Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci odwiedzili najmłodszych mieszkańców gminy Czarnocin

Adam Ligiecki
Bezpieczeństwo jest najważniejsze - przekonywała starszy sierżant Monika Cichy. Pierwszaki z Czarnocina słuchały jak urzeczone.
Bezpieczeństwo jest najważniejsze - przekonywała starszy sierżant Monika Cichy. Pierwszaki z Czarnocina słuchały jak urzeczone. POLICJA KAZIMIERZA WIELKA
Odblaski nosimy po zmierzchu wszyscy - one ratują nam życie

Pierwszy miesiąc nowego roku szkolnego za nami, więc i funkcjonariusze kazimierskiej policji mają sporo pracy. Ruszyła seria spotkań profilaktycznych w szkołach. Ostatnio gościli u najmłodszych mieszkańców gminy Czarnocin.

Tematem wiodącym spotkań mundurowych z uczniami klas pierwszych i przedszkolakami w Czarnocinie i Sokolinie było bezpieczeństwo. W drodze z domu do szkoły, w trakcie powrotu do domu, w czasie wolnym od zajęć. Policjanci mówili też maluchom o różnego rodzaju zagrożeniach.

Alarmy - wzorowo!

Niosą je na przykład kontakty z osobami obcymi. Jak należy się wtedy zachować, czego unikać?

- O bezpieczeństwie musimy pamiętać nie tylko na drodze. Także w domu. Bo bezpieczeństwo jest najważniejsze - przekonywała prowadząca spotkanie starszy sierżant Monika Cichy, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji. Dzieci słuchały jak urzeczone.

A jeśli coś przykrego się stanie - na wagę złota jest wtedy numer alarmowy. Dokąd zadzwonić w przypadku nieszczęścia? Maluchy i to opanowały wzorowo. 112, 999, 998, 997! - recytowały z pamięci.

Przedszkolaki i pierwszaki z Czarnocina i Sokoliny z zainteresowaniem słuchały cennych rad stróżów prawa. Chętnie zgłaszały swoje uwagi, zaś na koniec - w nagrodę - wszystkie dzieciaki otrzymały darmowe odblaski.

Nosimy odblaski!

Efektowne opaski odblaskowe to prezent od wójta gminy Czarnocin Marii Kasperek. Maluchy od razu założyły je na rękę i obiecały solennie, że będą nosić codziennie. Zwłaszcza, że mamy już jesień, zmrok szybciej zapada - a element odblaskowy na ubraniu to dobry sposób, by pieszy stał się lepiej widoczny na drodze.

- Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet ze 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego - tłumaczyła dzieciakom Monika Cichy.

„Czym skorupka za młodu nasiąknie...“ - to mądre porzekadło sprawdza się też w przypadku profilaktyki wśród najmłodszych dotyczącej spraw bezpieczeństwa. Była to kolejna tego rodzaju akcja w ostatnich latach, organizowana w gminie Czarnocin.
Pierwszaki i przedszkolaki już wiedzą, warto więc przypomnieć o tym dorosłym. Od sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który porusza się po drodze - po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym - musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących pojazdami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie