Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Świętokrzyska będzie pracowała na rzecz branży motoryzacyjnej. Umowa podpisana

dota
Umowę podpisali dr inż. Andrzej Józef Muszyński, dyrektor Przemysłowego Instytutu Motoryzacji oraz profesor Tomasz Lech Stańczyk, dziekan Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej.
Umowę podpisali dr inż. Andrzej Józef Muszyński, dyrektor Przemysłowego Instytutu Motoryzacji oraz profesor Tomasz Lech Stańczyk, dziekan Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej. Aleksander Piekarski
Wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie techniki samochodowe,j czy badania naukowe, których finałem mogą być wspólne projekty badawcze – to założenia umowy, którą w czwartek, 2 marca Politechnika Świętokrzyska podpisała z Przemysłowym Instytutem Motoryzacji.

- Cieszę się z tej współpracy, bo Przemysłowy Instytut Motoryzacji jest wiodącą jednostką w kraju w zakresie badania techniki samochodowej, bezpieczeństwa, ekologii – mówił dziekan Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej, profesor Tomasz Lech Stańczyk, który w imieniu uczelni parafował dokument. – To cenny partner. My mamy wykwalifikowaną kadrę, a Instytut ogromne zaplecze.

Przemysłowy Instytut Motoryzacji to instytut badawczy, nad którym nadzór sprawuje Ministerstwo Rozwoju. Powstał w 1972 roku. Przedmiotem jego działania jest prowadzenie prac naukowo badawczych i prac rozwojowych w dziedzinie motoryzacji. - Przez lata towarzyszył polskiej motoryzacji. Ostatnimi czasy się zmienił. Jest nowoczesny, na poziomie światowych jednostek badawczych – podkreślał dr inż. Andrzej Józef Muszyński, dyrektor Instytutu.

Jedną z jego najnowszych inwestycji jest Centrum Bezpieczeństwa Transportu i Diagnostyki Pojazdów. – Znajduje się tu unikatowa w skali kraju infrastruktura do badania bezpieczeństwa biernego pojazdów i ich elementów. Ideą utworzenia tej jednostki była koncentracja działań kilku ośrodków na rzecz bezpieczeństwa biernego w Polsce, a do takich zalicza się Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn. Wszyscy się spotykamy, żeby wymienić doświadczenia – mówił dyrektor Muszyński.

Kolejnym obszarem zainteresowań Instytutu będzie bez-pieczeństwo w zakresie elektromobilności, czyli pojazdów napędzanych energią elektryczną.

Porozumienie podpisane przez dziekana Stańczyka i dyrektora Muszyńskiego będzie obwiązywało do 2020 roku. Zakłada prowadzenie badań naukowych, których finałem mogą być wspólne projekty badawcze, a także wymianę wiedzy i doświadczeń w zakresie techniki samochodowej. Nawiązana została również współpraca w zakresie dydaktyki. Specjaliści z Instytutu prowadzą zajęcia z techniki samochodowej na Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej. Studenci z Kielc otrzymali też zaproszenie na praktyki w Instytucie.

Nie jest to jednak pierwsza umowa między Politechniką Świętokrzyską a Przemysłowym Instytutem Motoryzacji. Poprzednie zaowocowały realizacją dużego projektu badawczego, wartego 1,6 miliona złotych. Projekt miał charakter ogólnopolski, a jego efekty posłużyły poprawie bezpieczeństwa w transporcie publicznym, ponieważ dotyczył projektowania foteli do mikrobusów i autobusów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie