Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla ofiar przemocy w Ostrowcu. To nie tylko bezpłatne poradnictwo

SLA
Rozmowa z Joanną Pikus, przewodniczącą zespołu do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Ostrowcu

Zobacz także: Info z Polski. PRZEGLĄD NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W KRAJU

(Źródło:
vivi24)

Niedawno została Pani przewodniczącą Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski. Proszę powiedzieć, czym zajmuje się ten zespół?

Zadania Zespołu Interdyscyplinarnego to przede wszystkim diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie, podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą, mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku, inicjowanie interwencji w takich środowiskach, a także działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie. Zajmujemy się rozpowszechnianiem informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielania pomocy. W praktyce oznacza to rozmowy z osobami doświadczającymi różnych form przemocy domowej, które bardzo często wstydzą się i boją zwrócić na przykład do policji. Zespół jest także po to, by koordynować działania podmiotów i specjalistów zajmujących się tym problemem.

Kto należy do zespołu?

Są pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, funkcjonariusze policji i Straży Miejskiej i innych instytucji pomocowych, takich jak Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Pracują z nami terapeuci uzależnień, psycholodzy, także dziecięcy, lekarze pogotowia ratunkowego i szpitala oraz urzędnicy zajmujący się szeroko rozumianą pomocą społeczną.

Organizujecie między innymi szkolenia?

Przed tygodniem odbyło się szkolenie dla instytucji współpracujących z naszym zespołem. Na zaproszenie odpowiedzieli przedstawiciele wielu jednostek. „Analiza prawnych aspektów funkcjonowania Zespołów Interdyscyplinarnych” przedstawiona została przez prelegenta z krakowskiej Profilaktyki Kier. Burza mózgów, wymiana poglądów i doświadczenia zostały poparte merytoryką. Warsztaty uświadomiły nam, jak ważne jest działanie zespołowe.

O jaką pomoc mogą zwracać się do Was osoby pokrzywdzone?
Oferujemy bezpłatne poradnictwo medyczne, psychologiczne, prawne, socjalne, zawodowe i rodzinne w Ośrodku Interwencji Kryzysowej. W sytuacjach kryzysowych służymy wsparciem i ochroną przed dalszym krzywdzeniem, przez uniemożliwienie osobom stosującym przemoc korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakazanie kontaktowania się. Zapewniamy także bezpiecznego schronienie w ośrodku wsparcia, a w razie potrzeby badania lekarskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie