Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszkodowani w pracy

Robert FELCZAK, <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
Barbara Kaszycka
Barbara Kaszycka

Na pytania naszych czytelników dotyczące wypadków przy pracy i świadczeń przysługujących pracownikom z tego tytułu odpowiadała Barbara Kaszycka. Oto najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi.

* Kiedy może być mowa o wypadku przy pracy?

- Wyłącznie w przypadku zdarzenia, które spowodowało uraz lub śmierć, ale tylko takiego, które nastąpiło w związku z pracą wykonywaną w okresie podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu.

* Jakie świadczenia przysługują z tytułu wypadku przy pracy?

- Są to zasiłki chorobowy i wyrównawczy, świadczenie rehabilitacyjne, jednorazowe odszkodowanie, renta z tytułu niezdolności do pracy, renta szkoleniowa, renta rodzinna i dodatek pielęgnacyjny.

* Co to jest renta wypadkowa oraz komu i kiedy się należy?

- Jest to świadczenie przysługujące ubezpieczonemu z funduszu wypadkowego. Należy się ubezpieczonemu pracownikowi, który w wyniku wypadku lub choroby zawodowej stał się niezdolny do pracy. Renta wypadkowa jest świadczeniem o charakterze długoterminowym. W zależności od stopnia niezdolności do pracy może więc zostać przyznana z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy. Jeśli niezdolność do pracy jest trwała przysługuje renta stała, a jeśli okresowa to renta okresowa. Decyzję w sprawie rent wypadkowych wydaje ZUS. Warto jednak wiedzieć, że prawo do renty wypadkowej nie przysługuje osobie, która uległa wypadkowi w wyniku naruszenia przepisów bhp, wskutek rażącego niedbalstwa lub wykonywania pracy w stanie nietrzeźwości.

* Kiedy można skorzystać z renty szkoleniowej?

- Wówczas, gdy ubezpieczony pracownik ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie, ale tylko wynikającą z wypadku przy pracy lub chorobą zawodową, musi się przekwalifikować, aby podjąć pracę w innym zawodzie. Taka renta jest przyznawana na sześć miesięcy, okres ten może jednak zostać wydłużony o maksymalnie 30 miesięcy.

Przyczyny wypadków

Najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy nie jest zły stan maszyn czy pojazdów. Niestety, to ludzie są "czynnikiem ryzyka". Ze statystyk Inspekcji Pracy wynika, że nieprawidłowe zachowanie się pracowników jest przyczyną ponad połowy wypadków. Zły stan urządzeń technicznych, rusztowań, nawierzchni itd. to przyczyny około 12 procent wszystkich zdarzeń. A ponad 11 procent wypadków to efekt nieprzemyślanej organizacji pracy.

Nasz ekspert Barbara Kaszycka

Od 15 lat pracuje w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Kielcach. Obecnie nadinspektor i rzecznik prasowy tej instytucji. Wcześniej Barbara Kaszycka pracowała w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Wydziale Zatrudnienia Urzędu Wojewódzkiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie