Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje kanał o historii ziemi staszowskiej. Już niebawem pierwszy odcinek

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Paweł Krakowiak opowie o monetach i broni używanych w danej epoce.
Paweł Krakowiak opowie o monetach i broni używanych w danej epoce. Facebook
Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu w serwisie Youtube pojawi się kanał historyczny opowiadający o dziejach naszego regionu. Jego twórcami są Paweł Krakowiak i Paweł Staszczak.

Nowy kanał i seria, która niebawem zadebiutuje na Youtube to pomysł dwóch panów Pawłów - Krakowiaka i Staszczaka ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Avito Vivit Honore. Z racji panującej pandemii, która mocno ograniczyła działanie grupy w kwestii organizacji różnych eventów historycznych, powstała inicjatywa, aby historyczną wiedzą podzielić się za pośrednictwem Internetu.

- W marcu po raz kolejny mieliśmy organizować "Szydłowską Pasję" ale ze względu na obostrzenia zrezygnowaliśmy. W naszych głowach zrodził się jednak pomysł stworzenia kanału o historii, na którym zajmować się będziemy głównie lokalnymi smaczkami, małymi wydarzeniami, które niejednokrotnie rozgrywały się na tle tych największych wydarzeń historycznych. O tych drugich napisano już wiele książek, powstało jeszcze więcej filmów, a materiały można znaleźć praktycznie wszędzie. Chcemy przekazać i opowiedzieć mieszkańcom naszego regionu historie, o których jeszcze nie wiedzą lub wiedzą niewiele - powiedział Paweł Krakowiak.

Kręcenie materiałów do pierwszego pilotażowego odcinka zostało już zakończone i wkrótce ujrzy on światło dzienne. - Nie mogę jednak zdradzić o czym będzie opowiadał. Chcemy, żeby była to niespodzianka. Mamy już również pomysły na kolejne odcinki, które będą dotyczył historii ziemi staszowsko-sandomierskiej - tłumaczy Paweł Krakowiak.

Jaka będzie forma przekazu?

Ze względu na historyczne wykształcenie i youtubowe doświadczenie Pawła Staszczaka to właśnie on będzie opowiadał większość historii. - Paweł ma radiową barwę głosu, ogromną wiedzę i potrafi zaciekawić widza w stylu Bogusława Wołoszańskiego - mówi prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Avito Vivit Honore, który na kanale będzie zajmował się nieco innymi aspektami.

- Będę prowadził około 5 minutowy felietonik o broni i innych środkach służących do walki oraz tematach gospodarczo-monetarnych zatytułowany "Szablą, batem czy dukatem?". Postaram się odpowiedzieć między innymi na pytania: jak wyglądała gospodarka danej epoki?; jakimi posługiwano się monetami?; kto je bił?; kto był ich właścicielem. W związku z tym, że trochę interesuje się numizmatyką mam też przygotowane różne ciekawostki dotyczące środków płatności w danych czasach - mówi nam Paweł Krakowiak.

Cały kanał będzie nosił nazwę "O Historii". Odcinki będą liczyły między 10, a 20 minut długości i póki co mają być publikowane raz w miesiącu. - Rzeczywiście chcemy, żeby na początku materiał ukazywał się raz w miesiącu, ale tak naprawdę częstotliwość będzie uzależniona głownie od popularności. Mam nadzieję, że z czasem będziemy zamieszczać więcej i częściej bo tematów na pewno nie zabraknie - powiedział drugi z twórców, Paweł Staszczak.

Filmiki mają być realizowane przy pomocy prostego języka i skierowane do szerszej grupy odbiorców. - Będziemy starali się używać, jak najmniej dat i suchych faktów, a jak najwięcej tłumaczyć - dodaje Paweł Staszczak, który na Youtube "zjadł zęby". Od 2017 roku możemy bowiem usłyszeć go na kanale wideoprezentacje w cyklu "Plociuch Historyczny", który liczy już ponad 100 odcinków.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie