Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat Starachowicki ma już 25 lat. Były wspomnienia, podziękowania i plany na przyszłość. Zobacz zdjęcia

Mateusz Dudzik
Mateusz Dudzik
Skuteczności oraz dokonań gratulował władzom między innym wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki
Skuteczności oraz dokonań gratulował władzom między innym wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki Fot. Starostwo Powiatowe w Starachowicach
Powiat Starachowicki ma już 25 lat. Z tej okazji odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu w Starachowicach, na której przyjęto m.in. Deklarację okolicznościową z okazji rocznicy. Były też wspomnienia, podziękowania i plany na przyszłość. Zobacz zdjęcia z tej uroczystości.

Powiat Starachowicki ma już 25 lat. Były wspomnienia, podziękowania i plany

Posiedzenie odbyło się tradycyjnie na sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach. Wzięli w nim udział zarówno radni, jak i członkowie zarządu powiatu, nie tylko tej ale także minionych kadencji, przedstawiciele województwa, miast i gmin tworzących społeczność samorządową powiatu, ale też pracownicy powiatu, jego jednostek organizacyjnych oraz przedstawiciele służb, inspekcji i straży.

Obrady prowadził wiceprzewodniczący Rady Ryszard Nowak, który zastąpił w tej roli nieobecną z powodów zdrowotnych przewodniczącą Bożenę Wronę. Rada przyjęła przez aklamację specjalną deklarację z okazji 25-lecia powiatu, w której stwierdzono m.in. iż Powiat Starachowicki swoją dotychczasową działalnością potwierdził zasadność jego utworzenia, a samorządowcy udowodnili, że potrafią, oszczędnie i efektywnie gospodarować majątkiem publicznym.

W programie znalazł się również rys historyczny, który wygłosił pierwszy przewodniczący Rady Powiatu, a obecnie wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski.

– Początki nie były łatwe. Powiat nie miał nawet siedziby, mieliśmy zająć budynek po urzędzie rejonowym, który działał jeszcze przy ulicy Mrozowskiego, obecnie Oświatowej. Nie było statutu powiatu, nie było regulacji wewnętrznych, które pozwoliłyby zorganizować struktury powiatu. Wybory odbyły się 11 października 1998 roku, a pierwsza sesja 10 listopada tego samego roku, wtedy też zostały wybrane władze. Formalnie powiat rozpoczął działalność 1 stycznia 1999 roku – wspominał Dariusz Dąbrowski.

Wśród najważniejszych dokonań wymienił utworzenie muzeum, dokończenie budowy szpitala, przejęcie zabytkowej kolei wąskotorowej, ale też przebudowę dróg i inwestycje w oświacie.

Z kolei starosta Piotr Ambroszczyk podziękował wszystkim samorządowcom, a także pracownikom powiatu i jego jednostek za 25 lat dobrej pracy na rzecz samorządu powiatowego, bo – jak podkreślał – każdy z nich ma swój udział w dorobku oraz rozwoju powiatu starachowickiego.

W swym wystąpieniu mówił o współczesności i planach na przyszłość.

- W ciągu ostatnich dwóch lat mocno przyspieszyliśmy. Powiat nigdy nie inwestował tyle co teraz. Jeszcze dwa lata temu budżet powiatu wynosił 120 mln zł, obecnie jest to ponad 240 mln zł, z czego blisko połowa idzie na inwestycje – mówił starosta, dodając że nie byłoby to możliwe, gdyby nie pozyskanie środków zewnętrznych, głównie rządowych, ale też wsparcie ze strony samorządów. Zaowocowały to szeregiem inwestycji, zwłaszcza w infrastrukturze drogowej, łącznie z tą najważniejszą czyli budową wiaduktu.

- Przez wiele lat mieszkańcy czekali na tę inwestycję, która znacząco poprawi jakość poruszania się w mieście. Jest to także najkosztowniejsza budowa w dziejach powiatu – mówił starosta, nie pomijając przy tym inwestycji w zakresie termomodernizacji szkół czy ciągłej poprawy jakości świadczeń medycznych.

Skuteczności oraz dokonań gratulowali władzom – wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki, a także Jan Maćkowiak Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, podkreślając że „bez powiatu starachowickiego nie byłoby województwa świętokrzyskiego”.

Nie zabrakło też głosu byłych starostów. Andrzej Matynia mówił o służebnej roli samorządów.

- Jeśli o tym samorządowcy zapominają to nie myślą o ludziach, którzy na danym terenie mieszkają. Najważniejsza jest znajomość potrzeb i umiejętność rozwiązywania problemów – mówił Andrzej Matynia.

Z kolei Danuta Krępa zwróciła uwagę na rolę powiatu, na którym spoczywa ogromna odpowiedzialność za ludzi, realizację potrzeb i oczekiwań mieszkańców.

Jubileuszu winszowali Powiatowi: Mirosław Seweryn, wójt gminy Mirzec, a także radny Sejmiku – Andrzej Pruś. Obaj, związani mocno z powiatem, pracowali w Starostwie. W przypadku wójta Mirosława Seweryna było to aż 16 lat, które – jak przyznał – miło wspomina i które stały się bardzo przydatne w jego późniejszej pracy.

Wszyscy obecni na sesji zostali uhonorowani pamiątkowymi złotymi herbami.

Po części oficjalnej przyszła pora na świętowanie w iście artystycznym stylu. Na scenie pojawili się artyści z Parku Kultury w Starachowicach: chór kameralny Portamento pod dyrekcją Pani Bożeny Magdaleny Mrózek oraz solistki Aleksandry Skiby ze studia wokalnego z Parku Kultury prowadzonego przez Pana Piotra Mrózka.

Nie mogło zabraknąć także urodzinowego tortu.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie