Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 400 uczniów ze Świętokrzyskiego wzięło udział w konferencji Young Camp '23 w Podzamczu Chęcińskim. Zobacz zdjęcia

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Ponad 400 uczniów i nauczycieli z województwa świętokrzyskiego wzięło udział w wyjątkowym wydarzeniu dla młodzieży Young Camp '23, które w piątek, 21 kwietnia odbyło się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym "Da Vinci" w podkieleckim Podzamczu Chęcińskim. Wśród zaproszonych gości, którzy opowiadali młodym ludziom o swoich pasjach i drodze do realizacji marzeń, byli między innymi: wiceminister Piotr Wawrzyk, wicemarszałek województwa Marek Bogusławski, Zespół Letni, czy legenda piłki ręcznej Sławomir Szmal. Tego dnia cały kampus został udostępniony młodzieży.

Young Camp '23 w centrum "Da Vinci" w Podzamczu Chęcińskim. Inspirujące spotkania z gwiazdami i samorządowcami

Już od godziny 9, w piątek 21 kwietnia Centrum Naukowo-Technologiczne "Da Vinci" w podkieleckim Podzamczu Chęcińskim, zostało "zawładnięte" przez setki młodych ludzi z województwa świętokrzyskiego. Young Camp '23 - bo taką nazwę przybrało piątkowe wydarzenie, dedykowane było osobom w wieku od 15-29 lat, którzy na co dzień są związani z działalnością w samorządach szkolnych, młodzieżowych radach gmin i powiatów, młodzieżowym sejmikiem województwa świętokrzyskiego oraz innych formalnych i nieformalnych organizacjach angażujących się w działalność społeczną.

Tego dnia, ponad 400 uczniów i nauczycieli z województwa świętokrzyskiego, miało okazję spotkać się z wyjątkowymi gośćmi: wiceministrem spraw zagranicznych Piotrem Wawrzykiem, wicemarszałkiem województwa świętokrzyskiego Markiem Bogusławskim, twórcami wielu popularnych utworów - Zespołem Letni, legendą piłki ręcznej Sławomirem Szmalem, Markiem Zmysłowskim - przedsiębiorcą inwestorem, ekspertem biznesu, Ludwikiem Pisarskim - podróżnikiem, autorem bloga Świat według Ludwika oraz Krystianem Herbą - sześciokrotnym rekordzistą Guinnessa w akrobacjach rowerowych. Moderatorem spotkania był Paweł Jańczyk, spiker na Stadionie Narodowym i były rzecznik prasowy Korony Kielce.

Wyjątkowi goście mówili o swojej drodze do realizacji marzeń i pasji.

Prezes Fundacji Instytut Świętokrzyski Mariusz Goraj zaznaczył, że podczas Young Camp '23, uczniowie ze Świętokrzyskiego mieli okazję spotkać się z ludźmi, którzy ze swojej pasji i zainteresowań, uczynili sposób na życie i swój zawód.

- Sławek Szmal powiedział, że nie chodził na imprezy, bo zawsze kochał piłkę ręczną i dla niego imprezą był mecz czy trening. Stworzyliśmy takie wydarzenie, aby skonfrontować młodzież z rzeczywistością obecnych czasów, pokazać im, że te narzędzia, które oni teraz mają, a których my w ich wieku nie mieliśmy, czyli rozwój technologii, komunikacji, możliwości przekazywania informacji, mogą być dla nich ogromną szansą, ale z drugiej strony mogą być również ogromnym zagrożeniem. Mówiliśmy o fake newsach, mówiliśmy o tym jak wykorzystywać te narzędzia, aby zdobyć popularność i zacząć przekuwać ją na sposób zarobkowania. Pokazywaliśmy młodzieży jak wykorzystać swój potencjał intelektualny, by zostać dyplomatą. Takim przykładem jest między innymi wicemarszałek Marek Bogusławski, który łączy wykonywanie zawodu lekarza - która jest jego pasją - z polityką na szczeblu samorządowym. Świetnym przykładem jest również pan profesor Piotr Wawrzyk, który będąc kielczaninem wyjechał na studia do Warszawy i wrócił tutaj jako wiceminister i znakomity poseł

- przyznał prezes Mariusz Goraj.

Jednym z gości panelu był utytułowany piłkarz ręczny, legenda tej dyscypliny Sławomir Szmal, który podkreślił, że ukierunkowanie na wsparcie młodzieży to styl jego życia.

- W młodzieży jest przyszłość i dla nich jest przyszłość. Trzeba im sprawiać takie warunki, aby oni faktycznie znaleźli to, co chcą w życiu robić, by odnaleźli swoją pasję i żeby robili to naprawdę z miłości i wtedy nie będzie się to nazywało pracą, ale przyjemnością z życia

- przyznał znany sportowiec.

Podczas trwającego przez kilka godzin wydarzenia, do dyspozycji uczestników została udostępniona cała przestrzeń Centrum Nauki Da Vinci wraz z terenami zewnętrznymi, podzielona na tak zwane campy. Bezpośrednio po wystąpieniach prelegentów była możliwość spotkania i rozmowy z nimi. Podczas wydarzenia, uczestnicy mogli korzystać ze wszystkich atrakcji na co dzień udostępnianych przez Centrum Nauki: laboratoria Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego, ogrody włoskie, wystawa wynalazków Leonardo da Vinci i wiele innych.

Podczas konferencji obecni byli również edukatorzy z RCNT oraz psycholog zajmujący się w zawodowej praktyce wsparciem młodzieży oraz ratownicy medyczni.

Celem konferencji było promowanie aktywności społecznej wśród młodych osób, zainspirowanie ich do działania na rzecz reprezentowanych przez nich organizacji i szkół oraz zmotywowanie do zaangażowania się w działalność na rzecz lokalnych i regionalnych społeczności.

Dla uczestników i opiekunów przygotowano również poczęstunek w formie lunch boxów, który przygotowali między innymi uczniowie Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach pod okiem uczących ich znanych szefów kuchni.

Wydarzenie było konferencją podsumowującą realizację projektu finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego w 2 priorytecie "Organizacje młodzieżowe w życiu publicznym" w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-23.

Zobaczcie zdjęcia z pierwszego Young Camp w województwie świętokrzyskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie