Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad osiemdziesiąt lamp rozświetli zamek Krzyżtopór. Ruiny będzie też można zwiedzać nocą

MLE
Na razie tylko testowo włączono iluminację ruin zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Dzięki podświetleniu, ruiny będzie też można zwiedzać nocą.
Na razie tylko testowo włączono iluminację ruin zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Dzięki podświetleniu, ruiny będzie też można zwiedzać nocą. IKZK w Ujeździe
Ruiny zamku Krzyżtopór w podopatowskim Ujeździe będzie można też zwiedzać nocą. Zamontowano ponad osiemdziesiąt lamp. Do tej pory nocą ruiny były niedostępne.

W zasadzie skończone jest już wielkie zabezpieczanie ruin, które trwało dwa lata. Jednym z elementów było zamontowanie oświetlenia, podkreślające piękno zabytku.

- Po testowym włączeniu oświetlenia okazało się, że po zapadnięciu zmroku można zwiedzić każde miejsce - mówi Janusz Wójcik, dyrektor Instytucji Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, administrującej zamkiem.

Na razie lampy są wyłączone, ponieważ całość prac nie została odebrana. Po oficjalnym otwarciu, które zaplanowano albo na koniec sierpnia lub początek września, będzie można korzystać z iluminacji. Nie wiadomo, czy lampy zostaną włączone od zmierzchu do świtu, czy będą świeciły w określone dni przez kilka godzin.

- Wszystko zależy od kosztów - dodaje dyrektor. - Musimy przeliczyć, jak dużo oświetlenie zużyje prądu - uzupełnia Marek Staniek, wójt gminy Iwaniska.

Całość oświetlenia podzielono na trzy sekcje, mogące świecić niezależnie od siebie.

- Może zdecydujemy, że tylko przez cały czas włączymy jedynie część oświetlenia, które na przykład w zupełności wystarczy - zauważa Janusz Wójcik.

- Duże obiekty zabytkowe oświetlone są przez cały czas. My też chcemy, aby nasz zamek również nocą zapierał dech w piersiach. Po przeanalizowaniu kosztów podejmiemy ostateczną decyzję - podkreśla wójt Staniek.

Oświetlenie zamku będzie można wykorzystać do stworzenia nowej oferty dla grup zorganizowanych czy nawet turystów indywidualnych, nocnego zwiedzania ruin. Po oświetleniu ścian, bryła zamku prezentuje się inaczej niż w dzień.

Przypomnijmy. Od dwóch lat ruiny przechodzą gruntowną zmianę. Przede wszystkim zamek zabezpieczono przed dalszym, naturalnym niszczeniem. Jednak najważniejsze, co zmieniło się w Krzyżtoporze, to przede wszystkim uporządkowano otoczenie. Nie ma się już wrażenia wszechobecnego nieładu. Wytyczono ścieżki, utwardzono teren, zrobiono trawniki.

- Nie ma porównania do tego, co było wcześniej - podkreśla z radością dyrektor Janusz Wójcik.
Inwestycja kosztowała 12 milionów złotych. Część pieniędzy pochodziło z budżetu gminy, ale znaczną kwotę przeznaczyła Unia Europejska. - Wraz ze zmianą ruin, mamy nadzieję, że na lepsze będzie zmieniała się też infrastruktura turystyczna wkoło zamku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie