MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiatowy Konkurs Informatyczny o sztucznej inteligencji odbył się w Starachowicach. Oto zwycięzcy

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
Zespół Szkół Zawodowych numer 2 w Starachowicach
W Technikum numer 2 imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego, Zespołu Szkół Zawodowych numer 2 w Starachowicach, zorganizowano Powiatowy Konkurs Informatyczny dla uczniów szkół podstawowych z terenu całego powiatu. Pierwsze miejsce zdobył Wojciech Kubik ze Szkoły Podstawowej w Łomnie, w gminie Pawłów, a trzecie Julia Sobczyk ze Szkoły Podstawowej w Gadce, w gminie Mirzec.

To dowodzi, że w szkołach wiejskich jest też wysoki poziom nauczania informatyki. Była to już 17. edycja konkursu, któremu patronuje Piotr Ambroszczyk, starosta starachowicki. Rywalizacja miała formułę dwuetapową. Pierwszym zadaniem uczestników było przygotowanie i przesłanie do organizatora, pracy multimedialnej na temat: „Sztuczna inteligencja – szanse i zagrożenia”. Druga część polegała na rozwiązaniu testu z wiedzy o technologii informatycznej.

Do drugiego etapu zostało zakwalifikowanych dziewięć nadesłanych prac konkursowych. Były to klasyczne prezentacje multimedialne, prezentacje zapisane w formacie video, strony www, filmy.

W swoich pracach uczestnicy przedstawili definicję sztucznej inteligencji i jej zastosowanie w codziennym życiu oraz prognozy na przyszłość. Głównym celem prac była odpowiedź na pytanie: Jakie szanse daje sztuczna inteligencja, a jakie niesie ze sobą zagrożenia?

Uczniowie biorący udział w konkursie wskazywali też na obawy, związane z „inteligencją maszyn”, takie jak bezrobocie wynikające z zastępowania ludzi maszynami, dużą ilość pojawiających się fałszywych informacji czy brak kontroli i etycznych ram rozwoju tej technologii.

Gala finałowa i goście

Finał konkursu odbył się w środę 17 kwietnia w starachowickim Technikum numer 2. Gośćmi gali finałowej byli między innymi: starosta starachowicki - Piotr Ambroszczyk, dziekan Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej – profesor Jakub Takosoglu, dziekan Wydziału Zarządzania i Logistyki Uczelni Techniczno-Handlowej imienia Heleny Chodkowskiej w Warszawie – doktor inżynier Ireneusz Fura, przedstawicielka Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Starachowicach – Elżbieta Piórkowska, przewodniczący Komisji Zakładowej Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Starachowicach - Paweł Rdzanek, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych numer 2 w Starachowicach- Grażyna Małecka.

Goście gali finałowej wręczyli uczestnikom konkursu ufundowane przez siebie nagrody. Tylko nagrodę główną – komputer wraz z kompatybilnym zestawem edukacyjnym ufundowała komercyjna firma specjalizująca się w tworzeniu rozwiązań informatycznych, w zakresie infrastruktury, chmury, cyberbezpieczeństwa i aplikacji biznesowych.

Wyniki Powiatowego Konkursu Informatycznego o sztucznej inteligencji w Starachowicach

Komisja konkursowa, po wnikliwej analizie, oceniła nadesłane prace, a następnie przyznała nagrody i wyróżnienia.
Pierwsze miejsce zdobył Wojciech Kubik ze Szkoły Podstawowej w Łomnie.

Drugą lokatę zajął Bartosz Sikora uczeń Szkoły Podstawowej numer 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Starachowicach.
Trzecie miejsce przypadło Julii Sobczyk ze Szkoły Podstawowej w Gadce, w gminie Mirzec.

Wyróżnienie otrzymał: Kamil Nowak uczeń Szkoły Podstawowej numer 6 w Starachowicach.

Pamiątkowe upominki otrzymali także nauczyciele – opiekunowie uczestników: Małgorzata Spadło – Szkoła Podstawowa w Gadce, Lidia Szeląg - Szkoła Podstawowa numer 10 w Starachowicach, Dariusz Bogacz - Szkoła Podstawowa numer 6 w Starachowicach, Mariusz Wójcicki - Szkoła Podstawowa w Łomnie.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie