Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 4 miliony złotych otrzymają organizacje pozarządowe od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kielcach

Iwona Rojek
Podczas konferencji przedstawiono jakie środki otrzymają organizacje pozarządowe  do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Podczas konferencji przedstawiono jakie środki otrzymają organizacje pozarządowe do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Krogulec
– Niepełnosprawni muszą być aktywni, nie mogą siedzieć zamknięci w czterech ścianach, tylko pracować i korzystać z dostępnych dóbr- mówiła wojewoda Agata Wojtyszek w poniedziałek podczas konferencji. – W województwie świętokrzyskim żyje 102 695 takich osób osób i mają wiele potrzeb, a my chcemy wyjść im naprzeciw, bo już sama choroba to dla nich ciężki los. Zawsze opracowujemy schemat współpracy z takimi organizacjami.

O tym, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych blisko współpracuje z organizacjami pozarządowymi mówił Andrzej Michalski, dyrektor tej instytucji.

– W tym roku przeznaczymy dla tych organizacji 4 miliony 216 tysięcy złotych. Będziemy realizowali 14 projektów. Dla porównania w roku ubiegłym były to 2 miliony złotych i zrealizowaliśmy 8 projektów.

Senator Krzysztof Słoń dodał, że nie wyobraża sobie tego, żeby nie starać się o pozyskanie jak największych pieniędzy dla osób z porażeniem mózgowym, niepełnosprawnością ruchową, czy intelektualną. – Sprawy taki mieszkańców mocno leżą mi na sercu i nie można ich absolutnie pomijać – dodał.

Głos zabrały również przedstawicielki organizacji pozarządowych.

Halina Łabuda, szefowa Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - koło w Staszowie , która wychowuje syna z porażeniem mózgowym powiedziała, że bardzo cieszy się z tego, że w tym roku otrzymają 200 tysięcy złotych, dzięki którym będą mogli pomóc 40 osobom w większych sprawach i wielu innym w codziennym funkcjonowaniu.

Druga przedstawicielka Mirosława Pastuszka, prezes Ostrowieckiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ruchowo, która sama jest po amputacji kończyn podziękowała za przyznanie ich organizacji funduszy w wysokości 524 tysięcy złotych , z których skorzysta 226 beneficjentów i mówiła, że oferują podopiecznym spotkania z psychologiem, prawnikiem, uczą posługiwania się smartfonem, tego jak robić przelewy bankowe.

Obecny na spotkaniu Wojciech Czajkowski , prezes Polskiego Związku Niewidomych, okręgu świętokrzyskiego też zaprezentował to czym się zajmują. – Uczymy swoich członków posługiwania się najnowszymi urządzeniami, dzięki którymi mogą czytać, poruszać się, prowadzimy także Zakład Aktywności Zawodowej, w którym pracuje 40 osób – wspominał. - W tym roku otrzymamy 95 tysięcy środków na prowadzenie działalności i 1 milion na funkcjonowanie tego właśnie Zakładu, dzięki, któremu ludzie mogą pracować, mieć zajęcie , wyjść z domu.

Po konferencji odbyło się spotkanie przedstawicieli władz ze wszystkimi organizacjami pozarządowymi w województwie świętokrzyskim na temat wzajemnej współpracy.

Pieniądze z konkursu „Szansa-Rozwój-Niezależność” oprócz wyżej wymieniony dostali między innymi:

- 133 509,50 złotych (w tym 101 467 pochodzi ze środków PFRON), dotyczy realizacji projektu stowarzyszenia „Trening mieszkaniowy drogą do samodzielności III” w terminie od 1 kwietnia 2019 roku do 31 marca 2022 roku. Dzięki wsparciu finansowemu PSONI koło w Staszowie będzie kontynuowało prowadzenie treningu mieszkaniowego dla 22 beneficjentów. Zajęciom będą towarzyszyły również warsztaty psychologiczne oraz zajęcia z kształcenia umiejętności społecznych.

- II edycja programu „Klub Terapeutyczny szansą na aktywność”. W ramach tego projektu prowadzona jest rehabilitacja osób z niepełnosprawnościami w różnych typach placówek. Podczas zajęć w placówce będą się odbywały warsztaty z ergoterapii, którymi zostanie objęte 16 osób. Beneficjenci zostaną również objęci zajęciami z socjoterapii i arteterapii. Łączna kwota projektu to 137 932 z czego 104 828 pochodzi ze środków PFRON. Projekt ten będzie realizowany w terminie od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2022.

Świętokrzyskie Towarzystwo Pomocy Osobom Niepełnosprawnym. Projekt „Equo Praesidium- z pasją, która pomaga” i ma trwać od 1 kwietnia 2019 roku do 31 marca 2020 roku. W ramach zadania odbędą się bezpłatne zajęcia z dogoterapii, hipoterapii, a także zajęcia pedagogiczne, logopedyczne oraz konsultacje z fizjoterapeutami. Całkowity koszt projektu to 755 050 z czego dofinansowanie z PFRON wyniosło 658 032.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ 500 plus na każde dziecko

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie