MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Świętokrzyska szuka wynalazków

Piotr BURDA [email protected]
Paweł Zagniński - laureat konkursu "Student wynalazca” z profesorem Stanisławem Adamczakiem, rektorem Politechniki Świętokrzyskiej
Paweł Zagniński - laureat konkursu "Student wynalazca” z profesorem Stanisławem Adamczakiem, rektorem Politechniki Świętokrzyskiej Dawid Łukasik
Kielecka uczelnia zachęciła studentów z całej Polski, żeby przysłali opatentowane wynalazki. Mimo małej ilości czasu na zgłoszenia, zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów konkursu.

Najwięcej zgłoszeń na konkurs "Student wynalazca" wpłynęło z krakowskiej AGH - 12, Po 5 wynalazków zgłosiły: Politechnika Poznańska, Politechnika Świętokrzyska i Uniwersytet Jagielloński, cztery - Politechnika Białostocka, Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, trzy - Politechnika Gdańska i Politechnika Wrocławska.

Do Kielc przyszło 61 prac z uczelni z całego kraju, od Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni, po Akademię Górniczo - Hutniczą w Krakowie. - To była biała plama w działalności szkół wyższych w Polsce - mówi profesor Stanislaw Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

OBUDZIĆ AKTYWNOŚĆ

Celem konkursu było wyłonienie najlepszych rozwiązań technicznych autorstwa studentów, a także inspirowanie młodych ludzi do aktywnego udziału w pracach badawczych oraz poszukiwania nowych rozwiązań i korzystania z ochrony prawami własności przemysłowej. Pomysł Politechniki Świętokrzyskiej zyskał akceptację instytucji rządowych, między innymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej i samorządów, które objęły przedsięwzięcie patronatem honorowym.

SZTUCZNY PALEC
Wśród tylu zgłoszonych prac ciężko było wybrać te najlepsze. Komisja konkursowa wybrała trzy najlepsze wynalazki. Pierwszym z nich jest narzędzie na palec, które może się przydać zwłaszcza niepełnosprawnym osobom. Można nim pisać posiadając tylko jeden palec. Może służyć też jako śrubokręt, myszka komputerowa czy widelec. W uzasadnieniu do wyróżnienia czytamy, że w Polsce nie ma takich produktów, a rocznie cztery tysiące Polaków ma urazy kończące się amputacją kciuka lub palców. Autorem "sztucznego palca" jest Piotr Górski z Politechniki Koszalińskiej.
POMOC DLA ONKOLOGII
Kolejną nagrodę uzyskał wynalazek Piotra Kędzi z Politechniki Poznańskiej. Współtwórcami są Eugeniusz Szcześniak, Tomasz Czechowski, Mikołaj Baranowski i Jan Jurga. Studenci z Wielkopolski wymyślili sposób na "wytwarzanie pól magnetycznych o dużej jednorodności w obrębie badanego obiektu i kompensację zewnętrznego pola rozproszonego i układ do jego realizacji". Wynalazek poznańskich studentów może mieć zastosowanie w onkologii. - Może on być zastosowany w nowoczesnych tomografach i pomóc w lokalizacji zmian nowotworowych u pacjentów - tłumaczy rektor Adamczak.
KIELECKI ZAWÓR**
Trzecia nagroda zostaje w Kielcach. Komisja konkursowa przyznała ją za projekt studentów Politechniki Świętokrzyskiej: Pawła Zagnińskiego i Karola Szota. Współtwórcami są: Robert Kazała i Mirosław Wciśclik. Są oni autorami układu sterowania elektromechanizmami zaworów. Przeznaczony jest do zastosowania w przemyśle. Zwłaszcza tam gdzie mamy do czynienia z przepływem cieczy, na przykład wody lub ropy. Studenci Politechniki Świętokrzyskiej zgłosili w sumie pięć wynalazków.
Nagrodą dla trzech najlepszych wynalazków jest ich prezentacja podczas światowej wystawy wynalazków w Genewie. Organizatorzy konkursu pokryją koszty pobytu laureatów i prezentacji nagrodzonych wynalazków.

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie