Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje pierwszy w Świętokrzyskiem Bank Mleka. Mówiono o tym w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu. Zobacz film

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
"Maj miesiącem świadomości karmienia mlekiem kobiecym” – to tytuł konferencji, która w czwartek, 18 maja, odbyła się w Regionalnym Centrum Naukowo – Technologicznym w Podzamczu. Wydarzenie było elementem kampanii promującej wagę karmienia noworodków naturalnym pokarmem oraz krokiem w stronę stworzenia w pierwszego w regionie Banku Mleka.

W Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu powstaje pierwszy w regionie Bank Mleka

Mleko matki jest pożywieniem najlepiej dostosowanym do potrzeb rozwijającego się dziecka. Zarówno WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) jak i Amerykańska Akademia Pediatrii zalecają karmienie mlekiem ludzkim przez pierwsze pół roku życia, jako najlepszy sposób żywienia niemowląt i małych dzieci dla zapewnienia im prawidłowego wzrostu i rozwoju.

- Pokarm matki jest złotym standardem w żywieniu niemowląt, dlatego że determinuje właściwy rozwój narządów i programuje organizm człowieka i jego zdrowie na lata późniejsze – wyjaśniała doktor Grażyna Pazera, specjalista pediatrii, neonatologii i neurologii dziecięcej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. - Te pierwsze dwa lata życia dziecka to okres, w którym następuje namnażanie się komórek, ostateczne kształtowanie narządów. Jeśli w tym okresie dostarczymy dziecku najlepszy pokarm, a takim jest pokarm matki, możemy sądzić, że w wieku dorosłym jego zdrowie będzie bardzo dobre - podkreślała.

Niestety, w niektórych przypadkach karmienie noworodków przez naturalną matkę jest niemożliwe. Tak bywa między innymi w przypadku przedwczesnych urodzeń. U dzieci urodzonych przed terminem problemy odżywiania, zaburzenia motoryki jelit, a przede wszystkim martwicze zapalenie jelit są drugim, po niewydolności oddechowej, problemem klinicznym niedojrzałego noworodka. Karmienie wcześniaków mlekiem kobiecym w znaczący sposób zmniejsza odsetek występowania zarówno martwiczego zapalenia jelit, jak i sepsy.

Podawanie naturalnego mleka dzieciom, które nie mogą go otrzymać od własnych mam, jest możliwe tylko dzięki bankom mleka – gdzie oddają go mamy, które pokarmu mają za dużo i gdzie mleko przechowywane jest w specjalistycznych warunkach. W Polsce jest obecnie, 16 takich banków, ale w regionie świętokrzyskim – nie ma żadnego.

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne już od dłuższego czasu pracuje nad stworzeniem Banku Mleka. - Na bazie tych zasobów, które mamy zgromadzone w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym, mam na myśli sprzęt i przede wszystkim wykwalifikowanych pracowników, chcemy wyjść z inicjatywą utworzenia instytucji, która może służyć przede wszystkim naszym mieszkańcom. Byłby to jedyny bank mleka w naszym województwie i będziemy starać się ze wszystkich sił, by powstał do końca tego roku – podkreślił Krzysztof Ołownia, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie