Poseł Gierada proponuje współpracę Wojciechowi Lubawskiemu. - Nie skorzystam - odpowiada prezydent Kielc

Paweł WięcekZaktualizowano 
Wojciech Lubawski i Artur Gierada
Wojciech Lubawski i Artur Gierada
"Publiczne dyskredytowanie ludzi o aspiracjach społecznych i politycznych nie służy jakości debaty publicznej" - napisał Artur Gierada w liście do Wojciecha Lubawskiego. Złożył też propozycję współpracy. - Nie skorzystam z tej ofery - odpowiada prezydent Kielc.

W zeszłym tygodniu Wojciech Lubawski poinformował, iż wystosował list do profesora Jerzego Hausnera po lekturze jego "Raportu o stanie samorządności terytorialnej". Z refleksjami Lubawskiego zapoznał się świętokrzyski poseł PO Artur Gierada. I napisał list do prezydenta Kielc.

Parlamentarzysta dużo miejsca poświęcił kwestii współpracy władz miasta z organizacjami pozarządowymi.

"Pisze Pan o potrzebie wspólnej nauki korzystania z dobrodziejstw społeczeństwa obywatelskiego, korzystania z entuzjazmu młodych, doświadczenia starszych i wspólnego podejmowania działania dla dobra publicznego. Zastanawiam się, jak zawarte konkluzje pogodzić ze stylem dialogu podejmowanego przez Pana i podległych Panu urzędników z organizacjami społecznymi. Zaprzeczeniem wzniosłych ideałów zdaje się być próba odsunięcia od wpływu na sprawy miasta przedstawicieli organizacji pozarządowych, bo trudno inaczej traktować stosunki, jakie utrzymuje Pan z pasjonatami ze Stowarzyszenia Kieleckie Inwestycje, działającą przy Ratuszu Miejską Radą Działalności Pożytku Publicznego czy zerwanie rozmów z przedstawicielami przedsiębiorców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Kielce Nasz Dom" - czytamy w liście.

"Panie Prezydencie, nie można warunkować współpracy z kimś od jego poglądów czy aspiracji politycznych. Gdybym, jako poseł, kierował się przesłanką, że ktoś będzie moim konkurentem politycznym i z tego powodu odmawiał mu współpracy, nie mógłbym wspierać większości samorządowców, którzy nie wywodzą się z Platformy Obywatelskiej oraz forsować ponadpartyjnych projektów w Sejmie. Myślę, że wszyscy wierzymy, że dobro naszego miasta nie ma barw politycznych i jest dla nas wartością nadrzędną. Publiczne dyskredytowanie ludzi o aspiracjach społecznych i politycznych nie służy jakości debaty publicznej" - stwierdził poseł Gierada.
Na koniec wyraził nadzieję, że "dzisiejsze skonfliktowanie z przedstawicielami kieleckiej strony społecznej nie wynika z Pana niechęci, a jedynie z błędów komunikacyjnych i zbyt pochopnych decyzji. Chciałbym usłyszeć, że jest Pan otwarty na dalszą dyskusję i gotowy, by przyjąć zaproszenie od tych środowisk, do wspólnej pracy na rzecz Kielc. Jeśli wyraża Pan takie zainteresowanie, jestem gotów zorganizować cykl spotkań służących porozumieniu i w konsekwencji merytorycznej dyskusji na konkretne tematy polityki naszego miasta" - podkreślił parlamentarzysta.

- Napisałem ten list, bo nie znam drugiego miasta wojewódzkiego, w którym prezydent byłby tak mocno skonfliktowany z organizacjami pozarządowymi. Znam tych ludzi i uważam, że to pasjonaci, którym, podobnie jak nam wszystkim, zależy na dobru miasta. Dlatego chciałbym doprowadzić do cyklicznych spotkań prezydenta i jego urzędników z organizacjami na konkretne tematy dotyczące miasta - wyjaśnia Artur Gierada.

Wojciech Lubawski otwarcie mówi, że nie skorzysta z oferty parlamentarzysty. - To inicjatywa czysto polityczna. Nie czuję dobrych intencji. Pan Gierada stara się w mieszać w miejskim kociołku i ciągle dokłada ognia do pieca, zupełnie niepotrzebnie. Żadnego mediatora mi nie potrzeba. Mam swoją ocenę sytuacji i nie zmienię zdania - zaznacza.

Wyjaśnia dlaczego. - Ze Stowarzyszeniem Kieleckie Inwestycje współpracowaliśmy do momentu, kiedy wyszli przeciwko miastu pisząc do ministerstwa, by zablokować inwestycję. Okazali się szkodnikami i dla mnie są wrogami. Michał Braun (przewodniczący Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego - przyp.red.) zasłania się wolontariatem budując swoją pozycję polityczną i dla mnie jest to niemoralne. Nie znam jego innej działalności poza pomaganiem samemu sobie. Z kupcami też rozmawiałem. Jeśli pan Michalski (Sebastian, członek Stowarzyszenia Kielce Nasz Dom, który od kilku tygodni rozmawiał z Lubawskim o ożywieniu centrum miasta - przyp.red.) twierdzi, że najwyższy czas zmienić prezydenta, to musi rozmawiać nie ze mną tylko ze swoim kandydatem. Nie mogę być partnerem dla kogoś, kto marzy, by zrzucić mnie ze stanowiska - mówi Wojciech Lubawski.

Na te słowa natychmiast zareagował Michał Braun. Przewodniczący… wysłał list do Lubawskiego, w którym odniósł się do zarzutów pod swoim adresem.

"Jestem osobą, która od wielu lat zaangażowana jest działalność pozarządową i wolontariacką nie tylko w Kielcach, Polsce ale i za granicą. Jestem przekonany, że Pana opinia wynika z nieznajomości i niezrozumienia mojej działalności zarówno w Radzie Działalności Pożytku Publicznego jak i w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach, ale także działania i roli organizacji pozarządowych. Pana wypowiedź dotyka osobiście nie tylko mnie, ale także osoby, z którymi współpracuję. Sytuacja trzeciego sektora w Kielcach wciąż nie napawa optymizmem, a statystyki są dla nas bezlitosne - jedną z przyczyn mogą być właśnie problemy współpracy na linii Urząd Miasta - organizacje pozarządowe" - napisał Braun.

"Jestem przekonany, że w Kielcach potrzebna jest dyskusja na ten temat stowarzyszeń i fundacji oraz roli obywateli w życiu miasta, a dzisiejsza Pana wypowiedź jest doskonałą okazją, aby takową zorganizować" - dodał. Na koniec zaprosił Wojciecha Lubawskiego "na otwartą dyskusję na temat trzeciego sektora".

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 49

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jest oczywistą oczywistością iż wszelkie działania Prezydenta Lubawskiego to działania człowieka o cechach "narcyzmu" i kabotyństwa. Ignoruje nie tylko Pana Brauna ale także inne znaczące osoby działające w tzw. 3 filarze jak chociażby Robert Biernacki ambasador fundacji Jaśka Meli "Poza Horyzonty"

u
ubespieczyciel

i jego rodzinka też-w GW pisali że żonka jego zachaczyła się w Muzeum Wsi na intratnym etacie ,ciekawe jak szybko rodziny naszych polityków isamorządowców znajdują zatrudnienie w budżetówce

G
Gość
Gierada szybciej mówi jak myśli, szkoda tylko że problemów bezrobocia z trybuny sejmowej nie mówi

On nie ma takich problemów ...
z
z miasta

Gierada szybciej mówi jak myśli, szkoda tylko że problemów bezrobocia z trybuny sejmowej nie mówi

G
Gość

A co z tą 7 tyle obietnic posłów naszych i ....

G
Gość
już posłów i senatorów mamy z zewnątrz ))
wstyd i żenada, żeby tak się gryźć, że nawet parlamentarzystów nie wybieramy swoich. wybierzmy jeszcze prezydenta z Radomia albo Pionek i będziemy mieli to na co zasługujemy. zgraja miernot z podkieleckich wiosek! co drugiego dziadek, na krowim g..ie się ślizgał w drodze na pastwisko.

A ty gdzie masz korzenie swoje? Z wpisu wynika ze bruku sięgają.
A
ANTY BRAUN
Pan poseł proponuje współpracę? A ciekaw jestem w czym. Przecież chyba to nie jego pierwsza kadencja w Sejmie. Nie przypominam sobie problemów naszego miasta w których rozwiązaniu pomógł na szczeblu rządowym. Podobno ma aspiracje na Prezydenta Kielc. A no to teraz wszystko jasne. Tzw. organizacje pozarządowe zawsze były pupilkiem PO do zdobywania głosów. A czy Pan Braun to czasem nie ten dzentelmen, którego towarzystwo narobiło wstydu Kielcom w Gotcie w Niemczech, gdy zrobili suto zakrapianą bibe w hotelu i potem trzeba się było za nich tłumaczyć? Przepraszam ale taka organizacja dla mnie jest mało wiarygodna. Stowarzyszenie kupców z Sienkiewicza niezadowolonych bo im obroty spadły? A dlaczegóż to oni mają mieć lepiej niż ludzie zwalniani z pracy bo zakłady upadają. Każdy ma swój krzyż. Czemu za pieniądze podatników wspomagać nieumiejących się zachować wolontariuszy czy wąską grupę interesów ja się pytam?

Gajowy popieram cię w 100 proc. U nas w Kielcach to są organizacje pseudopozarządowe. Chcą nie wiadomo czego, ale sami nie tworzą nic dla miasta co miałoby jakąś wartość. Nie głosowałem na Lubawskiego i nigdy nie zagłosuję. Nie lubię go, ale tutaj akurat ma rację. I ty też.
A
ANTY BRAUN

Wkurza mnie lekceważący stosunek wąsacza do organizacji pozarządowych, ale mówcie mi co chcecie - w przypadku Brauna trafił w samo sedno. To karierowicz, który dzięki działalności pseudospołecznej (bo czy ten człowiek stworzył jakikolwiek sensowny projekt?) i wolontariatowi, buduje swoją pozycję polityczną. Wykorzystuje do tego również swoje znajomości w PO i kontakty tatusia - byłego polityka Unii Wolności, a obecnie prezesa TV. Zobaczycie - niedługo włączy się w politykę. Będą wybory i będzie kandydować. Zresztą kiedyś już próbował dostać się do rady miasta, ale przepadł. Teraz postanowił sobie to odbić i kreuje się politycznie, wciskając kit naiwnej młodzieży, że robi jakiś społeczny wolontariat. Lubawski jest bucowaty, ale jednocześnie niegłupi i świetnie gościa rozpracował.

M
Matematyk
no niestety, z SKI sprawa wygląda tak, że gdyby nie pismo do ministerstwa to mielibyśmy już 'prawie' w budowie kolejną autostradę z ekranami do okoła i brak wjazdu w ulice piekoszowską dla autobusów, z beznadziejnym układem przystanków. Przyjechali eksperci i powiedzieli to samo, stąd zmiany w projekcie. Bo dyskusji z kieleckimi włodarzami nie było, także była to jedyna droga żeby coś wyratować. Ale oczywiście prezydent wie swoje - SKI chciało zaszkodzić, jeszcze nie wiadomo co na tym piśmie zyskali, ale na pewno intencji czystych nie mieli.

Ten nasz Prezydent, to typowy przykład Narcyza. On jest najpiękniejszy, najmądrzejszy, a cała reszta jest Be. No ,ale jeśli to prawda, że wspópraca z 697 Stowarzyszeniami układa Mu się wysmienicie, ale nie dogaduje się tylko z trzema ,których głównym zadaniem jest wykopać Bufona, to ma rację. W Kielcach działa ponoć 700 organizaci pozarządowych. Tylko 3 z nich mu nie wazelinują. Stąd taka piękna proporcja.
G
Gość
Braun jr. , Michalski, Grudziński, Wolski, Olszewski, Łęcki, Stradomski, Pyrek, Kowalczyk - to grupa wybitnych kieleckich intelektualistów

Zależy kto ocenia ich intelekt. Pewnie dla kogoś mogą takimi być.
M
Marks

Braun jr. , Michalski, Grudziński, Wolski, Olszewski, Łęcki, Stradomski, Pyrek, Kowalczyk - to grupa wybitnych kieleckich intelektualistów

H
Henio Kutashi
już posłów i senatorów mamy z zewnątrz ))
wstyd i żenada, żeby tak się gryźć, że nawet parlamentarzystów nie wybieramy swoich. wybierzmy jeszcze prezydenta z Radomia albo Pionek i będziemy mieli to na co zasługujemy. zgraja miernot z podkieleckich wiosek! co drugiego dziadek, na krowim g..ie się ślizgał w drodze na pastwisko.

Wszyscy tylko nie podkieleccy Kozojebcy!!!!!!.
r
romej

już posłów i senatorów mamy z zewnątrz ))
wstyd i żenada, żeby tak się gryźć, że nawet parlamentarzystów nie wybieramy swoich. wybierzmy jeszcze prezydenta z Radomia albo Pionek i będziemy mieli to na co zasługujemy. zgraja miernot z podkieleckich wiosek! co drugiego dziadek, na krowim g..ie się ślizgał w drodze na pastwisko.

g
gość

Braun? Szkoda gadać. Skorzystałem kiedyś z porady pewnej kieleckiej instytucji, której miał udzielić EKSPERT. Okazał się nim być ten młody człowiek - Pan Braun junior. Porada - żenada.

a
adaśko
Szanowni Panstwo urzednicy lacznie z Maciejem- zabierzcie sie do roboty a nie bzdury na polecenie wypisywac na forum!!! Buleczki juz zjedzone, ciasteczka tez??? Kawka wypita?? Do roboty!

Czyli koniec miłości , majtki na d*** ...
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3