
Tłuszcze konieczne - ale zdrowe
Tłuszcze są źródłem energii, pomagają we wchłanianiu witamin w nich rozpuszczalnych (A, D, E), biorą udział w produkcji niezbędnych hormonów, warunkują smak i zapach pożywienia, utrzymują skórę i włosy w dobrej kondycji. Jednak niektóre tłuszcze korzystniej od innych wpływają na nasze zdrowie. Tłuszcze roślinne mają dobroczynne właściwości. Odgrywają ważną rolę w produkcji komórek i wspierają pracę mózgu. Jednak co istotniejsze, nienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe pomagają utrzymać prawidłowe stężenie poziomu cholesterolu we krwi; zbyt wysokie, niekorzystnie wpływa na serce, mogąc prowadzić do miażdżycy i zawału.
Organizm sam nie produkuje tego typu tłuszczów, dlatego też powinniśmy mu je dostarczać włączając do codziennej diety produkty takie jak: oleje roślinne (słonecznikowy, kukurydziany, lniany, sojowy) i margaryny wytwarzane na bazie tych olejów oraz tłuste ryby morskie. Natomiast tłuszcze pochodzenia zwierzęcego powinniśmy ograniczać.
Tłuszcze, które powinniśmy ograniczyć
Prowadzone od wielu lat badania naukowe dowodzą, że nasycone kwasy tłuszczowe mają niekorzystny wpływ na nasz organizm. Możemy je znaleźć głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego np.: w smalcu, maśle, tłustym mięsie, czy w pełnotłustych produktach mlecznych. Dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe podnosi poziom cholesterolu we krwi, co z czasem zwiększa ryzyko zawału serca. Eksperci zalecają zastąpienie ich tłuszczami pochodzenia roślinnego.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie