Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policyjny prezent dla muzeum w Skarżysku. Trafił tu transporter BTR - 60

BOL
Z lawety na muzealny plac policyjnego BTRa odholował identyczny, wojskowy egzemplarz.
Z lawety na muzealny plac policyjnego BTRa odholował identyczny, wojskowy egzemplarz. Mateusz Bolechowski
Świętokrzyscy policjanci podarowali Muzeum Orła Białego sowiecki wóz opancerzony. Pojazd wcześniej służył w milicji. Sprawny wóz stanął na placu, ale może jeździć.

BTR 60

BTR 60

To radziecki transporter opancerzony, produkowany w latach 1959 - 1976. Załoga składała się z dwóch osób, pojazd zabierał 14 żołnierzy. Montowano w nim dwa benzynowe, 90 - konne silniki. 290 litrów paliwa pozwala na przejechanie 500 kilometrów z maksymalną prędkością 80 km/h. Długość: 7,56 m, szerokość 2,83 m., wysokość 2,06 m. Masa bojowa: 10,3 t. Uzbrojenie: 1 wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 14,5mm i 1 ręczny karabin maszynowy kal. 7,62mm.

W piątek do Muzeum Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej na lawecie przywieziono sowiecki transporter opancerzony BTR - 60. Takie pojazdy znajdowały się na wyposażeniu Ludowego Wojska Polskiego i Milicji Obywatelskiej. - Ten egzemplarz najpierw służył w Słupsku, od 1996 roku znajdował się w Kielcach, w dyspozycji Komendy Wojewódzkiej Policji - informuje Tadeusz Sikora, dyrektor muzeum. Wóz ma policyjne oznaczenia i one pozostaną. BTR jest w pełni sprawny, już stoi na muzealnym placu, uzupełniając jedną z najbogatszych kolekcji militariów w Polsce.

- Mógłby jeździć, wystarczy wyrobić mu dowód rejestracyjny pojazdu zabytkowego - wyjaśnia Tadeusz Sikora. Placówka ma w swoich zbiorach identycznego BTR-a, ale w wojskowych barwach. Wozi on turystów. Półgodzinna przejażdżka dla 10 osób kosztuje sto złotych. Prezydent Skarżyska Roman Wojcieszek dziękował za podarunek policji. Jak się dowiedzieliśmy, duża w tym zasługa nadkomisarza Piotra Zalewskiego, komendanta skarżyskiej jednostki.

Dobra współpraca stróżów prawa z muzealnikami daje nadzieję, że do Orła Białego wróci również przechowywany w Komendzie Wojewódzkiej austriacki karabin z pierwszej wojny światowej mannlicher. Kilka lat temu anonimowy darczyńca podrzucił go do muzeum, po przeprowadzeniu prawnej procedury wyrokiem sądu zabytkowa broń została oddana policjantom.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu SKARŻYSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie