Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy zadowoleni z lekarzy rodzinnych

/KAK/
sxc.hu
Zdecydowana większość Polaków, bo aż 76 procent jest zadowolona z usług lekarzy rodzinnych, którzy są głównym źródłem informacji w kwestiach zdrowotnych. Niemal połowa Polaków przyznaje, że najczęściej w kwestiach zdrowotnych radzi się farmaceutów. Jednocześnie, bardzo często poszukujemy porad zdrowotnych w Internecie.

Wszystko to wynika z badania "Global Health Survey 2011" ARC Rynek i Opinia/ IRIS. Lekarze rodzinni w publicznej służbie zdrowia odgrywają znaczącą rolę i zazwyczaj pacjenci deklarują, że są zadowoleni z ich usług - w 22 z 28 badanych krajów ponad 70 procent respondentów pozytywnie oceniło pracę lekarzy rodzinnych, mimo iż jednocześnie w większości krajów sam system opieki zdrowotnej był oceniany raczej negatywnie.

Cenieni i zaufani

- Nasze badanie wykazało, że lekarze rodzinni są we wszystkich krajach europejskich, w tym w Polsce, kilkukrotnie lepiej postrzegani niż cały system opieki zdrowotnej. Może to oznaczać, że społeczeństwo ma zaufanie i ceni ludzi pracujących w publicznej służbie zdrowia, niezależnie od negatywnej oceny całego systemu" - mówi dr Adam Czarnecki, ekspert ARC Rynek i Opinia.
Lekarze rodzinni to grupa zawodowa, do której Polacy najczęściej udają się po poradę zdrowotną. Jednocześnie połowa Polaków deklaruje, że korzysta z porad otrzymywanych od lekarzy specjalistów w państwowej służbie zdrowia oraz z porad farmaceutów.

- Polacy częściej korzystają z porad lekarzy specjalistów w państwowej służbie zdrowia niż lekarzy prowadzących prywatne praktyki. Wynika to z podziału dochodowego w polskim społeczeństwie: istnieje duża grupa osób, których nie stać na prywatne leczenie i w związku z tym, niezależnie od czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty w ramach publicznej opieki zdrowotnej - właśnie na taką wizytę się decyduje. Istnieje też druga grupa osób, która wyłącznie korzysta z usług lekarzy prywatnych, gdyż nie akceptuje długiego czasu oczekiwania na wizytę lub jakości oferowanych usług w ramach publicznej służby zdrowia" - dodaje dr Adam Czarnecki.

Internet źródłem wiedzy

Najistotniejszym pierwszym źródłem informacji w przypad-ku problemów zdrowotnych są lekarze rodzinni (58 procent wskazań na świecie i 57 procent wskazań w Polsce). Ponadto, Polacy często radzą się w sprawach zdrowotnych lekarzy specjalistów, a także rodziny i znajomych.
Jako najważniejsze drugie źródło informacji w przypadku problemów zdrowotnych ankietowani najczęściej wymieniali internet (51 procent globalnie). Na kolejnych miejscach znalazły się czasopisma (24 procent ) oraz broszury informacyjne (21procent).

- Korzystanie z Internetu w Polsce i na świecie jest coraz bardziej powszechne i - jak wykazało nasze badanie - Internet jest istotnym źródłem informacji na temat różnych schorzeń i sposobów postępowania w sytuacji, kiedy one występują. Tak duża popularność Internetu w kwestiach zdrowotnych może niepokoić, gdyż jak wiadomo zaledwie część informacji rzeczy-wiście jest przygotowywana przez specjalistów i ma wartość merytoryczną, duża część jednak to porady pisane przez przy-padkowe osoby, które nie mają wykształcenia medycznego i które nie są uprawnione do przekazywania porad zdrowotnych" - mówi dr Czarnecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie