MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Pokolenie Baczyńskiego” na ciekawej wystawie w Opatowcu. To część ogólnopolskiego projektu. Co prezentowane jest w Domu Kultury?

Beata Adamczyk
Urząd Miasta i Gminy w Opatowcu
Samorządowa Instytucja Kultury - Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowcu oraz Stowarzyszenie Na Rzecz rozwoju Gminy Opatowiec serdecznie zapraszają do odwiedzenia wystawy Instytutu Pamięci Narodowej upamiętniającej pierwsze pokolenie Polaków wychowanych w niepodległej Polsce.

Wystawa „Pokolenie Baczyńskiego” prezentowana będzie w Domu Kultury w Opatowcu jeszcze do 15 marca, w godzinach pracy biblioteki.

Wystawa „Pokolenie Baczyńskiego” składa się z części ogólnopolskiej oraz regionalnej

Wystawa „Pokolenie Baczyńskiego” składa się z części ogólnopolskiej oraz z trzynastu części regionalnych, przygotowanych przez odziały i delegatury Instytutu Pamięci Narodowej z całego kraju. Stanowi ona kolejną ciekawą lekcje historii, zwłaszcza dla młodzieży szkolnej.
W części ogólnopolskiej wystawy oprócz sylwetki Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, żołnierza Batalionu „Parasol" Armii Krajowej, który poległ w powstaniu warszawskim, prezentowane są także między innymi sylwetki Karola Wojtyły, ostatniego prezydenta II Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego czy Anny Smoleńskiej, harcerki Szarych Szeregów, współautorki jednego z najbardziej rozpoznawalnych dziś symboli – kotwicy Polski Walczącej.

Czyje życiorysy prezentowane są w części świętokrzyskiej wystawy "Pokolenie Baczyńskiego"?

W części świętokrzyskiej wystawy prezentowane są życiorysy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Wandy Pomianowskiej, która w czasie II wojny światowej była żołnierzem Armii Krajowej. Pod pseudonimem „Warta” służyła jako łączniczka w oddziałach majora Jana Piwnika „Ponurego”. Po wojnie pozostała w kraju realizując swoje pasje naukowe, była członkiem Solidarności aktywnie angażując się w sprawy ważne dla kraju. 13 grudnia 1981 roku została internowana, swoją postawą trwale zapisała się na kartach historii.
Bardziej znaną postacią jest, także związany z regionem świętokrzyskim, Gustaw Herling Grudziński - pisarz, łagiernik, autor książki "Inny świat", będącej spisem wspomnień z pobytu w łagrze pod Archangielskiem, żołnierz spod Monte Cassino.

- Serdecznie zachęcamy do zwiedzenia wystawy prezentującej sylwetki ludzi, którzy różnymi metodami dążyli by Polska stała się państwem demokratycznym. Do poznania bliżej ludzi, dla których los Polski był zawsze nadrzędny - zaprasza Samorządowa Instytucja Kultury w Opatowcu.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie