Połaniec mistrzem lekkoatletyki (zdjęcia)

Marcin JAROSZ [email protected]
Zawodnicy z Połańca byli bezkonkurencyjni w lekkoatletyce. Na zdjęciu fragment sztafety 6x200 metrów, którą wygrali gospodarze. Marcin Jarosz
W Połańcu odbyła się dwudniowa spartakiada młodzieży miast partnerskich. Dwustu zawodników walczyło o medale w kilkunastu konkurencjach.

W piątek w Połańcu rozpoczęła się kolejna edycja spartakiady młodzieżowej miast partnerskich. W dwudniowych zawodach udział wzięło około 150 zawodników z miast: Vsetin (Czechy), Stara Lubovna (Słowacja), Nowy Sącz oraz Połaniec. Rozegrano kilkanaście konkurencji sportowych.

CZTERY MIASTA, 200 ZAWODNIKÓW

Tegoroczne zmagania odbywały się w różnych miejscach. Wszystkie konkurencje lekkoatletyczne rozegrano na obiektach sportowych Gimnazjum imienia Królowej Jadwigi w Połańcu. Turniej piłki nożnej odbywał się na kompleksie boisk w Ruszczy, natomiast turniej siatkówki chłopców i dziewcząt odpowiednio na hali Zespołu Szkół imienia Oddziału Partyzanckiego "AK Jędrusie" oraz hali sportowej szkoły podstawowej.

Imprezę zorganizowali wspólnie Urząd Miasta i Gminy w Połańcu, Starostwo Powiatowe w Staszowie, Szkoła Podstawowa imienia Tadeusza Kościuszki, Publiczne Gimnazjum numer 1 i Zespół Szkół w Połańcu, Zespól Szkół w Ruszczy, Centrum Kultury i Sztuki oraz GDF Suez, elektrownia Połaniec. Zagraniczni goście dotarli do Połańca w czwartek po południu. Przed rywalizacją młodzież miała okazję poznać się bliżej, na wspólnym spotkaniu i dyskotece. Uroczyste otwarcie spartakiady odbyło się w piątkowe przedpołudnie. Wzięli w nim udział między innymi przedstawiciele władz miast partnerskich, włodarze Połańca oraz zaproszeni goście. Zanim zawodnicy stanęli do rywalizacji swoje umiejętności pokazały cheerleaderki.

GOSPODARZE NAJLEPSI W LEKKOATLETYCE

Publiczność mogła też podziwiać w akcji Damiana Pasternaka, który kilkunastominutowym pokazem freestyle football wprawił widownię niemal w osłupienie. Prawdziwe zmagania rozpoczęły się o godzinie 11. Pierwszeństwo należało do konkurencji lekkoatletycznych. Zawodnicy walczyli o medale w biegach na dystansie 60, 600 i 1000 metrów oraz sztafecie 6x200 metrów, a także w skoku w dal i pchnięciu kulą. O godzinie 14 rozpoczęły się turnieje drużynowe.

Rywalizacji sportowców przyglądała się połaniecka publiczność, która wypełniła trybunę do ostatniego miejsca. Gorący doping podziałał na naszych lekkoatletów, którzy zdominowali pozostałe ekipy zdobywając w sumie aż dziesięć medali.

Połańczanie byli poza zasięgiem rywali, jeśli chodzi o Konkurencje lekkoatletyczne. W biegu na 1000 metrów Krystian Pasternak zdobył złoty, a Paweł Fitek srebrny medal. Na dystansie 600 metrów najszybciej pobiegła Anna Pluta, tuż za nią na 3 pozycji finiszowała Monika Kuś. W sprincie na 60 metrów najlepiej pobiegła Karolina Durda, zdobywczyni złotego krążka oraz Paulina Mazur, która zajęła 3 miejsce. Ukoronowaniem znakomitego biegania była sztafeta 6x200 metrów w której gospodarze pozbawili złudzeń swoich rywali, powiększając kolekcję złotych medali. Piąty złoty krążek dołożył Mateusz Gad, zwycięzca konkursu skoku w dal, natomiast srebro zdobyła w rzucie kulą Anna Rokoszak. W klasyfikacji lekkoatletycznej za gospodarzami uplasowały się Stara Lubovna, Vsetin i Nowy Sącz.

NOWY SĄCZ I STARA LUBOVNA MISTRZAMI TURNIEJÓW

Mniej okazale prezentowały się wyniki turniejów drużynowych. W turnieju piłki nożnej rozgrywanym w Ruszczy młoda drużyna z Połańca ustępowała swoim rówieśnikom i zajęła ostatecznie 4 miejsce. Zwyciężył zespół z Nowego Sącza, przed Vsetinem i Starą Lubovną. Młodzi "górale" byli najlepsi również w turnieju siatkówki, wygrywając wszystkie spotkania. Na drugim miejscu znalazła się Stara Lubovna, na trzecim był Połaniec. W siatkarskich zmaganiach dziewcząt, zawodniczki z Połańca zajęły drugie miejsce uznając wyższość rówieśniczek ze Słowacji.

Spartakiadę zakończyła w sobotę około południa uroczysta gala w Centrum Kultury i Sztuki, gdzie wręczono medale i wyróżnienia.