Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiatowy Dzień Sołtysa w Opatowie. Wystąpił kabaret Czwarta Fala, były też prezenty

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Tak wyglądał Dzień Sołtysa w Opatowie
Tak wyglądał Dzień Sołtysa w Opatowie Sandra Krakowiak
W piątek, 10 marca odbyły się uroczyste obchody Dnia Sołtysa w powiecie opatowskim. Gwiazdą wieczoru był kabaret Czwarta Fala. Przygotowano wiele atrakcji i występów artystycznych.

Powiatowy Dzień Sołtysa w Opatowie

Dzień Sołtysa to wyjątkowe święto, podczas którego dziękujemy sołtysom za ich ciężką pracę na rzecz wiejskich społeczności.

Kabaret Czwarta Fala w Opatowie

Powiatowe obchody Dnia Sołtysa zorganizowano w Opatowie. W hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego imienia Bartosza Głowackiego na sołtysów czekały upominki oraz niezwykły występ kabaretu Czwarta Fala, który znakomicie zobrazował życie polskiej wsi i polskiego sołtysa, oczywiście z przymrużeniem oka.

Powiatowy Dzień Sołtysa to pierwsza taka impreza, zorganizowana w tak uroczysty sposób w powiecie opatowskim podkreśla starosta Tomasz Staniek.
- To uroczysta gala, podczas której chcieliśmy docenić pracę sołtysów. To bardzo ważna funkcja na wsi, historyczna, bo już na przełomie XII i XIII wieku, sołtys był zasadźcą, kształtował życie społeczne. Od 90 roku sołtys pełni funkcję administracyjną – mówi starosta.

Poseł Agata Wojtyszek wyraziła radość z tego, że w powiecie opatowskim odbywa się tak piękne święto, które przede wszystkim jest uhonorowaniem pracy sołtysów.

- Sołtysa każdy zna w danym sołectwie, to właśnie do niego, jako do pierwszego, zwracają się mieszkańcy ze swoimi problemami a napis, który widnieje na jedynym pomniku sołtysa w Wąchocku, jest naprawdę bardzo wyraziste „sołtys na zagrodzie, równy wojewodzie”. Powiedziałabym, że jest jeszcze ważniejszy, bo to tu jest clou tego wszystkiego co się na wiosce dzieje

– powiedziała.
Pani poseł zaznaczyła, że rząd pracuje w tej chwili nad programem, który pozwoli wynagradzać dodatkowo osoby pełniące funkcję sołtysa.

Wicestarosta opatowski, Małgorzata Jalowska powiedziała, że funkcja sołtysa od dawna cieszy się uznaniem społecznym.
- To była osoba, do której można było iść z różnymi problemami, zawsze znajdował sołtys czas dla mieszkańców swojej wsi. Jak powstawała telekomunikacja to pamiętam, że sołtys jako pierwszy miał telefon, także to było wyróżnienie być sołtysem – mówi wicestarosta, która również podkreśla, że sołtysami są bardzo często kobiety. - Jest nas co raz więcej w tej roli, właśnie w tej roli sołtysa, włodarza, w każdej roli co raz częściej kobieta znajduje swoje miejsce i świetnie sobie dajemy radę - podkreśliła.

Według posła Krzysztofa Lipca, sołtys to najważniejsza osoba publiczna na terenie swojej wsi.
- W moim przekonaniu to on tam sprawuje najwyższą władzę, bo ludzie ze swoimi problemami idą do sołtysa i on jest nośnikiem tych dobrych, często i złych spraw, które później ludziom przekazuje – powiedział Krzysztof Lipiec.

Jacek Pietraszewski sołtys Adamowa w gminie Lipnik, z dwudziestoletnim stażem, mówi że sołtys musi umieć współgrać z mieszkańcami.
- Trzeba umieć przekazywać dalej to co wieś potrzebuje do gminy, umieć pracować dla wsi i jej mieszkańców i współgrać z nimi. 20 lat jestem sołtysem i fakt, na przestrzeni tych lat ta funkcja się zmieniła, ale lubię to co robię – dodaje pan Jacek.

Marzena Zakrzewska, sołtys Mikułowic w gminie Wojciechowice mówi, że mieszkańcy zgłaszają dużo problemów.
- Problemy są ogromne, to są drogi, pobocza, śmieci bo nie są zabierane duże gabaryty, takie rzeczy prozaiczne ale ważne dla mieszkańców. Niezadowolenie mieszkańców zazwyczaj spada na sołtysa, później sołtys idzie do wójta – mówi pani Marzena.

Krzysztof Ścibisz, sołtys Zaldowa w gminie Iwaniska uważa natomiast, że bycie sołtysem do było jego wielkie marzenie, które spełnia się już trzecią kadencję.
- Może funkcja nie jest jakaś bardzo odpowiedzialna, w moim przypadku to jest mała wieś, bo dwadzieścia parę numerów, więc taka mała wspólnota, każdy każdego zna. Żeby być dobrym sołtysem, trzeba być po prostu uczciwym – mówi.

Gustawa Skrzypczak, sołtysa Oficjałowa w gminie Opatów, zaznacza, że w swojej pracy musi rozwiązywać problemy wsi a czasem nawet kłótnie sąsiedzkie.
- Naprawdę problemy są różne, na przykład kanalizacja, chodnik, fotowoltaika ale także sąsiedzkie spory, sporne sprawy. To moja pierwsza kadencja a zawsze problemy wsi były mi bliskie. Chciałam także pewne rzeczy zmienić, zrobić i to był taki mój cel, który obrałam – dodaje pani Gustawa.

Wydarzenie zorganizował powiat opatowski i Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie.
W Polsce jest ich ponad 40 tysięcy, mowa o sołtysach. Pełnią ważną rolę, są gospodarzami sołectwa, reprezentują interesy mieszkańców. Jak czytamy na stronie Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów "Sołtysi są jedyną z najstarszych, jeśli w ogóle nie najstarszą instytucją państwa polskiego”.
To sołtysi są odpowiedzialni za organizowanie zebrań wiejskich, na których omawiane są ważne sprawy wsi, aktywizują swoje środowisko do działania na rzecz lokalnej społeczności, są także inicjatorami wydarzeń kulturalnych. Są liderami, menedżerami, bardzo często posiadającymi wiele umiejętności.
Dzień Sołtysa obchodzony jest 11 marca. Najlepsze życzenia dla sołtysów!

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie