MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Potężny zastrzyk unijnej kasy dla świętokrzyskiej oświaty

Paweł WIĘCEK [email protected]
Przedszkole „unijne” w miejscowości Micigózd, gmina Piekoszów. W całej gminie jest ich już sześć, wójt chce, by powstało jeszcze drugie tyle.
Przedszkole „unijne” w miejscowości Micigózd, gmina Piekoszów. W całej gminie jest ich już sześć, wójt chce, by powstało jeszcze drugie tyle. Fot. Łukasz Zarzycki
W nowym rozdaniu pieniędzy z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki do wzięcia jest aż 68 milionów złotych. Pójdą one na zakładanie nowych przedszkoli i rozwój już istniejących, organizację zajęć pozalekcyjnych dla uczniów oraz podnoszenie jakości kształcenia zawodowego.

Pula do podziału na rok 2010 jest o 15 milionów złotych większa niż rok temu. Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego, które prowadzi program, jeszcze w lutym zacznie przyjmować wnioski do konkursu o pieniądze.

MILIONY DLA MALUCHÓW

Jednym z ważniejszych działań w ramach tego programu jest zakładanie nowych przedszkoli i rozwój placówek, które już istnieją. W jaki sposób? Poprzez wydłużanie czasu ich pracy lub wprowadzanie dodatkowych zajęć dla dzieci, na przykład z języka angielskiego czy spotkań z logopedą. Na ten cel przeznaczono w sumie 27,5 miliona złotych. Pieniądze trafią głównie do małych miejscowości i wsi, gdzie dostęp do wychowania przedszkolnego jest szczególnie utrudniony. Zmiana tej sytuacji to wyrównywanie szans dzieci z dużych ośrodków miejskich i wsi.

- Wychowanie przedszkolne ma kapitalne znaczenie dla osiągnięć ucznia na dalszych etapach edukacyjnych. Dzięki pieniądzom unijnym powstają przedszkola, a nasze województwo przestaje być białą plamą, jeśli chodzi o wychowanie przedszkolne - mówi Lucjan Pietrzczyk, świętokrzyski wicekurator oświaty.

Rzeczywiście. W przeciągu dwóch lat, od kiedy rozdawane są pieniądze w obszarze edukacji, powstało 195 "unijnych" przedszkoli i punktów przedszkolnych. Te gminy, które skorzystały z tej możliwości, mają o programie entuzjastyczne wręcz zdanie. - U nas działa już sześć takich przedszkoli, będziemy składać wnioski o sześć kolejnych. To działanie jest bardzo potrzebne, co widać po frekwencji dzieci w przedszkolach - mówi Tadeusz Dąbrowa, wójt gminy Piekoszów.

PRZEPUSTKA DO PRZYSZŁOŚCI

Najwięcej funduszy, 29 milionów, przeznaczono w tym roku na organizację zajęć pozalekcyjnych w szkołach, także przede wszystkim z terenów wiejskich. Chodzi tu zwłaszcza o to, by uczniowie rozwijali tak zwane kompetencje kluczowe, niezbędne do samorealizacji, rozwoju osobistego oraz zdobycia zatrudnienia.

Te działania cieszą się największym zainteresowaniem szkół. Nic dziwnego, bo dodatkowe lekcje z języka polskiego, informatyki, języka obcego czy nauk przyrodniczo-matematycznych dla uczniów są przepustką do wyższego poziomu kształcenia, a co za tym idzie lepszych szkół ponadgimnazjalnych czy studiów, a dla nauczycieli źródłem dodatkowych dochodów.

10 DLA "ZAWODÓWEK"

Jest i dobra wiadomość dla szkół zawodowych. W najbliższym czasie może do nich trafić w sumie 10 milionów złotych. Dla niedoinwestowanego kształcenia zawodowego to w gruncie rzeczy kropla w morzu potrzeb, ale zawsze coś. Pieniądze umożliwią zakup nowoczesnych pomocy naukowych, organizację dodatkowych zajęć, a także rozwój współpracy z firmami i instytucjami rynku pracy w celu dostosowania kwalifikacji absolwentów do potrzeb regionalnych pracodawców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie