MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Popularny youtuber Łukasz Kazek, autor kanału History Story, nakręci odcinek o żołnierzu Armii Krajowej z regionu Henryku Pawelcu

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Zdjęcia do odcinka poświęconego Henrykowi Pawelcowi "Andrzejowi" kręcono m.in. na terenie dawnego więzienia przy ulicy Zamkowej w Kielcach.
Zdjęcia do odcinka poświęconego Henrykowi Pawelcowi "Andrzejowi" kręcono m.in. na terenie dawnego więzienia przy ulicy Zamkowej w Kielcach. FB OMPiO
Łukasz Kazek, autor popularnego kanału History Story gościł w Kielcach. Przygotowuje materiał filmowy o Henryku Pawelcu "Andrzeju" - żołnierzu słynnego oddziału "Wybranieckich".

Zdjęcia do filmu kręcono między innymi na terenie dawnego kieleckiego więzienia przy ulicy Zamkowej. Obecnie mieści się tam siedziba Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, który posiada liczne pamiątki po oddziale "Wybranieckich".

To będzie opowieść o prawdziwymi człowieku z krwi i kości, który dla ojczyzny sterał swoje lata młode i nigdy nie było w nim o to skargi czy żalu, ale pełna satysfakcja, że miał okazję, pokazać zęby niemieckiemu i sowieckiemu okupantowi, że okazji nie tej przegapił. Henryk Pawelec nie narzekał, nie miał żadnych roszczeń, nie mówił nigdy, że coś mu się należy, że go nie doceniono. Był zadowolony, że Polska jest wolna, rozwija się, pięknieje. Mówił że młodzież jest wspaniała, włączał się w nurt życia, na ile było go stać, fundował tablice poświęcone kolegom i przyjaciołom, "by czas nie zaćmił i niepamięć", koniecznie chciał zabezpieczyć ich nazwiska w historii, w tym celu ufundował tablicę z nazwiskami tych, którzy razem z nim złożyli przysięgę w kapliczce św. Barbary we Wzdole Rządowym. Walczył o Polskę dla wszystkich.

- napisał o Henryku Pawelcu, Łukasz Kazek.

Emisja materiału o Henryku Pawelcu planowana jest na czerwiec 2023.

Henryk Pawelec

- urodził się we Wzdole Rządowym w 1921 roku. Brał udział w wojnie obronnej 1939 roku, później związał się z Armią Krajową. Był jednym z twórców słynnego oddziału „Wybranieckich”, który działał na terenie Gór Świętokrzyskich, a następnie dowódcą zwiadu konnego tego oddziału partyzanckiego.

W 1945 roku został dowódcą antykomunistycznej organizacji "Nie" w rejonie Bodzentyna, a następnie służył jako żołnierz 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Był kawalerem Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy. Do Polski wrócił w 1992 roku. W 1994 r. dzięki jego staraniom na Wykus sprowadzone zostały prochy majora Eugeniusza Kaszyńskiego "Nurta".

W latach 2000. oskarżył swojego byłego dowódcę Mariana Sołtysiaka "Barabasza" o to, że wiedział o dokonywanych przez oddział nieuzasadnionych mordów na Żydach. W efekcie zarzucono mu zniesławienie "Barabasza" i został wykluczony ze Światowego Związku Żołnierzy AK. List w jego obronie podpisało ponad 100 osób. Henryk Pawelec zmarł 30 maja 2015 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie