Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat pińczowski świętował tegoroczne dożynki w Złotej. Gwiazdą był zespół Bayer Full (zdjęcia)

Michał IMOSA [email protected]
W obchodach święta plonów gościem specjalnym była Irena Moskwa (w środku) wdowa po zmarłym w końcu czerwca staroście pińczowskim.
W obchodach święta plonów gościem specjalnym była Irena Moskwa (w środku) wdowa po zmarłym w końcu czerwca staroście pińczowskim. Alicja Mazurek
Aura okazała się przyjazna dla powiatowych dożynek w Złotej - tuż przed rozpoczęciem święta plonów deszcz przestał padać. Ceremonii nadano piękną oprawę a rekordowe tłumy gości miały powody do zadowolenia.

[galeria_glowna]
W południe w kościele pod wezwaniem Świętej Urszuli Ledóchowskiej ksiądz proboszcz Jacek Miernik odprawił nabożeństwo dziękczynne dla rolników z całego powiatu. Poświecił także przepiękne wieńce, które wybrano w gminach, aby zaprezentować całemu powiatowi. Z kościoła dożynkowy korowód wyprowadzała kapela rodzinna Olbryszanie ze Złotej, która także przygrywała w czasie części oficjalnej.
Miłym i wzruszającym akcentem było nie tylko samo krótkie wystąpienie gospodarza dożynek wójta Tadeusza Sułka, ale przede wszystkim urzędującego od niedawna starosty pińczowskiego Zbigniewa Kierkowskiego. Powitał on gościa specjalnego obchodów - panią Irenę Moskwę, wdowę po zmarłym w czerwcu staroście pińczowskim. - To świętej pamięci Jan Moskwa rozpoczął przygotowania do tych dożynek, a ja jedynie wsparłem finał jego działań - mówił Zbigniew Kierkowski.

Bochen dożynkowego chleba dzielili w tym roku starostowie - Alina Sobieraj z Miernowa i Jan Młyńczak z Pasturki, którzy z dostojeństwem częstowali pajdami dożynkowych gości. Część oficjalna była także okazją do wręczenia odznaczeń dla wzrokowych rolników z całego powiatu i wyróżnień w konkursach na najpiękniejsze gospodarstwa rolne. Na dożynkach wojewódzkich w Bogorii powiat pińczowski reprezentował będzie wieniec z gminy Kije a konkretnie przygotowany Koło Gospodyń Wiejskich w Kliszowie.

Potem estradę przed amfiteatrem na stadionie wypełnił blok artystyczny o czysto folklorystycznym brzmieniu. Zanim jednak scenę oddano we władanie kapelom i zespołom śpiewaczym, wystąpiła gwiazda, czyli zespół Bayer Full - stadion wypełnił się do ostatniego miejsca miłośnikami tej grupy. Zespół wykonał swoje największe przeboje.

Potem występowali już rodzimi artyści. Zagrał zespół Przystań, wystąpiły Złocowianki i rodzinna kapela Olbryszanie, a po niej zespół dziewczęcy Działoszanki i kapela Działoszacy - czyli dwa kultowe zespoły nauczyciela muzyki i wirtuoza harmonii polskiej - Adama Kocerby. Wystapiły także kapela Kasztelanie z Kij i Koło Gospodyń Wiejskich z Tura Dolnego w gminie Michałów a na finał - kapela Ponidzie Maćka Sobonia z Pińczowa i Chór Strażacki Pełczyszczanie z Pełczysk. Dożynki zakończyła zabawa taneczna a przygrywał zespół Pakt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie