„Pola Nadziei”. Rozdawali żonkile. Była też kwesta na kieleckie hospicjum

Dorota Kułaga
Uczestnicy „Marszu Żonkila”  przeszli ulicą Sienkiewicza. Rozdawali żonkile - symbol  akcji „Pola Nadziei” i solidarności z osobami terminalnie chorymi. Prowadzona też była kwesta na hospicjum.
Uczestnicy „Marszu Żonkila” przeszli ulicą Sienkiewicza. Rozdawali żonkile - symbol akcji „Pola Nadziei” i solidarności z osobami terminalnie chorymi. Prowadzona też była kwesta na hospicjum. Krzysztof Krogulec
Uczestnicy kampanii rozdawali żonkile, była też prowadzona kwesta na rzecz kieleckiego hospicjum.

Dostawca: Marsz Żonkili w Kielcach

Źródło:echodnia.eu

Około 300 osób wzięło udział w czwartkowym „Marszu Żonkila”, którym w Kielcach rozpoczęła się społeczna kampania „Pola Nadziei”.

Uczestnicy marszu, w większości dzieci ze szkół i przedszkoli z Kielc i powiatu kieleckiego, mieli na sobie żółte elementy stroju i transparenty nawiązujące do akcji „Pola Nadziei”. Żonkile, które były wręczany podczas zbiórki, są symbolem akcji „Pola Nadziei” i solidarności z osobami ter-minalnie chorymi.

W akcji, oprócz dzieci, młodzieży, ich opiekunów i wolontariuszy, wzięli też udział prezydent Kielc Wojciech Lubawski i senator Krzysztof Słoń.

- „Pola Nadziei” w Kielcach odbywają się po raz szósty. Jest to możliwe, ponieważ mamy już swoje hospicjum. Ta kampania ma na celu uwrażliwienie naszego społeczeństwa na problemy i potrzeby ludzi nieuleczalnie chorych. Jednocześnie w czasie tej akcji wolontariusze prowadzą kwestę uliczną. Całkowity dochód zostanie przeznaczony na działalność Hospicjum Stacjonarnego imienia błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach - wyjaśnił ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas diecezji kieleckiej, jeden z organizatorów kampanii „Pola Nadziei” w Kielcach.

Marsz zaczął się pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza przy placu Moniuszki w Kielcach, a zakończył na placu Artystów. Na młodych uczestników marszu czekało tu wiele atrakcji. Były gry i zabawy dla dzieci z udziałem Koziołka Matołka z Pacanowa oraz wolontariuszy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wata cukrowa za...jeden uśmiech.

W kieleckim hospicjum są 44 miejsca. - Funkcjonuje już w stu procentach, ale są jeszcze do wykonania różne prace wykończeniowe i podjazd dla karetek. Potrzeby ciągle są, bo hospicjum generuje duże koszty. Nie wszystkie są pokrywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kontrakt ten zapewnia głównie tę część związaną z działaniami medycznymi. Ale są też inne koszty, na przykład bardzo często wymieniana jest pościel, środki higieniczne, czy sprzęt, który musi być atestowany. „Pola Nadziei” w całej Polsce uzupełniają budżet hospicyjny tak, żeby nie trzeba było pobierać opłat od pacjentów - wyjaśnił ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas.

Kampania „Pola Nadziei”

W Kielcach kampania społeczna „Pola Nadziei” odbyła się po raz szósty.

- W Polsce ta akcja po raz pierwszy została przeprowadzona w Krakowie w 1998 roku w hospicjum świętego Łazarza. Swoimi korzeniami sięga jednak lat 40-tych. Zaczęła się w Wielkiej Brytanii, tam rozpoczął się ruch hospicyjny. Z roku na rok upowszechnia się on w Polsce. W wielu miastach organizowane są „Pola Nadziei”. Można powiedzieć, że dzięki temu, że w Kielcach mamy hospicjum, mamy też „Pola Nadziei” i możemy te działania prowadzić - powiedział ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas diecezji kieleckiej.

Forum Lokalnego Biznesu w powiecie krapkowickim - Joachim Wojtala

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie