Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiatowe Święto Plonów i Dożynki Diecezjalne w Sandomierzu. Wspaniałe widowisko na rynku. Wieniec z Łoniowa najpiękniejszy [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
Wieniec dożynkowy wykonany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich “Łoniowianki” w gminie Łoniów będzie reprezentować powiat sandomierski na XX Wojewódzkim Święcie Plonów w Kielcach.
Wieniec dożynkowy wykonany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich “Łoniowianki” w gminie Łoniów będzie reprezentować powiat sandomierski na XX Wojewódzkim Święcie Plonów w Kielcach. Klaudia Tajs
Wieniec dożynkowy wykonany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich “Łoniowianki” w gminie Łoniów będzie reprezentować powiat sandomierski na XX Wojewódzkim Święcie Plonów w Kielcach. W Sandomierzu na Rynku odbyło się Święto Plonów połączone z Dożynkami Diecezjalnymi.

Po uroczystym nabożeństwie dziękczynnym w bazylice katedralnej, któremu przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz korowód z wieńcami, prowadzony przez Sandomierską Orkiestrę Dętą, przeszedł na płytę Rynku. Relacje z i zdjęcia z mszy Wspaniałe powiatowe dożynki w Sandomierzu z konkursem wieńców. Świętowanie zaczęła uroczysta msza [ZDJĘCIA]

Tam delegacje zaprezentowały na postumentach sześć dożynkowych wieńców i dwa kosze. Część obrzędowa rozpoczęła się od przekazania przez starostów dożynek Katarzynę Zając z Obrazowa, współwłaścicielkę gospodarstwa sadowniczego i Wojciecha Chmiela, sandomierzanina, miłośnika folkloru, symbolu dożynek, bochnów chleba gospodarzom miasta i powiatu: staroście Marcinowi Piwnikowi oraz burmistrzowi Sandomierza Marcinowi Marcowi.

Katarzyna Zając wręczając chleb powiedziała. - Zacni gospodarze, przyjmijcie od nas w darze ten chleb upieczony z tegorocznych zbiorów - zaakcentowała. - Dzielcie go sprawiedliwie, nie za dużo, nie za mało, aby wszystkim w regionie po równo się dostało. Aby każda polska rodzina była w tym szczęśliwa, że jej nie zabraknie chleba do przyszłego żniwa.
Starosta Marcin Piwnik dziękując rolnikom i sadownikom za ciężką pracę powiedział. - Dziękujemy wam za codzienny trud, będziemy robili wszystko, aby ten chleb, który również jest symbolem solidarności, był sprawiedliwie dzielony, i aby nikomu go nie zabrakło - powiedział starosta Piwnik.

Burmistrz Marcin Marzec dodał, że święto plonów to święto niezwykle radosne. - Dziś radujemy się ze wszystkimi gospodarzami, rolnikami - dodał burmistrz. - Dziękujemy za ten trud, za pracę. Życzymy udanego dnia w to święto plonów, w Sandomierzu.

Słowa podziękowania i uznania w stronę rolników i sadowników powiatu sandomierskiego skierowała także poseł Platformy Obywatelskiej Marzena Okła-Drewnowicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Kwitek i eurodeputowany Polskiego Stronnisctwa Ludowego Adam Jarubas oraz Marek Jońca. członek zarządu województwa i Anna Paluch, wiceszefowa świętokrzyskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Następnie każda z delegacji zaprezentowała swój wieniec i kosz przybliżając jego symbolikę. Swoje wieńce i kosze zaprezentowali przedstawiciele miast i gmin Klimontów, Koprzywnica, Zawichost, Sandomierz, gminy Łoniów, sołectwa Chwałki,
gminy Samborzec. Był także wieniec diecezjalny, uwity przez przedstawicieli parafii Kopki w gminie Rudnik nad Sanem.

Wieńce były oceniane przez komisję konkursową pod przewodnictwem Katarzyny Pisarczyk, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu. Komisja postanowiła wyróżnić wszystkie wieńce i przyznać nagrodę w wysokości 500 złotych. Komisja uznała także, że wieniec dożynkowy wykonany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich “Łoniowianki” w gminie Łoniów będzie reprezentować powiat sandomierski na XX Wojewódzkim Święcie Plonów w Kielcach, które odbędzie się 12 września.

Delegacja gminy Łoniów nie kryła radości z faktu przyznania tak zaszczytnego, jakim jest otrzymanie tytułu najpiękniejszego wieńca dożynkowego powiatu sandomierskiego w 2020 roku. Pracę nad przygotowaniem wieńca przybliżył Marek Bisztyga, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie. – Pierwsze zboża do tego wieńca zbierane były w polu już w maju - mówił dyrektor Marek Bisztyga. - Aby uzyskać piękny, naturalny kolor, były one suszone źdźbłami w dół. Nasz wieniec został uwity z kłosów wszystkich zbóż. Jest tam pszenica, jest jęczmień, pszenżyto, są i ziarna owsa. Wpleciona została również gałązka leszczyny , gdyż jak głosi starodawna legenda, Święta Rodzina, uciekając do Egiptu, schroniła się w cieniu pod leszczyną. Niech ta leszczyna da błogosławieństwo nam wszystkim żyjącym w naszym pięknym powiecie i naszej ojczyźnie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie