Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł Michał Cieślak do rolników w Świętokrzyskiem w sprawie zgłaszania strat w uprawach z powodu suszy

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Michał Cieślak, świętokrzyski poseł z partii Porozumienie.
Michał Cieślak, świętokrzyski poseł z partii Porozumienie. archiwum
Świętokrzyski poseł z partii Porozumienie Michał Cieślak do rolników w Świętokrzyskiem w sprawie zgłaszania strat w uprawach z powodu suszy. - Informuję o możliwości składania wniosków o oszacowanie szkód przez rolników, których gospodarstwa rolne zostały dotknięte negatywnymi skutkami wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego suszy - mówi Michał Cieślak.

W Polsce od wielu tygodni trwa susza. W związku z tym na mocy decyzji ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Ardanowskiego wojewodowie zostali zobowiązani do bieżącego monitorowania sytuacji w swoich regionach i przedstawiania właściwych raportów. Po oszacowaniu strat w produkcji rolnej minister rolnictwa rozważy możliwość zgłoszenia stanu klęski do Europejskiego Funduszu Solidarności.

- Tym samym informuję o możliwości składania wniosków o oszacowanie szkód przez rolników, których gospodarstwa rolne zostały dotknięte negatywnymi skutkami wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego suszy. W tym celu należy niezwłocznie wystąpić do właściwego wójta lub burmistrza z właściwym wnioskiem - mówi Michał Cieślak, świętokrzyski poseł z partii Porozumienie.

Po otrzymaniu zgłoszenia włodarz zobowiązany będzie do wystąpienie z wnioskiem o powołanie przez wojewodę komisji do spraw szacowania szkód w rolnictwie. - Znaczna cześć upraw rolnych i sadowniczych w wyniku długo trwającej suszy obniżyła plony nawet powyżej 40 procent, co wpłynie zapewne w najbliższym czasie na istotne straty w gospodarstwach rolnych. W przeciwieństwie do poprzednich lat szacowaniu szkód będą podlegać również użytki zielone - informuje Michał Cieślak.

- Dodatkowo klimatyczny bilans wodny w Polsce wygląda dziś krytycznie. Od 2006 roku pogarsza się sytuacja wodna, a poziom retencji wody opadowej w Polsce jest poniżej sześciu procent. Oznacza to, że gromadzimy poprzez retencję gleby i zbiorniki wodne jedynie sześć procent wody, która opada z deszczem na teren naszego państwa. Dlatego przed nami stoją wielkie wyzwania z zakresu przebudowy całej gospodarki wodnej w Polsce pod kątem gromadzenia wody dla rolnictwa, przemysłu i produkcji żywności- dodaje poseł Michał Cieślak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie