Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Świętokrzyska bije rekordy! Ma już ponad 10 tysięcy studentów!

Piotr Burda [email protected]
O wynikach rekrutacji poinformował rektor Politechniki Świętokrzyskiej Stanisław Adamczak.
O wynikach rekrutacji poinformował rektor Politechniki Świętokrzyskiej Stanisław Adamczak. Dawid Łukasik
Podsumowanie rekrutacji. Uczelnia przekroczyła już liczbę 10 tysięcy studentów. Rozwija się w tempie błyskawicznym.

Ponad 10 tysięcy

Ponad 10 tysięcy

Po tegorocznym naborze Politechnika przekroczyła już próg 10 tysięcy studentów. Jest ich dokładnie 10 001. Przyjęto o 10 procent więcej osób niż w poprzednim roku na studia dzienne i aż o sto procent na studia niestacjonarne (zaoczne). Wśród przyjętych jest 40,2 procent kobiet, o cztery procent więcej niż przed rokiem. Największym powodzeniem cieszy się budownictwo lądowe (studia stacjonarne), na które przyjęto 394 osoby, potem geodezja i kartografia - 310 przyjętych.

Co najmniej połowa absolwentów kieleckich liceów i techników kontynuuje naukę na Politechnice Świętokrzyskiej. Zamiast studiować w Krakowie czy Warszawie, wybierają Kielce.

Uczelnia podsumowała wyniki tegorocznego naboru. Ostateczne dane dotyczące naboru na rok akademicki 2011/12, już po zakończeniu rekrutacji uzupełniającej, przedstawił profesor Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

POŁOWA ZOSTAJE

Okazuje się, ze Politechnika Świętokrzyska jest coraz popularniejsza wśród absolwentów kieleckich liceów i techników. Wśród szkół ponadgimnazjalnych, które dostarczają Politechnice najwięcej studentów pierwsze siedem miejsc zajmują szkoły z Kielc. Dla przykładu, z VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach na Politechnikę wybrało się w tym roku aż 161 absolwentów, to jest połowa wszystkich. - Gdy pani dyrektor tego liceum przyjedzie na naszą uczelnie poczuje się jak u siebie - mówi profesor Stanisław Adamczak. Tak samo poczuje się zapewne dyrektorka II liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach, które w tym roku dostarczyło uczelni aż 138 studentów pierwszego roku.

ZOSTANĄ TU

Kieleckie zainteresowanie Politechniką cieszy rektora Stanisława Adamczaka. - Dla miasta to wielka sprawa. Udaje się bowiem zatrzymać młodzież w Kielcach. Zamiast wyjeżdżać do Warszawy, Krakowa czy Lublina wolą zostać w domu - mówi profesor Stanisław Adamczak. Skąd takie zainteresowanie Kielczan studiami na Politechnice? - Prowadzimy dwa programy regionalne z "Kapitału Ludzkiego" dzięki którym nasi wykładowcy spotykają się z uczniami. W każdej szkole mamy swoją gablotę. Ja sam staram się odwiedzać licea i technika, bywam też na studniówkach - wyjaśnia rektor Stanisław Adamczak. Rektora cieszy jeszcze inne zjawisko. - Już 20 procent naszych studentów przychodzi do nas spoza granicy województwa. To dlatego zamierzam w najbliższym czasie spotkać się ze starostami sąsiednich powiatów - mówi Stanisław Adamczak.

Ranking szkół, których absolwenci przyszli ostatnio na pierwszy rok Politechniki Świętokrzyskiej

Ranking szkół, których absolwenci przyszli ostatnio na pierwszy rok Politechniki Świętokrzyskiej

1. VI Liceum Ogólnokształcące imienia Juliusza Słowackiego Kielce - 161 osób, 2. II liceum Ogólnokształcące imienia Jana Śniadeckiego Kielce - 138, 3. VII Liceum Ogólnokształcące imienia Jozefa Piłsudskiego Kielce - 133, 4. V Liceum Ogólnokształcące imienia Piotra Ściegiennego Kielce - 131, 5. IV Liceum Ogólnokształcące imienia Hanki Sawickiej Kielce - 123, 6. I liceum Ogólnokształcące imienia Stefana Żeromskiego Kielce - 120, 7. Technikum numer 4 (Elektryk) Kielce - 112, 8. II Liceum Ogólnokształcące imienia Stanisława Staszica Starachowice - 73, 9. I Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki Busko - 71, 10. III Liceum Ogólnokształcące imienia Cypriana Kamila Norwida Kielce - 70

TO JEST AWANS

- To bardzo dobrze, że absolwenci liceów wybierają studia techniczne zamiast humanistycznych - komentuje Andrzej Sygut, zastępca prezydenta Kielc. Jego zdaniem, Politechnika nie zabiera studentów krakowskim czy warszawskim uczelniom, ale głównie Uniwersytetowi Jana Kochanowskiego. - Cieszy mnie, że coraz więcej osób spoza naszego województwa przyjeżdża na studia do Kielc. Politechnika ma szansę stać się uczelnią ponadregionalną - mówi Andrzej Sygut.

Ostrożnie też wypowiada się w sprawie zatrzymania wyjazdów młodych Kielczan do większych miast. - Myślę, że po skończeniu studiów na Politechnice wielu z nich znajdzie pracę poza naszym regionem. Tak się dzieje obecnie - mówi Andrzej Sygut. Rosnące zainteresowanie studiami na Politechnice Świętokrzyskiej to w opinii wiceprezydenta Kielc duża zasługa rektora Stanisława Adamczaka. - To jest osoba, która bardzo dużo zrobiła dla promocji tej uczelni. Jego walka o dobre imię Politechniki jest wręcz heroiczna - podkreśla Andrzej Sygut.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie