MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powrót z zagranicy na… bezrobocie

Kamil Wojtczak
Polak wracający z zagranicy otrzymuje zasiłek o innej wysokości, ale na takich samych zasadach jak osoby, które nigdzie nie wyjeżdżały.
Polak wracający z zagranicy otrzymuje zasiłek o innej wysokości, ale na takich samych zasadach jak osoby, które nigdzie nie wyjeżdżały. archiwum
Co jest potrzebne do uzyskania zasiłku, gdy pracowało się zagranicą? Przede wszystkim zagranicą trzeba być zatrudnionym legalnie.

Potrzebna jest przede wszystkim legalna praca zagranicą, od której pracodawca odprowadzał wszelkiego rodzaju składki na ubezpieczenia społeczne. Istotne są także dokumenty, które najlepiej skompletować tam na miejscu, przed powrotem do kraju.

Polak, który przepracował kilka lat czy kilka miesięcy w innym kraju Unii Europejskiej, to wciąż Polak. Obowiązują go te same przepisy dotyczące statusu osoby bezrobotnej, co i osoby, które nigdzie nie wyjeżdżały. Co więc jest potrzebne, aby po powrocie uzyskać zasiłek?

Pierwsza sprawa, to czas zatrudnienia. Zgodnie z przepisami zasiłek należy się tym osobom, które przepracowały 365 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Przy czym nie muszą być to ciągłe okresy zatrudnienia w kraju albo zagranicą. Równie dobrze może to być kilka miesięcy przepracowane na budowie w Polsce, a reszta z wymaganych 365 dni może być "odfajkowana" na budowach w innych państwach - Anglii, Irlandii, itd. Warunek jest jeden - musi to być oficjalne zatrudnienie, na które pracodawca wystawi nam dokumenty poświadczające przepracowany okres.
Kolejne formalności załatwiamy również tam na miejscu. Z dokumentami od pracodawcy udajemy się do lokalnych służb zatrudnienia (odpowiedników naszych powiatowych urzędów pracy - PUP). Tam powinniśmy uzyskać druk E 301. To znormalizowany dokument obowiązujący w całej Unii. Uzyskanie tego dokumentu jest bardzo istotne, ponieważ skraca on formalności tu na miejscu, w Polsce.

Jeśli wrócimy bez niego, to uzyskanie zasiłku będzie możliwe, ale bardzo się wydłuży, gdyż druk będzie musiał przyjechać z zagranicy. Po drodze będą jednak formalności w PUP, Wojewódzkim Urzędzie Pracy, a nawet w Urzędzie Marszałkowskim.
Z dokumentem E 301 należy zgłosić się do PUP w miejscu zamieszkania, zarejestrować jako bezrobotny i… czekać.

Urząd ten wysyła nasze dokumenty do Wojewódzkiego Urzędu Pracy, ten wylicza wysokość zasiłku, następnie sprawę przejmuje znowu PUP, bo to on będzie wypłacał zasiłek. Oczywiście zostanie on przeliczony na złotówki, a więc zazwyczaj znacząco wyższy od polskiego. Trzeba oczywiście pamiętać, że zasiłek można stracić, jeśli nie dopilnuje się któregoś z obowiązków dotyczących osoby wpisanej do rejestru bezrobotnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie