Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy krytykują system opieki zdrowotnej

oprac. /LB/
fot. archiwum
Polacy są jednym z najmniej zadowolonych społeczeństw z systemu opieki zdrowotnej. Jako główne źródło problemów najczęściej wskazujemy nieodpowiednie zarządzanie publiczną służbą zdrowia. Jednocześnie od 2004 roku wzrosła liczba Polaków, którzy popierają sposób działania polskiego rządu w kwestii służby zdrowia - z 6% w 2004 roku do 18% w 2011 roku.

Podobnie jak mieszkańcy zdecydowanej większości krajów, preferujemy finansowanie opieki zdrowotnej z pieniędzy publicznych niż z prywatnych - wynika z badania "Global Health Survey 2011" przygotowanego przez międzynarodowe stowarzyszenie agencji badawczych IRIS, którego przedstawicielem w Polsce jest ARC Rynek i Opinia.

Polacy znaleźli się razem z Grecją na piątym miejscu wśród 28 krajów na całym świecie jako jedna z narodowości najczęściej krytykujących system opieki zdrowotnej. W Europie bardziej krytyczni od Polaków są jedynie mieszkańcy Rumunii oraz Ukrainy. Od 2004 roku, kiedy została zrealizowana pierwsza fala międzynarodowego badania IRIS dotyczącego zdrowia, liczba osób zadowolonych z polskiego systemu opieki zdrowotnej wzrosła nieznacznie - z 7% do 12%.

Jako najczęstsze źródła problemów wskazywane są: brak odpowiedniego zarządzania oraz niedostateczne finansowanie służby zdrowia. W Polsce odsetek ankietowanych krytykujących zarządzanie systemem ochrony zdrowia był jednym z najwyższych na świecie i wynosił 74%. Znacznie rzadziej (24%) Polacy wskazywali drugie główne źródło problemów - niedostateczne finansowanie służby zdrowia.
Polacy nie tylko negatywnie postrzegają zarządzanie służbą zdrowia. lecz również nie mają pewności, czy wysokiej jakości usługi opieki zdrowotnej będą zawsze dostępne w Polsce wtedy, gdy będą ich potrzebowali (tylko 12% ankietowanych odpowiedziało twierdząco - najniższy odsetek w państwach europejskich). Ponadto, niewielu respondentów uważa, że Polska oferuje usługi medyczne tym, którzy naprawdę tego potrzebują (14%). Jednocześnie najwięcej osób zdaje się wierzyć w rozwój medycyny i produktów farmaceutycznych - 27% Polaków twierdzi, że rozwój tych dziedzin pozwoli w przyszłości rozwiązać wszystkie problemy zdrowotne, w obliczu których stoi dzisiaj nasz kraj.

Mimo fali krytyki w stosunku do publicznych systemów zdrowotnych w zdecydowanej większości krajów, w tym we wszystkich badanych krajach europejskich panuje przekonanie, że opieka zdrowotna powinna być finansowana z pieniędzy publicznych, nie zaś prywatnych. Najbardziej skłonni do finansowania opieki zdrowotnej ze środków prywatnych w Europie są Niemcy (44%).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie