Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci: Mniej wypadków na drogach. Debata o bezpieczeństwie w Opatowie

Aleksandra Kapsa
archiwum
Dyskusja o bezpieczeństwie była tematem policyjnej debaty społecznej. Stróże prawa i ich szefowie, samorządowcy, urzędnicy oraz wyjątkowo uczniowie, spotkali się wspólnie w piątkowe popołudnie w Starostwie Powiatowym w Opatowie.

Kierownik Zespołu Kuratorów przy Sądzie Rejonowym w Opatowie twierdzi, że błędem były zamknięcie komisariatów policji w Sadowiu i Baćkowicach. Zdaniem pracownika sądu, obniżyło to poziom bezpieczeństwa w tych gminach. Mundurowi odpowiedzieli, iż brak budynku z napisem "policja" nie oznacza, iż na tym terenie policji nie widać.

Radny miasta i gminy Opatów Dariusz Bińczak podkreślił konieczność zwiększenia ilości patroli na drogach. Według niego, kierowcy nie przestrzegają przepisów drogowych. Tymczasem podinspektor Piotr Stępień, naczelnik Sekcji Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Opatowie przedstawił statystyki zdarzeń drogowych od początku 2009 rok do teraz. Policjant porównał je z latami 2007 i 2008. - Z roku na rok stan bezpieczeństwa na drogach poprawia się, przynajmniej tak mówią liczby - mówił policjant.

Zdaniem policji zmniejszyła się liczba wypadków, przestępstw i rozbojów. Mundurowi przechwycili kilka kilogramów narkotyków. Policjant przypomniał też o trwającej akcji "życie jest zbyt cenne, nie zostawiaj go na drodze". Chodzi o bezpieczeństwo pieszych poruszających się po zmierzchu na przykład poboczami dróg. Jesienią ginie więcej pieszych niż w innych porach roku - podają policyjne statystyki. Nocą bez odpowiednich odblasków na drodze dla kierowców są niewidoczni.

W debacie wyjątkowo wzięli udział uczniowie opatowskich szkół średnich. Katarzynę Pająk, uczennicę Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie zszokowało potrącenie młodej uczennicy z opatowskiej podstawówki numer 1. Do zdarzenia doszło 6 listopada. Jak mówi nastolatka, był to kolejny przypadek w tym miejscu. Dziewczyna zaapelowała o progi zwalniające. - Kierowcy nie zwracają uwagi na znaki oraz na uczniów idących do szkoły - mówiła przerażona.

Mirosław Schossler, szef kieleckich policjantów obiecał, że policja zajmie się sprawą. Komendanta ucieszył apel nastolatki. - Niech młodzież mówi wprost o sprawach, które chciałaby rozwiązać - prosił.

Na zakończenie wręczono nagrodę najlepszemu dzielnicowemu powiatu opatowskiego. Pierwsze miejsce przypadło młodszemu aspirantowi Pawłowi Gałęzie z posterunku policji w Wojciechowicach, drugie młodszemu aspirantowi Krzysztofowi Łepeckiemu, dzielnicowemu posterunku policji w Tarłowie zaś trzecie, sierżantowi Michałowi Wicha, funkcjonariuszowi z komisariatu policji w Ożarowie.

Debata trwała dwie godziny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie