MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Potężne ćwiczenia strażaków w zakładzie Bałtykgaz pod Pińczowem. Zaangażowanych było ponad 200 ratowników

Elżbieta Zemsta
Elżbieta Zemsta
Ćwiczenia wojewódzkie świętokrzyskiej straży pożarnej pod kryptonimem "Bałtykgaz" na terenie powiatu pińczowskiego.
Ćwiczenia wojewódzkie świętokrzyskiej straży pożarnej pod kryptonimem "Bałtykgaz" na terenie powiatu pińczowskiego. mł. bryg. Radosław Sidor i mł. asp. Paweł Dwojak KP PSP Ostrowiec Św., str. Agnieszka Wardecka KW PSP Kielce, str. Arkadiusz Sosnowski KM PSP Kielce
Wyciek gazu z cysterny, osoby uwięzione na wysokości około 50 metrów i poszkodowani przygnieceni stalowymi konstrukcjami - to tylko kilka z epizodów, jakie założono na potrzeby wojewódzkich ćwiczeń świętokrzyskich strażaków. Tym razem ratownicy trenowali na terenie zakładu Bałtykgaz w powiecie pińczowskim.

Wojewódzkie ćwiczenia świętokrzyskiej straży pożarnej w zakładzie pod Pińczowem

W wojewódzkich ćwiczeniach świętokrzyskich strażaków, które odbyły się w czwartek, 25 kwietnia w miejscowości leszcze pod Pińczowem uczestniczyło ponad 200 strażaków, 50 pojazdów ratowniczo-gaśniczych z terenu całego województwa świętokrzyskiego, w tym cztery Specjalistyczne Grupy Ratownicze. Jak podkreślał starszy kapitan Marin Bajur, rzecznik prasowy świętokrzyskiej straży pożarnej:- Zawsze podczas tego typu manewrów przyświecała nam dewiza: „Im więcej potu na treningu, tym mniej krwi w boju”.

Zobacz zdjęcia:

Na potrzeby ćwiczeń założono pięć epizodów. Strażacy musieli między innymi poradzić sobie z awarią zaworu bezpieczeństwa na zakopcowanym zbiorniku LPG, Z wyciekiem gazu LPG z cysterny w pobliżu zakładu, musieli ewakuować osoby poszkodowane z dachu jednego z obiektów w zakładach Bałtykgaz z wysokości ponad 50 metrów oraz ratować osoby przygniecione ciężkimi, stalowymi elementami.

- W manewrach udział brali strażacy z terenu całego województwa świętokrzyskiego. Wykorzystywano zarówno potencjał ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej jak i Ochotniczych Straży Pożarnych. Oprócz strażaków w ćwiczeniach udział brali również policjanci, ratownicy medyczni oraz podmioty odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe gminne i powiatowe - wyjaśniał starszy kapitan Marcin Bajur i dodawał: - Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie procedury działania określone w Zewnętrznym Planie Operacyjno – Ratowniczym.

Rolę Kierującego Działaniem Ratowniczym na poziomie taktycznym piastował w trakcie manewrów zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Marcin Machowski. Szefem sztabu był naczelnik Wydziału Operacyjnego KW PSP Kielce brygadier Marcin Nyga.

Na miejscu, podczas podsumowania ćwiczeń obecny był także świętokrzyski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Krzysztof Ciosek, który docenił zaangażowanie strażaków w działaniach oraz podkreślił jak ważną rolę w procesie doskonalenia zawodowego strażaków pełnią manewry.

Następne tego typu ćwiczenia przewidziane są w powiecie ostrowieckim jesienią tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie