Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 2000 świętokrzyskich uczniów poprawiało maturę. Większość pisała matematykę

Monika Dereń
Patrycja Lemicka z kieleckiego "Langiewicza" tuż po egzaminie z matematyki potwierdzane zdanie swoich rówieśników, że wtorkowa matura była zdecydowanie łatwiejsza niż ta majowa
Patrycja Lemicka z kieleckiego "Langiewicza" tuż po egzaminie z matematyki potwierdzane zdanie swoich rówieśników, że wtorkowa matura była zdecydowanie łatwiejsza niż ta majowa
Do egzaminów poprawkowych w nowej formule matury podeszło 1444 maturzystów, egzamin w starej formule poprawiało 820 osób (ten egzamin zdają przede wszystkim osoby, którym nie poszło na maturze w ubiegłym roku). Łącznie więc w naszym województwie maturę poprawiało 2264 osoby.

ZOBACZ Matura 2016 [POPRAWKA Z MATEMATYKI] - ODPOWIEDZI i ARKUSZ ZADAŃ. Opublikujemy je tuż po zakończeniu egzaminu

Najwięcej osób pisało egzamin z matematyki - to aż 1005 absolwentów (nowa formuła), 734 osoby pisały „stary” egzamin z rachunków. 196 osób powtarzało test z języka angielskiego w nowej formule, 59 osób przystąpiło do poprawy „nowej matury” z tego przedmiotu. Arkusze z języka polskiego ponownie wypełniło 87 osób, 18 osób dostało „stary” arkusz.
Z sal wychodzili uśmiechnięci

Po poprawkowej maturze odwiedziliśmy uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych imienia Oskara Langego w Kielcach. Brało w niej udział ponad 60. uczniów. W większości oczywiście poprawiana była matematyka, trzy osoby pisały jeszcze egzamin z języka angielskiego.

Uczniowie wychodzący z sali gimnastycznej mieli ... uśmiechy na twarzach. – Dzisiejsza matura była zdecydowanie łatwiejsza niż ta majowa. Uważam, że przyszedłem na nią dosyć dobrze przygotowany. Przez cały miesiąc, dwa razy w tygodniu brałem korepetycje, przez co w ogóle się nie stresowałem – opowiada Damian Skubek, absolwent „Langiewicza”. Zestresowana była natomiast jego koleżanka Karolina Pisarek, która zupełnie nic sobie nie powtarzała przed egzaminem, jednak tuż po nim mówiła, że także jej poprawka z matematyki nie sprawiła trudności. – Zadania zamknięte były zdecydowanie łatwiejsze niż na maturze majowej, otwarte w sumie też – dodała Karolina.

Dlaczego tak dużo osób „oblało” w maju?
Lucyna Gromiec, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych imienia Oskara Langego w Kielcach zastanawia się, gdzie leży problem skoro aż tylu uczniów nie zdało egzaminu maturalnego z matematyki.

– Wina nie leży wyłącznie po stronie szkoły średniej. Swój udział w całej edukacji, którego wynikiem jest egzamin maturalny jest także wiedza uzyskana w szkole podstawowej i w gimnazjum. Uczniowie boją się matematyki. Unikają jej jak ognia wybierając na studiach kierunki humanistyczne. Problemem może być też sam przekaz wiedzy, który może być niezrozumiały albo za mało ciekawy. Być może także matematycy nie są we właściwy sposób kształceni – mówi dyrektor Lucyna Gromiec. Egzaminy zawodowe to także matura, która jest znacznie trudniejsza od podstawowego egzaminu. A ich zdawalność w naszej szkole niemal zawsze wynosi sto procent – zauważa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie