MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad tysiąc maturzystów w ostrowieckich szkołach pisało egzamin z języka polskiego

Mirosław ROLAK [email protected]
Najliczniejsza grupa zdawała maturę w Liceum Ogólnokształcącym numer III imienia Władysława Broniewskiego – 181 osób.
Najliczniejsza grupa zdawała maturę w Liceum Ogólnokształcącym numer III imienia Władysława Broniewskiego – 181 osób. Mirosław Rolak
Pierwszy dzień matur przebiegał w ostrowieckich szkołach bez żadnych zakłóceń, a co najważniejsze sami maturzyści wychodzili z sal egzaminacyjnych w dobrych humorach. Ich zdaniem egzamin nie był trudny, ale wymagał sporego zasobu wiedzy.
Maturzystki z „Bronka” z klasy III A (od lewej): Aleksandra Adamczyk, Karolina Grześkiewicz, Aleksandra Mroczek były w dobrych humorach po wyjściu z
Maturzystki z „Bronka” z klasy III A (od lewej): Aleksandra Adamczyk, Karolina Grześkiewicz, Aleksandra Mroczek były w dobrych humorach po wyjściu z sali egzaminacyjnej Mirosław Rolak

Maturzystki z "Bronka" z klasy III A (od lewej): Aleksandra Adamczyk, Karolina Grześkiewicz, Aleksandra Mroczek były w dobrych humorach po wyjściu z sali egzaminacyjnej
(fot. Mirosław Rolak)

Matura 2014 z języka polskiego: [ODPOWIEDZI i ARKUSZ PYTAŃ] w serwisie EDUKACJA

W ośmiu ostrowieckich szkołach prowadzonych przez Starostwo Powiatowe egzamin zdawały 852 osoby. Najwięcej, bo aż 181 w Liceum Ogólnokształcącym numer III imienia Władysława Broniewskiego. W czterech liceach do egzaminu przystąpiło 561 osób, a w technikach 291 osób. Ponadto maturę z języka polskiego pisali też absolwenci szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego (37 osób), Zakładu Doskonalenia Zawodowego (28), Centrum Edukacji Zawodowej (47), Centrum Nauki i Biznesu Żak (12) oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza Marcina Popiela (34). W sumie egzamin dojrzałości zdawało ponad tysiąc maturzystów.

- We wszystkich naszych szkołach pierwszy dzień matur przebiegał zgodnie z planem, bez żadnych zakłóceń - powiedział naczelnik wydziału edukacji Starostwa Powiatowego Maciej Kuszewski. - W szkołach obecni byli obserwatorzy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości.

Zdaniem maturzystek z "Bronka" z klasy III A, egzamin z języka polskiego nie był trudny, choć w części testowej kilka zadań mogło sprawić trudności. W drugiej części były do wyboru tematy z "Potopu" Henryka Sienkiewicza i z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.
- Nie było jednak żadnych pytań, które byłyby dla nas zaskoczeniem - mówi Aleksandra Adamczyk. - Wybrałam temat z "Potopu" i myślę, że napisałam dobrze.
- Ja się modliłam, aby nie było ani "Potopu", ani "Wesela", ale niestety musiałam zmierzyć się z dramatem Wyspiańskiego - przyznaje Karolina Grześkiewicz.

Nasze rozmówczynie wybierają się na studia techniczne, wiec dla nich najtrudniejszy był właśnie egzamin z języka polskiego. - Dobrze, że mamy to już za sobą. Wybrałem temat z "Wesele", bo moim zdaniem był łatwiejszy. Kilka zadań sprawiło mi trochę problemów, ale na egzaminie nie było nic, czego wcześniej byśmy nie "przerabiali" przygotowując się do matury - dodała Aleksandra Mroczek.
We wtorek, w drugim dniu egzaminacyjnego maratonu, maturzyści zmierzą się z matematyką.

Po egzaminie maturzyści z „Bronka” mogli się posilić w bufecie przygotowanym przez rodziców.
Po egzaminie maturzyści z „Bronka” mogli się posilić w bufecie przygotowanym przez rodziców. Mirosław Rolak

Po egzaminie maturzyści z "Bronka" mogli się posilić w bufecie przygotowanym przez rodziców.
(fot. Mirosław Rolak)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie