Ponad 9 milionowy deficyt budżetowy gminy Radoszyce to efekt...

  Ponad 9 milionowy deficyt budżetowy gminy Radoszyce to efekt jednej z realizowanych inwestycji - zbiornika wodnego

  sem

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Ponad 9 milionowy deficyt budżetowy gminy Radoszyce to efekt jednej z realizowanych inwestycji - zbiornika wodnego
  W ostatnich dniach grudnia ubiegłego roku podczas sesji rady miasta i gminy w Radoszycach radni ustalili budżet na rok 2019. Zgodnie z nim deficyt budżetu gminy wyniesie ponad 9 milionów złotych. Skąd tak ogromna suma?
  Ponad 9 milionowy deficyt budżetowy gminy Radoszyce to efekt jednej z realizowanych inwestycji - zbiornika wodnego
  Zgodnie z przyjętą w piątek 28 grudnia 2018 roku uchwałą dotyczącą tegorocznego budżetu dochody gminy wyniosą 42 597 726 złotych. Z kolei zakładane wydatki mają osiągnąć wysokość 52 237 726 złotych.

  Z powyższych kwot wynika, że deficyt budżetowy na rok 2019 wyniesie aż 9 640 000 złotych, na którego pokrycie gmina będzie musiała pożyczyć pieniądze. Przyjrzeliśmy się, jakich inwestycji mogą się spodziewać mieszkańcy w tym roku, a także która z nich najbardziej obciąża budżet.

  Inwestycją, która sprawiła, że w budżecie powstał tak wysoki deficyt jest budowa wielofunkcyjnego zbiornika wodnego małej retencji, który między innymi ma zapobiegać skutkom klęsk żywiołowych.

  Zbiornik powstanie między miejscowościami: Radoszyce, Momocicha, Grodzisko, Dąbki Grodziskie, Sachalinka, Lasek i Antoniów. O realizację inwestycji władze gminy starały się około 30 lat. Jego budowa to koszt rzędu ponad 14 milionów złotych. Zadanie jest już realizowane.

  W tym roku budżetowym na budowę zbiornika przeznaczono ponad 9,5 miliona złotych, z czego ponad 7,5 miliona złotych trzeba pożyczyć.

  Wcześniej zakładano, że na budowę zbiornika wodnego uda się pozyskać zewnętrzne fundusze, jednak Unia Europejska wstrzymała dotacje na tego typu przedsięwzięcia. Niestety z realizacji inwestycji nie mogła się już wycofać gmina, ponieważ podpisała już umowy z wykonawcami, skutkowałoby to też utratą pozwoleń na budowę zbiornika. To z kolei po raz kolejny odłożyłoby w czasie realizację tego zadania.

  Jak poinformował nas burmistrz Radoszyc Michał Pękala na czerwiec zaplanowano pierwsze próby wodne na zbiorniku, a ostateczny termin zakończenia prac przewidziano na grudzień 2019 roku.

  Wśród inwestycji uwzględnionych w budżecie znalazła się także rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej na terenie gminy Radoszyce. Koszt całkowity inwestycji to ponad 5 milionów złotych, w tym roku na to zadanie zostanie przeznaczone ponad milion złotych.
  Kolejną inwestycją jest przebudowa stacji uzdatniania wody . Na jej realizację rozpisano już przetarg. Warto dodać, że 63 procent kosztów związanych z tą inwestycją pozyskano z funduszy unijnych.

  Oprócz wspomnianych inwestycji w roku 2019 planowana jest przebudowa bieżni 4-torowej o długości 400 metrów w Radoszycach, przebudowa boiska treningowego oraz remont hali sportowej w Radoszycach.

  W budżecie znalazły się także fundusze na budowę boiska sportowego w Węgrzynie, budowę szaletu publicznego oraz parkingu ogólnodostępnego, budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Podlesie. Powstaną także szkolne pracownie informatyczne .
  W roku 2019 roku będą w gminie realizowane też inwestycje związane z przebudową oraz budową dróg.

  Najważniejszą realizuje podlegający marszałkowi Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich. To droga wojewódzka numer 728. Plany zakładają rozbudowę tej drogi na odcinku 16 kilometrów, który swój początek będzie miał w Radoszycach, przy skrzyżowaniu z ulicą Piaskową, a kończyć się będzie w miejscowości Łopuszno przy rondzie.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Przemoc w rodzinie

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Wideo

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce