Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poraj - „Brama na Jurę”. To gmina dla aktywnych turystów

Rafał Żygiel
Centrum Informacji Turystycznej w Poraju
To gmina w województwie śląskim skupiająca osiem miejscowości o łącznej powierzchni niespełna sześćdziesięciu kilometrów kwadratowych, co przy dziesięciokrotnie większych tego typu jednostkach terytorialnych w Polsce wydaje się być wartością znikomą. Lecz tu, podobnie jak w wielu innych dziedzinach, sprawdza się zasada mówiąca o tym, że to nie wielkość, a jakość jest najważniejsza.

Ostatnie lata w tej części kraju to systematyczny rozwój, nieustające inwestycje i rosnąca ilość atrakcji nie tylko dla mieszkańców, ale również coraz chętniej odwiedzających te rejony turystów. Skatepark, liczne boiska sportowe, bieżnie, lodowisko, plenerowa scena koncertowa, sala weselna, kino, profesjonalna ścianka wspinaczkowa - to tylko część infrastruktury, z której bardzo chętnie korzystają mieszkańcy. Warto dodać, że obiekty te udostępniane są całkowicie bezpłatnie dla każdego chętnego. Czasem odwiedza je również honorowa obywatelka pochodzącą z Żarek w gminie Poraj – Magdalena Cielecka.

Wspomniane wcześniej kino to doskonały przykład tego, jak z zupełnie zrujnowanych pomieszczeń, z pomocą funduszy unijnych stworzyć można profesjonalną salę widowiskowo-kinową, której nie powstydziłoby się wiele polskich miast.

Koncerty, festyny, festiwale

Ale życie kulturalne Poraju to nie tylko budynki instytucji działających w tej branży. To także szereg wydarzeń kreowanych przez lokalnych zapaleńców: festyny, wybory miss, warsztaty kulinarne, Folkloriada Jurajska, Dni Gminy Poraj, „Imieniny Hrabiny”, Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego, „Chorońskie Prażuchy”, wystawy, kabarety i koncerty z udziałem największych gwiazd. Działa tu nawet lokalny klub sportowy Polonia Poraj.

Ciekawe szlaki turystyczne

Przez gminę przebiega wiele ciekawych i doskonale oznakowanych szlaków turystycznych idealnych na piesze, konne i rowerowe wycieczki. Pasjonaci historii znajdą tu też izbę pamięci, a w niej ekspozycję związaną z historią kopalnictwa rud żelaza i kolei żelaznej.

Poraj coraz częściej staje się przystankiem na mapach turystycznych wycieczek Polaków. Łatwo tu dotrzeć choćby pociągiem, wysiadając na dopiero co zmodernizowanym dworcu kolejowym, który pełni jednocześnie funkcję gminnej biblioteki, biura dzielnicowego, a przede wszystkim jest siedzibą doskonale wyposażonej i zorganizowanej gminnej informacji turystycznej.

Regaty, szanty i śpiew ptaków

To, co stanowi jedną z największych atrakcji i przyciąga liczne grupy odwiedzających, to urokliwy Zalew Porajski o powierzchni 550 hektarów z możliwością wynajęcia przyczep kempingowych i uprawiania sportów wodnych. Raj dla wędkarzy i gratka dla miłośników żeglowania. Cyklicznie odbywają się tu nawet regaty z udziałem najlepszych zawodników z kraju, a często również spoza jego granic. Ci, którzy pragną wypocząć w spokoju mogą skorzystać ze specjalnej strefy ciszy zmąconej jedynie delikatnym śpiewem rzadkich gatunków ptaków. Wieczorami posłuchać tu można koncertów gwiazd muzyki szantowej, a potem do rana bawić się przy blasku ogniska, w otoczeniu niezwykłych widoków. Może więc zamiast przeciskać się w gąszczu turystów na Mazurach, nad Bałtykiem czy w Zakopanem, warto rozważyć spokojne, kojące, ale bynajmniej nie nudne rejony gminy Poraj?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie