MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 5 milionów złotych z Funduszy Europejskich trafi do podstawówek w Kielcach i w powiecie. Będą nieszablonowe zajęcia dla uczniów

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Unijne pieniądze trafią do świętokrzyskich szkół. Uczniowie wezmą udział w ciekawych zajęciach.
Unijne pieniądze trafią do świętokrzyskich szkół. Uczniowie wezmą udział w ciekawych zajęciach. Urząd Marszałkowski
O tym, że nauka może być fajna, z pewnością przekonają się uczniowie z dziewięciu szkół podstawowych, które właśnie podpisały ze Świętokrzyskim Urzędem Marszałkowskim umowy na projekty, dotyczące nowoczesnych zajęć i warsztatów. W szkołach odbędą się lekcje, które wykraczają poza rutynę codziennych zajęć. Unijne pieniądze trafią do placówek w Kielcach oraz w gminach Miedziana Góra, Zagnańsk, Morawica i Strawczyn.

Miliony dla szkół w Kielcach i powiecie kieleckim

- Ponad 2,1 tysiąca uczniów skorzysta z dziewięciu projektów, dofinansowanych łączną kwotą blisko 5,3 miliona złotych, pochodzącą z programu „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027” – informuje Renata Janik, wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego.

W Kielcach projekty unijne będą realizowane w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 11 im. Bohaterów Warszawy oraz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2. W gminie Miedziana Góra po unijne wsparcie sięgnęły: Szkoła Podstawowa w Ćmińsku, Szkoła Podstawowa w Porzeczu oraz podstawówka działająca w ramach Zespołu Szkół w Kostomłotach Drugich. Z kolei w gminie Zagnańsk swój projekt zrealizuje Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Samsonowie, zaś w gminie Morawica unijne przedsięwzięcia przeprowadzą dwie placówki - Szkoła Podstawowa im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli oraz Szkoła Podstawowa im. ks. Piotra Ściegiennego w Bilczy. Ponadto w gminie Strawczyn projekt będzie realizowany w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Chełmcach.

– Uczniowie zyskają szanse na pogłębienie swojej wiedzy z przedmiotów szkolnych, szczególnie ścisłych i przyrodniczych, przy czym nie będą to zwykłe lekcje, ale między innymi ciekawe warsztaty, kółka zainteresowań, eksperymenty i wycieczki edukacyjne – wyjaśnia wicemarszałek Renata Janik.

– Młodzi ludzie będą także uczyć się języków obcych i nowoczesnych technologii, zyskają szanse na rozwijanie kompetencji osobistych, na odkrywanie swojej samodzielności, talentów i zainteresowań artystycznych. Jednym słowem – będą zdobywać cały wachlarz umiejętności, które w przyszłości mogą być niezwykle przydatne na rynku pracy i w codziennej aktywności społecznej. A nawet w życiu rodzinnym i kontaktach z rówieśnikami, bo przecież np. warsztaty dotyczące radzenia sobie z trudnymi emocjami, które zaplanowano w wielu projektach, mogą pomóc młodym ludziom lepiej rozumieć siebie, a w efekcie nawiązywać głębsze relacje z bliskimi im osobami. Myślę, że to jest ogromna wartość we współczesnym, cyfrowym, pełnym pośpiechu, Internetu i mediów społecznych, a tym samym niestety nieco odhumanizowanym świecie - mówi wicemarszałek.

W projektach zaplanowano również doradztwo zawodowe i edukacyjne. Te zajęcia dadzą z kolei uczniom wiedzę na temat ich słabych i mocnych stron oraz predyspozycji zawodowych. To będzie dla nich także przygotowanie do bardziej świadomego określenie dalszych planów edukacyjnych, a być może nawet okazja do wybrania konkretnego zawodu - już na etapie szkoły podstawowej.

- Warto pamiętać, że z projektów korzystają nie tylko uczniowie, że to również okazja do podniesienie kompetencji zawodowych dla nauczycieli, a z tych dziewięciu projektów skorzysta ponad 260 pedagogów - informuje Katarzyna Kubicka, szefowa Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Woj. Świętokrzyskiego. - W wielu projektach szczególnie duży nacisk kładziony jest na podnoszenie przez nauczycieli kwalifikacji w zakresie wiedzy oraz kompetencji psychologiczno-pedagogicznych. Szkolenia i studia dadzą pedagogom umiejętności lepszego niż dotychczas wspierania uczniów.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie