Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponadgimnazjalny Zespół Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu uczestniczy w innowacyjnym programie

Małgorzata PŁAZA [email protected]
Dominika Wydra (z prawej) i Agnieszka Ozdoba rozpakowują nowe podręczniki i przybory szkolne.
Dominika Wydra (z prawej) i Agnieszka Ozdoba rozpakowują nowe podręczniki i przybory szkolne. M. Płaza
Wyposażeni w praktyczne umiejętności, mają w przyszłości lepiej radzić sobie na rynku pracy.

Uczniowie sandomierskiego "ekonomika" uczestniczą w innowacyjnym programie pod nazwą Szkoła Kluczowych Kompetencji. Kilka dni temu otrzymali specjalne podręczniki oraz pomoce dydaktyczne.
Program obejmuje cztery województwa Polski wschodniej - podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie oraz wschodnie powiaty mazowieckiego.

W realizację przedsięwzięcia zaangażowanych jest kilka uczelni wyższych. Wyższej Szkole Humanistyczno - Przyrodniczej w Sandomierzu przypadła rola koordynatora w świętokrzyskim.

ROZWINĄĆ KOMPETENCJE, WYRÓWNAĆ SZANSE

Miejsce realizacji programu nie jest przypadkowe. Chodzi w nim bowiem przede wszystkim o wyrównanie szans edukacyjnych, a problem nierówności dotyczy w głównej mierze młodzieży z terenu Polski wschodniej.

Takie sam powód zdecydował o wyborze uczestników - w programie biorą udział przede wszystkim szkoły zawodowe i licea profilowane - czyli placówki, w których uczy się sporo młodzieży z terenów wiejskich.

Ponadgimnazjalny Zespół Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu jest jedyną szkołą w powiecie sandomierskim, która realizuje program. Chętnych było zdecydowanie więcej, o wyborze zdecydowała komisja.

Program stawia na matematykę, technologie informacyjno - komunikacyjne, języki obce i przedsiębiorczość. To "kluczowe kompetencje". - Program zapewnia młodzieży szeroki rozwój osobowości. To cecha, która wyróżnia go spośród wielu innych - podkreśla doktor Wiesław Warzecha, wicerektor Wyższej Szkoły Humanistyczno - Przyrodniczej w Sandomierzu.

- Celem projektu jest wyposażenie młodych ludzi w takie umiejętności, dzięki którym po ukończeniu szkoły będą czuć się pewnie na rynku pracy nie tylko w Polsce, ale i Europie - mówi Maria Długosz Kędziora, wicedyrektor Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu, koordynator projektu.

NOWATORSKIE PROGRAMY

Warsztaty dla nauczycieli, koła i obozy naukowe dla uczniów - to dodatkowa, atrakcyjna oferta, ale program jest realizowany na co dzień, na lekcjach.

Odpowiednio przeszkoleni nauczyciele Ponagimnazjalnego Zespołu Szkół Ekonomicznych opracowali nowatorskie programy nauczania, które znalazły się w wydanej właśnie publikacjach. Programy (w sumie powstało ich 200) zostały zatwierdzone przez ministerstwo edukacji narodowej.

Jak w związku z realizacją programu zmieniły się lekcje w "ekonomiku"? Na angielskim uczniowie będą poznawać dodatkowo zagadnienia logistyczne oraz uczyć się pisania listów motywacyjnych i CV.
- Umiejętności te pomogą im ubiegać się o pracę w firmach zagranicznych oraz poza granicami kraju, ale też założyć własną firmę logistyczną - podkreśla Małgorzata Białousz, nauczycielka języka angielskiego.

Lekcje przedsiębiorczości mają bardziej ćwiczeniowy charakter. - Dodatkowo będę zapraszała na zajęcia przedstawicieli różnych instytucji, między innymi urzędu pracy - zapowiada Magdalena Kubiak.
Uczniowie uczestniczący w programie mają zwiększoną liczbę godzin matematyki.
- Dobre opanowanie matematyki otworzy młodzieży drogę do studiowania na uczelniach technicznych - podkreśla Magdalena Skubida, nauczycielka matematyki.

Wybrany uczeń będzie uczestniczył w zajęciach z przedmiotów związanych z matematyką na wyższej uczelni.

Młodzież, pod kierunkiem nauczycielki informatyki Sylwii Frańczak, ma nauczyć się korzystania z zasobów Internetu i wykorzystania ich do rozwoju zawodowego. Jak informuje Maria Długosz - Kędziora, planowane jest utworzenie Mobilnego Instytutu Kształcenia. Nauczyciele i uczniowie będą mogli za jego pośrednictwem wymieniać się doświadczeniami. Dobra umiejętność korzystania z Internetu może okazać się bardzo przydatna dla tych, którzy zechcą studiować przez internet. E-lerning, podkreśla wicedyrektor, na pewno będzie się rozwijał.

PROGRAM POD KONTROLĄ

Uczniowie, tak jak nauczyciele, wierzą w efekty programu. - Liczę, że poszerzę wiedzę i będę miała większe możliwości znalezienia pracy - mówi Dominika Wydra.

"Ekonomik" odebrał właśnie podręczniki oraz materiały szkolne - zeszyty, kalkulatory, segregatory, przybory matematyczne, słowem wszystko, co potrzebne jest do realizowania programu.
Niedawno w Wyższej Szkole Humanistyczno - Przyrodniczej odbyło się spotkanie dla wybranych uczniów, którzy będą pracować w kołach naukowych.

Efekty projektu będą monitorowane. Najpierw przeprowadzona została ankieta psychologiczna, która określiła osobowość ucznia i jego możliwości. Badania, zapowiada Maria Długosz - Kędziora, będą przeprowadzane co roku. - Będziemy analizować, jaki jest postęp w rozwoju osobowości ucznia, jakie umiejętności udało się rozwinąć - mówi wicedyrektor.

Program będzie realizowany przez cztery lata, do końca 2012 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie